MŚ 2022: Polacy meldują się w ćwierćfinale

Reprezentanci Polski o prawo gry w ćwierćfinale mistrzostw świata zmierzyli się z Tunezyjczykami. Spotkanie zakończyło się trzysetowym zwycięstwem podopiecznych trenera Nikoli Grbicia, którzy zameldowali się w najlepszej ósemce turnieju.

Początek meczu był wyrównany. Siatkarze obu zespołów kończyli swoje akcje, a na tablicy wyników, co chwilę pojawiał się remis (4:4). Jako pierwsi dwupunktowe prowadzenie wypracowali sobie Polacy (11:9), ale nie utrzymali go długo, ponieważ reprezentanci Tunezji doprowadzili do remisu (13:13). Podopieczni trenera Nikoli Grbicia nie zwalniali ręki i kilka akcji później ponownie osiągnęli przewagę (15:13), którą zdołali powiększyć do czterech „oczek” (19:15). W decydującą część seta drużyny wkraczały przy stanie 20:16 na korzyść biało-czerwonych, którzy już do końca nie stracili koncentracji i wygrali go 25:20.

Wyrównana gra w kolejnej odsłonie toczyła się do stanu 4:4. Później biało-czerwoni zdobyli trzy punkty z rzędu i osiągnęli prowadzenie (7:4). zagrywki Jakuba Kochanowskiego przyczyniły się do tego, że chwilę później przewaga Polaków wzrosła do siedmiu „oczek” 12:5. Dzięki temu gospodarze mogli konsekwentnie rozgrywać kolejne akcje. W środkowej części seta Polacy nadal utrzymywali zaliczkę (16:10) i stopniowo zbliżali się do zwycięstwa również w tej partii. W decydujące fragmenty odsłony obie ekipy wkraczały przy stanie 20:13 na korzyść podopiecznych trenera Nikoli Grbicia, którzy nie pozwolili rywalom na zbliżenie się do nich i wygrali 25:15.

Trzeci set rozpoczął się od dwupunktowego prowadzenia Polaków (2:0), które chwilę później powiększyli do pięciu „oczek” (8:3). Tunezyjczycy nie poddali się jednak i odrobili część strat, do poskutkowało tym, że zbliżyli się do gospodarzy (8:9). Nie zdołali jednak doprowadzili do wyrównania, ponieważ podopieczni trenera Nikoli Grbicia ponownie wysforowali się na trzypunktowe prowadzenie (14:11). W decydujące fragmenty tej odsłony zespoły wkraczały przy stanie 20:17 na korzyść reprezentantów Polski, którzy stopniowo zbliżali się do zwycięstwa w tej partii oraz w całym meczu. Ostatecznie set zakończył się rezultatem 25:20 dla gospodarzy, którzy wygrali cały mecz 3:0 i zameldowali się w ćwierćfinale.

Polska – Tunezja 3:0 (25:20, 25:15, 25:20)

Składy zespołow:

Polska: Bartosz Kurek, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Mateusz Bieniek, Marcin Janusz, Kamil Semeniuk, Paweł Zatorski (libero) oraz Grzegorz Łomacz, Łukasz Kaczmarek, Tomasz Fornal, Karol Kłos, Bartosz Kwolek

Tunezja: Ahmed Kadhi, Khaled Ben Slimene, Elyes Karamosli, Hamza Nagga, Selim Mbareki, Aymen Bouguerra, Taieb Korbosli (libero) oraz Mahdi Ben Tahar, Rami Bennour