MŚ 2022: Udany start reprezentacji Polski

Siatkarze reprezentacji Polski na inaugurację mistrzostw świata zmierzyli się z Bułgarami. Spotkanie to od początku do końca toczyło się pod dyktando podopiecznych trenera Nikoli Grbicia, którzy wygrali mecz w trzech setach.

Premierowa odsłona spotkania rozpoczęła się od dwóch punktowych bloków Mateusza Bieńka (2:0). Kilka akcji później reprezentanci Polski mieli cztery „oczka” przewagi (6:2). Podopieczni trenera Nikoli Grbicia bardzo dobrze weszli w ten mecz, a dzięki skutecznej grze w ataku ich prowadzenie stale rosło (11:5, 12:5). Ponadto biało-czerwoni doskonale radzili sobie w polu serwisowym i bloku, co spowodowało, że w środkowej części seta mieli osiem punktów zaliczki (15:7), a w decydujący fragment partii zespoły wkraczały przy stanie 20:8 dla Polaków, którzy ostatecznie wygrali ją 25:12.

Początek kolejnego seta był znacznie bardziej wyrównany. Jako pierwsi dwa „oczka” przewagi osiągnęli Polacy (8:6), ale reprezentanci Bułgarii szybko doprowadzili do remisu, a chwilę później to oni mieli dwupunktową zaliczkę (12:10). Podopieczni trenera Nikoli Grbicia dzięki swojej konsekwentnej grze w ataku i obronie szybko odwrócili sytuację i mieli trzy punkty prowadzenia (16:13). W decydującą część seta biało-czerwoni wkraczali z czterema „oczkami” przewagi (21:17). Już do końca tej partii Polacy nie stracili koncentracji i wygrali ją 25:20.

Trzecia partia rozpoczęła się od trzypunktowego prowadzenia Polaków (3:0), którzy cały czas je utrzymywali (8:5). Bułgarzy dzięki zagrywce zdołali wyrównać (9:9), ale serwisy Kamila Semeniuka spowodowały, że biało-czerwoni wysunęli się na czteropunktowe prowadzenie (14:10). Mimo iż siatkarze z Bałkanów ponownie doprowadzili do remisu (15:15), to jednak podopieczni trenera Nikoli Grbicia zdobyli dwa „oczka” z rzędu i ponownie to oni mieli zaliczkę (17:15). W decydującą część seta zespoły wkraczały przy stanie 20:17 na korzyść gospodarzy, którzy już do końca nie oddali swojego prowadzenia i wygrali go 25:20 i cały mecz 3:0.

Polska – Bułgaria 3:0 (25:12, 25:20, 25:20)

Polska: Bartosz Kurek, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Kamil Semeniuk, Marcin Janusz, Mateusz Bieniek, Paweł Zatorski (libero) oraz Grzegorz Łomacz, Łukasz Kaczmarek, Bartosz Kwolek

Bułgaria: Martin Atanasov, Svetoslav Gotsev, Georgi Seganov, Aleks Grozdanov, Tsvetan Sokolov, Aleksandar Nikolov, Vladislav Ivanov (libero) oraz Stefan Chavdarov, Dobromir Dimitrov, Asparuh Asparuhov, Svetoslav Ivanov