Aleksandar Nikolov: „Jestem zadowolony, że udało mi się zagrać w takiej liczbie meczów”

Reprezentacja Bułgarii w tegorocznej edycji Ligi Narodów odniosła dwa zwycięstwa, co pozwoliło jej na pozostanie w siatkarskiej elicie na kolejny sezon. „Udało nam się osiągnąć nasz cel w tym sezonie i na kolejny zostajemy w tych rozgrywkach” – powiedział w rozmowie z Czasem Siatkówki Aleksandar Nikolov.

Czas Siatkówki: Jak podsumowałby Pan występ drużyny w tegorocznej Lidze Narodów?

Aleksandar Nikolov: Na pewno gra w Lidze Narodów to zawsze prestiż, tym bardziej, że jest to turniej na wysokim poziomie. Udało nam się osiągnąć nasz cel w tym sezonie i na kolejny zostajemy w tych rozgrywkach. Jestem zadowolony, że udało mi się zagrać w takiej liczbie meczów, ze znakomitymi zawodnikami po drugiej stronie siatki. Z całą pewnością bardzo dużo się nauczyłem.

Jak podobała się Panu atmosfera jaka panowała w Ergo Arenie?

Bardzo podoba mi się w Gdańsku. Publiczność w Polsce jest niesamowita, dlatego cieszę się, że podczas mistrzostw świata będziemy grali właśnie tutaj. Myślę, że podczas tego turnieju fani stworzą jeszcze lepszą atmosferę. 

Liga Narodów była dla was ważna również dlatego, że macie mocno odmłodzony skład?

Dokładnie tak. Dla naszego młodego zespołu ta Liga Narodów była bardzo ważna. Każdy mecz, który rozegraliśmy pozwolił nam nabrać dużego doświadczenia, co zaprocentuje w przyszłości. To jest bardzo istotne dla naszej drużyny, która dopiero zaczyna grę na międzynarodowych parkietach.

Głównym celem w tym sezonie są jednak mistrzostwa świata?

Z całą pewnością mistrzostwa świata, podobnie jak w przypadku innych zespołów, to nasz główny cel. Podczas tego turnieju do naszego składu dołączy dwóch doświadczonych zawodników, Sokolov i Skrimov. Myślę, że na ten turniej uda nam się dobrze przygotować i będziemy mieli bardzo dobry zespół na mistrzostwa świata.

Liga Narodów była więc dla was dobrym przetarciem przed zbliżającą się imprezą?

Tak, z całą pewnością jest to dla nas dobre przygotowanie do mistrzostw świata. Rozegraliśmy bardzo dużo meczów, przeciwko silnym rywalom i ograliśmy młodych zawodników, co powinno zaprocentować już w sierpniu.

Jak układa wam się współpraca z nowym trenerem?

Nasza współpraca przebiega perfekcyjnie. Uważam, że rozumiemy się bardzo dobrze. Nie tylko ja, ale i cała drużyna. Trener daje nam bardzo dużo wskazówek i możemy się od niego wiele nauczyć. Nasza relacja wygląda bardzo dobrze. Myślę, że za jakiś czas będzie widać efekty tej współpracy.

W przyszłym sezonie będzie Pan występował w Cucine Lube Civitanova. Dlaczego zdecydował się Pan na grę w tej drużynie?

Dlaczego akurat ten klub? Cucine Lube Civitanova to najlepszy zespół we Włoszech. Chciałbym tam kontynuować swoją przygodę z siatkówką. Wszyscy przyjmujący, którzy będą tam grali, mają około dwudziestu lat, co daje dużo możliwości na pokazanie swoich umiejętności. Mam nadzieję, że dzięki temu spędzę na boisku dużo czasu, co jest moim głównym celem. To dla mnie duża możliwość rozwoju. Wszyscy jesteśmy bardzo młodzi. W zespole będzie bardzo ciekawa mieszanka. Myślę, że w tym momencie to dla mnie najlepszy możliwy wybór. Liczę na to, że uda nam się razem osiągać bardzo dobre wyniki. Nie mogę już się doczekać rozpoczęcia przygotowań w nowym klubie.

Z Aleksandarem Nikolovem rozmawiała Izabela Piasecka