Joshua Tuaniga nowym rozgrywającym Indykpolu AZS-u Olsztyn

Władze Indykpolu AZS-u Olsztyn poinformowały o pozyskaniu nowego siatkarza na pozycję rozgrywającego. W sezonie 2022/2023 zespół wzmocni Joshua Tuaniga, który do Olsztyna przenosi się ze Ślepska Malow Suwałki. 

Pierwsza liga zagraniczna

Joshua Tuaniga ostatnie trzy lata spędził w zespole Ślepska Malow Suwałki. Do PlusLigi, będącej jednocześnie jego pierwszą zagraniczną ligą, przeniósł się po czterech latach spędzonych w barwach Long Beach State University, z którym wywalczył dwa złote i dwa brązowe medale National Collegiate Athletic Association oraz dwa złote krążki Mistrzostw Big West Conference. Joshua Tuaniga na przestrzenie trzech sezonów w barwach zespołu z Suwałk zaprezentował się z dobrej strony, choć nie zanotował z nim spektakularnych wyników, a rozgrywki ligowe zakończył kolejno na dziewiątym, siódmym i dwunastym miejscu. Warto wspomnieć, że Amerykanin w swoim dorobku ma także medale rozgrywek reprezentacyjnych w kategoriach młodzieżowych – złoto Mistrzostw Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów w kategorii Juniorów i Kadetów. Ponadto w 2019 roku z seniorską reprezentacją Stanów Zjednoczonych wywalczył trzecie miejsce w Pucharze Świata. 

Nadal w Polsce

Joshua Tuaniga nie rozstaje się z Polską, a jego kolejnym przystankiem w PlusLidze jest drużyna Indykpolu AZS-u Olsztyn. Władze olsztyńskiego zespołu po sezonie 2021/2022, w którym zajął szóste miejsce budują skład na kolejne rozgrywki, aby walczyć o jak najwyższe cele. Amerykanin jest kolejnym graczem pozyskanym przez klub, na którego pomoc liczą: „Po wypowiedzeniu nam umowy przez Janka Firleja, rozpoczęliśmy poszukiwania jego następcy. Stworzyliśmy listę potencjalnych kandydatów i ostateczne wybór padł na reprezentanta USA. Decydujący głos w tej sprawie miał nasz trener Javier Weber, który przed laty był znakomitym rozgrywającym. Mam nadzieję, że pod jego przewodnictwem, Joshua zrobi duży postęp w Olsztynie. Jestem przekonany, że będzie naszym filarem w nadchodzącym sezonie” – mówił Prezes Zarządu Piłki Siatkowej AZS UWM w Olsztynie, Tomasz Jankowski. Dotychczas oprócz amerykańskiego rozgrywającego do zespołu dołączyli Bartłomiej Lipiński i Moritz Karlitzek, zaś kontrakty przedłużyli: Taylor Averill, Karol Jankiewicz, Jakub Ciunajtis, Dawid Siwczyk, a jeszcze w trakcie rozgrywek na taki krok zdecydował się trener Javier Weber. Po sezonie zaś z klubu odeszli: Torey DeFalco, Jan Firlej, Jędrzej Gruszczyński, Redi Bakiri, Matteo Bologna.

Źródło: www.indykpol.pl / opracowanie własne