Z Zawiercia do Gdańska. Piotr Orczyk zawodnikiem Trefla Gdańsk

Karuzela transferowa na dobre nabrała tempa, a włodarze Trefla Gdańsk poinformowali o podpisaniu kontraktu z Piotrem Orczykiem. Przyjmujący na Pomorze przenosi się z Jury Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie przez ostatnie dwa sezony reprezentował barwy Aluron CMC Warty Zawiercie.

Piotr Orczyk pierwsze kroki na ligowych parkietach stawiał w Radomiu, skąd w 2012 roku przeniósł się do Kielc. Jednak w poszukiwaniu szans na rozwój i regularną grę przyjmujący zdecydował się na wyjazd z Polski i od sezonu 2014/2015 stanowił o sile ligi belgijskiej. Najpierw reprezentował barwy VC Euphony Asse-Lennik, a w latach 2015-2018 siatkarz grał w Knack Roeselare. W ciągu czterech sezonów spędzonych w lidze belgijskiej Polak czterokrotnie sięgał po Puchar Belgii, a także po cztery medale mistrzostw kraju – dwa złote oraz dwa srebrne. Przed rozpoczęciem rozgrywek 2018/2019 Piotr Orczyk zdecydował się na powrót do PlusLigi i związał się kontraktem z PGE Skrą Bełchatów, jednak nie miał zbyt wielu szans na regularną grę, dlatego w 2020 roku ponownie zmienić klub. Tym razem przyjmujący zasilił szeregi Aluronu CMC Warty Zawiercie, gdzie szybko dostał szansę na regularną grę. Choć w zakończonych niedawno rozgrywkach Piotr Orczyk miał zdecydowanie mniej szans na grę w pierwszym składzie, to wciąż pozostawał ważnym ogniwem Jurajskich Rycerzy.

Ostatecznie w sezonie 2022/2023 Piotr Orczyk nie będzie grał już w Zawierciu, a przeniesie się na Pomorze, gdzie dołączy do Trefla Gdańsk. „Bardzo się cieszę z przenosin do Gdańska. Decyzja ta była podyktowana chęcią większej regularności gry, większej ilości czasu spędzonego na boisku i pod tym kątem rozglądałem się za zmianą, za nowymi wyzwaniami. Cieszę się, że pojawiła się oferta z Gdańska, ponieważ zawsze byłem ciekawy Gdańska – zarówno klubu, jak i miasta” – mówił po podpisaniu kontraktu Piotr Orczyk, podkreślając jednocześnie chęć gry w jak największym wymiarze. Oczekiwań związanych z pozyskaniem przyjmującego nie ukrywał także prezes gdańskiego klubu, Dariusz Gadomski: „Piotrek ma fantastyczne warunki i myślę, że te dwa lata w Zawierciu go mocno ukształtowały. Nie ukrywam, że gdy budowaliśmy skład jeszcze z trenerem Anastasim, był to jeden z pierwszych wyborów. Jestem przekonany, że będzie on stanowił duże wzmocnienie dla naszej drużyny”.

Trefl Gdańsk w ostatnim sezonie ostatecznie zajął siódme miejsce. W kolejnych rozgrywkach gdańszczanie będą chcieli walczyć o jak najlepsze wyniki, a pomocne mają się okazać m. in. roszady w składzie. Do tej pory klub oprócz Piotra Orczyka pozyskał trenera Igora Juričicia, Bartłomieja Bołądzia, Jana Martineza Franchiego, Kamila Droszyńskiego, Luke Perry’ego, Patryka Niemca, Janusza Gałązkę i Mikołaja Sawickiego. Z zespołem pożegnali się Bartłomiej Lipiński, Maciej Olenderek, Bartłomiej Mordyl, Pablo Crer, Moritz Reichert, Patryk Łaba, Łukasz Kozub, Mateusz Mika, Kewin Sasak, Dmytro Pashytskyy, a także szkoleniowiec Michał Winiarski. Swoje kontrakty natomiast przedłużyli już Karol Urbanowicz, Lukas Kampa oraz Mariusz Wlazły.

Źródło: http://www.treflgdansk.pl / opracowanie własne