Igor Juričić nowym trenerem Trefla Gdańsk

Nowym szkoleniowcem Trefla Gdańsk został chorwacki szkoleniowiec, Igor Juričić. Trener z gdańskim klubem związał się rocznym kontraktem z możliwością przedłużenia o kolejny sezon. Igor Juričić do PlusLigi przenosi się z rosyjskiego Kuzbass Kemerowo.

Igor Juričić przez lata grał w rodzimej lidze, choć ma za sobą także występy w AZS-ie Częstochowa, z którym sięgnął po brązowy medal mistrzostw Polski. Ponad to Chorwat zbierał doświadczenie w lidze francuskiej oraz włoskiej. Po zakończeniu kariery zawodniczej, w 2011 roku, Igor Juričić zdecydował się na pozostanie przy siatkówce i rozpoczął pracę jako trener. Najpierw w klubie z Nancy, a następnie przez dwa lata prowadził drużynę z Harnes. W sezonie 2015/2016 związał się z belgijskim Prefaxis Menen, sięgając po brązowy medal rozgrywek, po których wrócił do Francji, gdzie wraz z Tourcing LM awansował do najwyższej klasy rozgrywkowej i w 2018 roku sięgnął po Puchar Francji. Przed sezonem 2020/2021 Igor Juričić zdecydował się na współpracę z rosyjskim klubem z Biełgorodu, jednak ze względu na słabe wyniki zespołu szkoleniowiec sezon zakończył w lidze greckiej. W rozgrywkach 2021/2022 Igor Juričić Kuzbass Kemerowo, który ostatecznie zajął siódme miejsce. Teraz szkoleniowiec zdecydował się na zmianę klubu i w sezonie 2022/2023 stanie na czele plusligowego Trefla Gdańsk, zastępując na stanowisku trenera Michała Winiarskiego. „Po tym, jak w styczniu trener Michał Winiarski zwrócił się do nas z pytaniem o możliwość wykupienia kontraktu, od razu zaczęliśmy rozmowy z potencjalnymi nowymi szkoleniowcami. Nie ukrywamy, że przez kilka miesięcy prowadziliśmy rozmowy z managerem trenera Andrei Anastasiego, ale ostatecznie nie doszło do podpisania umowy. Po konsultacjach z właścicielem klubu postawiliśmy na Igora Juricicia – mniej znane nazwisko, ale człowieka o silnym charakterze, doświadczeniu w pracy w silnej lidze. Rozmawiając z Igorem poruszyliśmy też tak ważne dla nas kwestie, jak wprowadzanie na boisko młodych zawodników, czy nowoczesne spojrzenie na prowadzenie zespołu. Już po pierwszym telefonie czuliśmy, że patrzymy w tym samym kierunku, a każda kolejna rozmowa tylko nas w tym utwierdza. Wiem, że przed nami wiele pracy, ale zdecydowanie mamy w sztabie i zespole ludzi, którzy są na tę pracę otwarci, a fakt, że dopiero się poznają będzie działał na plus” – mówi Dariusz Gadomski.

Trefl Gdańsk sezon 2021/2022 zakończył na siódmej lokacie, lecz aspiracje zespołu były wyższe, co na nowy sezon stawia przed drużyną cel by poprawić ten rezultat. Po zakończeniu rozgrywek w Gdańsku doszło do kilku zmian kadrowych, lecz w dalszym ciągu barwy Gdańskich Lwów reprezentować będzie Karol Urbanowicz czy Lukas Kampa. „Doskonale wiem, co znaczy siatkówka w Polsce, jak silna i interesująca jest polska liga. Moim celem i ambicją jako trenera było, by stać się częścią PlusLigi i tak się teraz dzieje. Śledziłem polskie rozgrywki, wiem, jak grał Trefl Gdańsk, wiele słyszałem o klubie. Gdy pojawiła się taka możliwość, by objąć zespół, była to jedyna słuszna decyzja. W ostatnim sezonie pracowałem w Kemerowie. Myślę, że między rosyjską i polską siatkówką jest wiele różnic – chociażby w rozumieniu, czy czytaniu gry. Polskie drużyny grają bardzo inteligentną siatkówkę, z wieloma zagraniami taktycznymi. To w połączeniu z polskimi kibicami tworzy wspaniałe miejsce do pracy dla trenera” – mówi Igor Juricić.

Źródło: treflgdansk.pl/opracowanie własne