PlusLiga: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle z mistrzostwem Polski!

Czwarty mecz o zloty medal PlusLigi rozegrany został w Jastrzębiu. Kędzierzynianie w trzech setach zdołali pokonali gospodarzy i sięgnęli po mistrzostwo Polski. Najlepszym zawodnikiem ostatniego spotkania finałowego został Kamil Semeniuk.

Premierowa odsłona rozpoczęła się po myśli siatkarzy Jastrzębskiego Węgla, którzy dość szybko osiągnęli trzypunktowe prowadzenie (7:4). Kędzierzynianie z kolei musieli odrabiać straty. Kilka akcji później wicemistrzowie Polski zdołali doprowadzić do remisu (10:10), a po chwili to oni mieli dwa „oczka” przewagę (12:10). Podopieczni trenera Gheorghe Cretu w tej fazie seta prezentowali się lepiej od rywali i zdołali powiększyć zaliczkę punktowa (15:11). W decydującą część partii zespoły wkraczały przy wyniku 20:18 na korzyść gości. Gospodarze robili co w ich mocy, aby odwrócić losy tej rywalizacji i po asie serwisowym francuskiego przyjmującego zdołali doprowadzić do wyrównania (23:23). Ostatecznie jednak set ten zakończył się zwycięstwem kędzierzynian (25:23).

Początek kolejnej partii był wyrównany, a wynik cały czas oscylował w granicach remisu (3:3, 6:6). Jako pierwsi znaczące prowadzenie osiągnęli siatkarze Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle (11:6). Niemoc jastrzębian w tym secie cały czas trwała, a wysoka przewaga przyjezdnych utrzymywała się cały czas (14:8, 17:10). Gospodarza w tej odsłonie nie potrafili nawiązać wyrównanej walki z przeciwnikami (10:19). Kędzierzynianie w tej partii dominowali i w decydującą część wkraczali z ośmiopunktową zaliczką (20:12). Ostatecznie set ten zakończył się wynikiem 25:17 na korzyść gości.

W trzecią odsłonę lepiej weszli przyjezdni (3:1), ale mistrzowie Polski szybko doprowadzili do wyrównania (4:4). Kilka akcji później to jastrzębianie zdołali wypracować sobie dwupunktową zaliczkę (8:6). Po chwili kędzierzynianie zdołali odrobić straty (9:9). Od tego momentu gra toczyła się punkt za punkt (11:11, 14:14, 17:17). W decydującą część odsłony drużyny wkraczały przy stanie 20:18 na korzyść podopiecznych trenera Gheorghe Cretu. Mimo iż gospodarze robili co w ich mocy, aby odwrócić losy tej partii, to jednak goście do końca utrzymali koncentracje i wygrali tego seta 25:21 i cały mecz 3:0, zdobywając tym samym mistrzostwo Polski.

Jastrzębski Węgiel – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (23:25, 17:25, 21:25)

MVP: Kamil Semeniuk

Jastrzębski Węgiel: Jan Hadrava, Benjamin Toniutti, Łukasz Wiśniewski, Jurij Gladyr, Trevor Clevenot, Tomasz Fornal, Jakub Popiwczak (libero) oraz Rafał Szymura, Stephen Boyer, Eemi Tervaportti, Jakub Macyra

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Łukasz Kaczmarek, Krzysztof Rejno, Marcin Janusz, Aleksander Śliwka, Kamil Szymura, David Smith, Erik Shoji (libero) oraz Wojciech Żaliński