Polacy na światowych parkietach: Łukasz Wiese z mistrzostwem Czech, Bednorz zagra o brąz, a Leon przedłużył rywalizację

Wszystko stało się jasne również w lidze czeskiej, gdzie po pięciu meczach mistrzostwo kraju wywalczyła ekipa VK CEZ Karlovarsko. W Rosji Zenit Kazań w półfinale przegrał z ekipą Lokomotic Novosybirsk, a we Włoszech zespół Sir Safety Conad Perugia przedłużył losy walki o złoto.

Na początek zaglądamy do Rosji, gdzie zespół Zenitu Kazań rozpoczął zmagania w rundzie zwycięzców. W pierwszym pojedynku siatkarze z Kazania po czterech setach pokonali na wyjeździe ekipę Belgorye Belgorod. W pierwszej partii z przewagą ośmiu „oczek” zwyciężyli siatkarze z Kazania, ale w kolejnej partii skuteczniejsi byli rywali, wygrywając z różnicą sześciu „oczek”. Następnie zaś siatkarze z Kazania zwyciężyli z przewagą kolejno czterech i jedenastu punktów. Bartosz Bednorz zanotował piętnaście punktów, z czego 2 zagrywką i 4 blokiem. Atakował ze skutecznością 39%, skończywszy 9 z 23 posłanych do niego piłek, a ponadto przyjmował na poziomie 61%. W drugim pojedynku rundy zwycięzców zespół z Kazania bez straty seta pokonał ekipę Dinamo Moskwa trzykrotnie z przewagą dwóch punktów. Bartosz Bednorz do dorobku zespołu dołożył 8 „oczek”, z czego 1 zagrywką. Skończenie 7 z 14 posłanych do niego piłek dało mu 50% skuteczność, zaś przyjmował na poziomie 31%.

W półfinale zaś ekipa Zenitu Kazań zmierzyła się z zespołem Lokomotivu Novosybirsk. Siatkarze z Novosybirska bez starty seta pokonali rywali, zwyciężając kolejno z przewagą dwóch, dwóch i czterech „oczek”. Tym samym zwycięzcy tego spotkania wywalczyli awans do finału rozgrywek. Bartosz Bednorz w tym pojedynku zdobył 13 punktów, z czego 1 blokiem. Atakował ze skutecznością 60%, skończywszy 12 z 20 posłanych do niego piłek, a do tego dołożył grę w przyjęciu na poziomie 35%.

Belgorye Belgorod – Zenit Kazań 1:3 (17:25, 25:19, 21:25, 14:25)

Zenit Kazań – Dinamo Moskwa 3:0 (25:23, 27:25, 25:23)

Zenit Kazań – Lokomotiv Novosybirsk 0:3 (23:25, 23:25, 21:25)

Zaglądamy do Włoch, gdzie rozegrane zostały kolejne dwa mecze finałowe. W pierwszym z nich Cucine Lube Civitanova na własnym boisku pokonała zespół Sir Safety Conad Perugię. W pierwszym secie gospodarze zwyciężyli z różnicą czterech punktów, w drugiej po grze na przewagi, zaś w trzeciej postawili kropkę nad ‚i’ z zapasem trzech punktów. Wilfredo Leon w tym spotkaniu zdobył 12 „oczek” spośród 25 rozegranych do niego akcji, co dało mu 48% skuteczność, zaś przyjmował na poziomie 37%. W trzecim pojedynku tych ekip swoje szanse w rywalizacji przedłużyli siatkarze z Perugii. Zespół Cucine Lube Civitanova zapisał na swoim koncie jedynie pierwszą partię po grze na przewagi, zaś w kolejnych z różnicą odpowiednio sześciu, siedmiu i dwóch „oczek” skuteczniejsi byli rywale. Wilfredo Leon był liderem zespołu, a zanotował 21 punktów, z czego 5 zagrywką. Atakował ze skutecznością 62%, skończywszy 16 z 26 posłanych do niego piłek, zaś przyjmował z 55% jakością.

Cucine Lube Civitanova – Sir Safety Conad Perugia 3:0 (25:21, 29:27, 25:22)

Sir Safety Conad Perugia – Cucine Lube Civitanova 3:1 (24:26, 25:19, 25:18, 26:24)

Na koniec zaglądamy do Czech, gdzie wszystko jest jasne. Drużyna VK CEV Karlovarsko w trzecim meczu finałowym przegrała po trzech setach z ekipą Lvi kolejno z różnicą dwóch, siedmiu i czterech punktów. Łukasz Wiese pojawił się jedynie na zmianę w trzecim secie i zdobył 1 punkt atakiem. W czwartym meczu finałowym zespół VK CEZ Karlovarsko po czterech setach pokonał zespół Lvi. Siatkarze z Karlovarska zwyciężyli w pierwszych dwóch setach kolejno z przewagą sześciu i pięciu punktów. W trzeciej odsłonie z różnicą dwóch „oczek” górą okazali się rywale, zaś w czwartej partii zespół z Polakiem w składzie postawił kropkę nad ‚i'” z zapasem ośmiu „oczek”. Łukasz Wiese pojawił się na zmianie w drugim secie, a także rozegrał trzecią partię. Zdobył 4 punkty spośród 7 posłanych do niego piłek, co dało mu 57% skuteczność, a ponadto przyjmował ze skutecznością 42%. W kolejnym starciu natomiast zespół VK CEZ Karlovarsko po pięciu setach przypieczętował wywalczenie mistrzostwa, zwyciężając po tie-breaku. W pierwszym secie gospodarze wygrali z przewagą jedenastu punktów, zaś w drugiej odsłonie z różnicą sześciu „oczek” górą byli rywale. Trzecia partia z przewagą ośmiu „oczek” należała do ekipy VK CEZ Karlovarsko, ale przeciwnicy jeszcze walczyli, doprowadzając do tie-breaka. W nim zwycięstwo przypieczętowali siatkarze VK CEZ Karlovarsko. Łukasz Wiese w trzech pierwszych setach pojawiał się na zmianie, a następnie zagrał w czwartej i piątej partii. Zdobył 11 punktów, z czego 2 zagrywką i dwa blokiem. Atakował ze skutecznością 41%, skończywszy 7 z 17 rozegranych do niego akcji, zaś przyjmował z 33% jakością.

VK CEZ Karlovarsko – Lvi 0:3 (23:25, 18:25, 21:25)

Lvi – CEZ Karlovarsko 1:3 (19:25, 20:25, 25:23, 17:25)

VK CEZ Karlovarsko – Lvi 3:2 (25:14, 19:25, 25:17, 20:25, 16:14)