Polska i Słowenia zorganizują mistrzostwa świata

W związku z atakiem Rosji na Ukrainę, Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej podjęła decyzje, że kraj ten nie zorganizuje mistrzostw świata mężczyzn. Nowymi gospodarzami tego turnieju została Polska oraz Słowenia. Nie znane są jeszcze miasta, w który zagości turniej, jednak na pewno w Polsce zostaną rozegrane mecze strefy medalowej.

Kilka tygodni temu Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej oficjalnie poinformowała o odebraniu Federacji Rosyjskiej organizacji Mistrzostw Świata, które zostały zaplanowane na przełom sierpnia i września, a także wykluczenia reprezentacji Rosji z udziału w turniejach międzynarodowych. Od razu po tej decyzji rozpoczął się proces wyboru nowego gospodarza jednego z najważniejszych siatkarskich turniejów, a w gronie kandydatów od początku pojawiała się Polska, ale także inne kraje Europejskie czy też Australia. Ostatecznie FIVB zdecydowało się powierzyć organizację Mistrzostw Świata Polsce oraz Słowenii.

Turniej zostanie rozegrany między 26 sierpnia a 11 września i to właśnie w Polsce odbędą się najważniejsze mecze o medale Mistrzostw Świata. Ponad to Polska będzie gospodarzem czterech meczów 1/8 finału, dwóch meczów ćwierćfinałowych oraz obu pojedynków półfinałowych. Jeśli chodzi o fazę grupową, to nad Wisłą na pewno rywalizować będą dwie grupy, w tym biało-czerwoni. Podopieczni Nikoli Grbicia będą bronić złotego medalu Mistrzostw Świata, który wywalczyli w Turynie w 2018 roku oraz w katowickim Spodku w 2014 roku. Mistrzostwa Świata mężczyzn to kolejny turniej, który w nadchodzącym sezonie reprezentacyjnym zostanie rozegrany w Polsce, ponieważ w Gdańsku odbędzie się rywalizacja w Lidze Narodów, a dodatkowo, we współpracy z Holandią, rozegrane zostaną Mistrzostwa Świata kobiet.

Źródło: pzps.pl/opracowanie własne