Andrea Giani poprowadzi mistrzów olimpijskich

Kilka dni temu francuska federacja informowała, że z powodów osobistych z funkcji trenera, złotych medalistów Igrzysk Olimpijskich, zrezygnował Bernardo Rezende. Włodarze szybko przystąpili do działań mających na celu wyłonienie nowego szkoleniowca, a ostatecznie stery reprezentacji Francji obejmie Andrea Giani. Włoch będzie pracował we Francji do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Andrea Giani przez lata był jednym z kluczowych zawodników reprezentacji Włoch, który w swoim dorobku ma trzy złote medale Mistrzostw Świata, dwa srebrne medale oraz brąz Igrzysk Olimpijskich, a także liczne medale Ligi Światowej czy Mistrzostw Europy. Po zakończeniu kariery zawodniczej Andrea Giani zdecydował się na pozostanie przy siatkówce i w 2007 roku zadebiutował na ławce trenerskiej zespołu z Modeny. Przez lata szkoleniowiec zbierał doświadczenie we Włoszech prowadząc kolejno zespoły z Rzymu, Werony czy Mediolanu by w końcu przed rozpoczęciem sezonu 2019/2020 wrócić do Modeny. Andrea Giani jest doskonale znanym szkoleniowcem również na arenie międzynarodowej, gdzie po raz pierwszy zadebiutował w 2015 roku jako szkoleniowiec reprezentacji Słowenii, z którą wywalczył wicemistrzostwo Europy. Natomiast od 2017 roku jest selekcjonerem Niemców, jednak po pięciu latach pracy Andrea Giani zdecydował się na zmiany i zastąpienie Bernardo Rezende na stanowisku trenera reprezentacji Francji. „„Po tym, jak był jednym z najlepszych graczy na świecie, jest dziś jednym z najlepszych trenerów. Interesowaliśmy się jego osobą już, gdy szukaliśmy następcy Laurenta Tillie. Andrea Giani od początku swojej kariery trenerskiej pracował z najlepszymi zawodnikami, jesteśmy bardzo zadowoleni, że podjął się tego wyzwania” – mówi Eric Tanguy, prezes Francuskiej Federacji Siatkówki.

Umowa Włocha z francuską federacją będzie obowiązywać do Igrzysk Olimpijskich, które zostaną rozegrane w 2024 roku w Paryżu. We własnym kraju trójkolorowi będą bronić wywalczonego złotego medalu. Jednak obecnie szkoleniowiec oraz cały zespół koncentruje się na wyzwaniach nadchodzącego sezonu, gdzie reprezentacja Francji zagra w Lidze Narodów oraz Mistrzostwach Świata. „To dla mnie prawdziwa satysfakcja być nowym trenerem  światowej klasy drużyny, panujących mistrzów olimpijskich, która ma potencjał, by wygrywać wszystkie zawody, w których bierze udział. Moim celem będzie dobre przygotowanie ich fizycznie i technicznie, ponieważ celem zawsze będzie wygrana. Nie mogę się doczekać startu sezon i przeżyć to doświadczenie z zawodnikami, które poprowadzą nas na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu” – mówi Andrea Giani.