Bernardo Rezende nie jest już trenerem reprezentacji Francji

Włodarze francuskiej federacji poinformowali, że z powodów osobistych rezygnację z funkcji trenera reprezentacji trójkolorowych złożył Bernardo Rezende, który pracę rozpoczął po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich w Tokio i miał ją kontynuować do zakończenia, zaplanowanego na 2024 roku, turnieju.

Bernardo Rezende to jeden z bardziej doświadczonych szkoleniowców, który przez lata sięgał po medale Mistrzostw Świata, Mistrzostw Ameryki Południowej czy Igrzysk Olimpijskich budując tym samym potęgę reprezentacji Brazylii. Jednak w 2016 roku Bernardo Rezende zakończył współpracę z brazylijską kadrą, a na międzynarodowe parkiety powrócił przed rokiem, kiedy to zdecydował się poprowadzić reprezentację Francji. Na stanowisku pierwszego trenera Brazylijczyk zastąpił Laurenta Tillie, który wraz z zespołem sięgnął po złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Debiutem Bernardo Rezende były Mistrzostwa Europy, jednak tam reprezentacja Francji udział zakończyła na 1/8 finału, gdzie sensacyjnie przegrała z Czechami. Brazylijski szkoleniowiec miał prowadzić Francuzów do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, jednak ze względu na problemy osobiste zdecydował się na rezygnację ze stanowiska, którą zaakceptowała francuska federacja. „To jedna z najtrudniejszych i najbardziej bolesnych decyzji w całej mojej karierze. Jest mi bardzo smutno, ponieważ kocham ten francuski zespół, którą zbudowaliśmy. Jestem bardzo wdzięczny za zaufanie, jakim obdarzyła mnie federacja przez cały rok. Jeszcze raz dziękuję Prezesowi i DTN za wsparcie i zrozumienie. Otrzymałem niesamowite powitanie od całej francuskiej siatkówki i odczuwam wiele bólu i frustracji, że nie doprowadziłem do końca projektu, który zaczęliśmy realizować. Ale muszę dokonać tego wyboru, nie ma innych możliwości dla mojej rodziny, która pozostaje priorytetem” – mówi Bernardo Rezende.

Na razie nie wiadomo kto zastąpi Brazylijczyka, jednak nazwisko nowego trenera reprezentacji Francji powinniśmy poznać w najbliższych dniach. W nadchodzącym sezonie, oprócz Ligi Narodów, rozegrane zostaną Mistrzostwa Świata, gdzie Francuzi będą chcieli poprawić wynik sprzed czterech lat – w Turynie zajęli siódme miejsce.

Źródło: ffvb.org/opracowanie własne