Mistrzostwa Świata w Rosji oficjalnie odwołane

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej poinformowała, że nadchodzące Mistrzostwa Świata nie odbędą się w Rosji. Decyzja podjęta przez FIVB jest konsekwencją agresji rosyjskiej w Ukrainie. Jednocześnie federacja poszukuje nowego kraju, który podejmie się organizacji turnieju.

Od sześciu dni oczy całego świata zwrócone są w kierunku Ukrainy, gdzie toczą się działania wojenne po ataku Rosji. Bezpodstawny atak Rosjan wywołuje wiele emocji, a kolejne federacje sportowe decydują się na wykluczenie rosyjskich sportowców z rozgrywek oraz przeniesienie zaplanowanych wydarzeń sportowych do innych krajów. Oficjalną decyzję o odebraniu Rosji organizacji Mistrzostw Świata, które mają zostać rozegrane na przełomie sierpnia i września 2022 roku podjęła również Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej. „Zarząd FIVB doszedł do wniosku, że z powodu wojny na Ukrainie niemożliwe byłoby przygotowanie i zorganizowanie Mistrzostw Świata w Rosji. W związku z tym postanowił usunąć z Rosji organizację FIVB Mistrzostw Świata w piłce siatkowej mężczyzn, które mają się odbyć w sierpniu i wrześniu 2022 roku” – czytamy w oficjalnym komunikacie federacji. Przed decyzją FIVB o wycofywaniu swoich reprezentacji decydowały krajowe federacje, a wśród drużyn, które wyraziły swój sprzeciw wobec gry na turnieju w Rosji znalazły się między innymi: Polska, Słowenia, Francja czy Stany Zjednoczone. Swój sprzeciw wyraziło również wiele mniejszych federacji.

FIVB w najbliższym czasie poinformuje o nowym gospodarzu, który zorganizuje jeden z najważniejszych turniejów jakim są Mistrzostwa Świata. „FIVB będzie szukać alternatywnych państw gospodarzy, aby zapewnić, że globalna rodzina siatkówki, w tym federacje narodowe, sportowcy, działacze i kibice, będą czuć się bezpiecznie i będą dumni z udziału w radosnym i spokojnym święcie sportu” – informuje Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej. Nieoficjalnie gotowość do organizacji turnieju zgłaszało kilka krajów, w tym Polska. O oficjalnych decyzjach będziemy informować na bieżąco.

Źródło: fivb.com/opracowanie własne