CEV oraz FIVB wykluczają z rywalizacji białoruskie i rosyjskie zespoły

Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej zdecydowała się na usunięcie reprezentacji Białorusi oraz Rosji, a także klubów i działaczy z rozgrywek prowadzonych przez CEV, a także zawiesiła członków CEV w wykonywanych obowiązkach. Decyzja wchodzi w życie automatycznie.

CEV jeszcze w weekend zdecydował się na przeniesienie wydarzeń sportowych zaplanowanych na terenie Rosji do innych krajów, a rosyjskie zespoły miały rywalizować na terenie neutralnym. Środowisko siatkarskie wyraziło jednak jasny sprzeciw wobec takiej decyzji, a kolejne kluby odmawiały gry z rosyjskimi zespołami, co skutkowało aktualizacją stanowiska CEV. W opublikowanym, dzisiaj tj. 1 marca, oświadczeniu Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej o wykluczeniu zespołów zarówno z Rosji, a także z Białorusi z terenów której rosyjska armia przeprowadza kolejne ataki na Ukrainę, ze wszystkich rozgrywek, jednocześnie zawodnicy z tych krajów grający w innych klubach w europejskich turniejach nie mogą brać udziału. Ponad to CEV zawiesił w członków federacji rosyjskiej i białoruskiej, którzy sprawują funkcję na szczeblu europejskim w wykonywaniu swoich obowiązków. Decyzja została podjęta ze skutkiem natychmiastowym i obowiązuje do odwołania. „W tych bezprecedensowych okolicznościach europejska rodzina siatkówki ma nadzieję, że sytuacja ulegnie poprawie, aby siatkówka mogła powrócić do pełnienia swojej roli i misji jednoczenia ludzi w duchu fair play, przyjaźni i wzajemnego szacunku” – czytamy w oficjalnym komunikacie CEV.

Jednocześnie taką samą decyzję podjęły władze FIVB, które poinformowały także o pozbawieniu Rosji organizacji Mistrzostw Świata, które zaplanowane zostały na przełom sierpnia i września. Tym samym rosyjskich i białoruskich zespołów, siatkarzy oraz działaczy zabraknie we wszystkich międzynarodowych turniejach każdej rangi zarówno w siatkówce halowej, plażowej oraz śnieżnej.

Źródło: cev.eu/fivb.com/opracowanie własne