TAURON Puchar Polski: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zdobywcą krajowego trofeum

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w meczu finałowym TAURON Pucharu Polski pokonała ekipę Jastrzębskiego Węgla. Kędzierzynianie od początku nie tracili kontroli nad grą i już po trzech setach mogli się cieszyć z wywalczenia krajowego trofeum.

Mecz rozpoczęli jastrzębianie od zagrywki Tomasza Fornala i to oni zdobyli pierwszy punkt po błędzie Kamila Semeniuka w ataku (1:0). Kędzierzynianie przystąpili do gry i między zespołami nawiązała się zacięta gra (3:3). Jastrzębianie objęli dwupunktowe prowadzenie (6:4), ale wicemistrzowie Polski momentalnie odrobili straty (6:6), zaś kibice w dalszym ciągu mogli obserwować wyrównaną walkę, w której nikt nie wstrzymywał ręki. Siatkarze z Kędzierzyna-Koźla wyszli na trzypunktowe prowadzenie (15:12), co poskutkowało przerwą na żądanie trenera Andrei Gardiniego. Ta jednak nie wybiła z rytmu kędzierzynian, którzy utrzymywali rywali na dystans. As serwisowy Jakuba Macyry zmniejszył straty do dwóch „oczek” (14:16), a w dalszej kolejności jego ekipa złapała kontakt z rywalami (16:17). Wicemistrzowie Polski nie wypuszczali z rąk inicjatywy i ostatecznie w inauguracyjnej odsłonie zwyciężyli z przewagą pięciu punktów (25:20).

Drugiego seta zespoły zainaugurowały wyrównanie (4:4). Kędzierzynianie wyszli na dwupunktowe prowadzenie (6:4), a następnie utrzymywali inicjatywę po swojej stronie. As serwisowy Marcina Janusza powiększył przewagę, zaś kolejne „oczko” na ich korzyść poskutkowało przerwą na żądanie trenera Andrei Gardiniego (10:6). Jastrzębianie próbowali odrabiać stracone punkty, lecz kędzierzynianie skutecznie im to uniemożliwiali. Wyraźnie kontrolowali grę w tej partii i ostatecznie zwyciężyli z przewagą dziesięciu punktów (25:15).

Trzecią partie zespoły ponownie rozpoczęły wyrównanie (2:2). Kędzierzynianie wyszli na dwupunktowe prowadzenie (4:2), lecz jastrzębianie nie tracili z nimi kontaktu. Wicemistrzowie Polski utrzymywali inicjatywę po swojej stronie. Powiększyli swoją przewagę do czterech „oczek” (12:8), na co zareagował trener Andrea Gardini, prosząc o czas. Ta jednak nie zatrzymała kędzierzynian, którzy kontrolowali grę, powiększali swój dorobek punktowy (18:13) i ostatecznie przypieczętowali zwycięstwo z przewagą sześciu punktów (25:19).

Jastrzębski Węgiel – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (20:25, 15:25, 19:25)

Składy drużyn:

Jastrzębski Węgiel: Jan Hadrava, Benjamin Toniutti, Łukasz Wiśniewski, Trevor Clevenot, Tomasz Fornal, Jakub Macyra, Jakub Popiwczak (libero) oraz Eemi Tervaportti, Stephen Boyer, Bartosz Cedzyński, Arpad Baroti,

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Łukasz Kaczmarek, Marcin Janusz, Aleksander Śliwka, Kamil Semeniuk, David Smith, Norbert Huber, Eric Shoji (libero) oraz Bartłomiej Kluth,

Źródło: Informacja własna