Mark Lebedew trenerem reprezentacji Słowenii

Igrzyska Olimpijskie w Tokio zakończyły pewne etapy w reprezentacjach narodowych, a krajowe federacje rozpoczęły proces wyboru nowych szkoleniowców swoich drużyn. O objęciu sterów reprezentacji Słowenii przez Marka Lebedewa poinformował Słoweński Związek Piłki Siatkowej. Kontrakt australijskiego trenera został podpisany na dwa lata.

Mark Lebedew to niezwykle doświadczony szkoleniowiec, który w przeszłości prowadził plusligowe zespoły takie jak Jastrzębski Węgiel, z którym wywalczył brązowe medale Mistrzostw Polski oraz Ligi Mistrzów oraz Aluron CMC Wartę Zawiercie. Szkoleniowiec w minionym sezonie trenował również pierwszoligową drużynę z Wrocławia. Ponad to Australijczyk doświadczenie zbierał pracując w klubach z Belgii, Włoch czy Niemiec. W Bundeslidze Mark Lebedew pracuje również w sezonie 2021/2022, gdzie stoi na czele Vfb Friedrichshafen. W ostatnich latach doświadczony szkoleniowiec prowadził również reprezentację Australii, jednak z tej funkcji zrezygnował po braku kwalifikacji olimpijskiej do Tokio. Jak poinformowali włodarze Słoweńskiego Związku Piłki Siatkowej Mark Lebedew wraca na międzynarodową ławkę trenerską i przez najbliższe dwa lata będzie selekcjonerem reprezentacji Słowenii, zastępując na tym stanowisku Alberto Giulianiego. „Mamy bardzo udaną czteroletnią współpracę z Albertem, ale ostatecznie rozważyliśmy decyzję, że potrzebujemy odświeżenia w profesjonalnej kadrze na nowy okres z Mistrzostwami Świata i kwalifikacjami olimpijskimi. Jak to było w zwyczaju w  ostatnich latach zwracaliśmy się do wybitnych ekspertów zagranicznych. Procedury selekcji w naszym kraju są dość dokładne i obszerne, ustaliliśmy bardzo szeroką komunikację i dążyliśmy do szerokiego konsensusu. Po ustaleniu, kto poprowadzi kobiecą drużynę narodową i utworzyliśmy sztabu, skupiliśmy się intensywnie na znalezieniu męskiego selekcjonera. Ofert naprawdę nie brakowało. Ostatecznie wybór padł na Marka Lebedewa. Jest wyjątkowym ekspertem i jesteśmy przekonani, że będziemy kontynuować drogę z nim na czele kadry narodowej, którą podążamy w ostatnich latach” – mówi prezes federacji Metod Ropret.

Reprezentacja Słowenii w ostatnich latach stała się jedną z kluczowych drużyn w Europie zdobywając medale Ligi Narodów czy Mistrzostw Europy. Przed Markiem Lebedewem, który przygotowania z drużyną rozpocznie na początku maja, postawiono za cel dobry występ w Mistrzostwach Świata oraz wywalczenie kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. „„Słowenia ma bardzo dobry zespół, z którym każdy trener chce pracować. Wyniki mówią same za siebie o jakości kadry narodowej, podobają mi się też osoby zaangażowane w pracę z drużyną oraz przedstawiciele słoweńskiej federacji, a także samo środowisko. To wszystko, co przemawia do każdego. Jestem bardzo zmotywowana do pracy i czekających nas turniejów. Jestem zmotywowany do osiągania jeszcze lepszych wyników niż w przeszłości. Liga Narodów wystartuje niedługo po zakończeniu długiego sezonu klubowego, więc trudno przewidzieć, co będzie się działo przez VNL. Z pewnością te zawody będą dobrą okazją do dalszego rozwoju młodych zawodników. Naszym priorytetem będą mistrzostwa świata” – mówi Mark Lebedew.

Źródło: odbojka.si/opracowanie własne