Kędzierzynianie nie zagrają w Klubowych Mistrzostwach Świata

Na zakończenie sezonu 2020/2021 Grupa Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle odniosła zwycięstwo w Lidze Mistrzów, co jednocześnie dało przepustkę do gry w Klubowych Mistrzostwach Świata, które zostaną rozegrane w Brazylii, w dniach 7-11 grudnia. Jednak ze względów logistycznych oraz w trosce o zdrowie zespołu włodarze klubu zdecydowali się zrezygnować z udziału w turnieju.

Choć Klubowe Mistrzostwa Świata to prestiżowy turniej, a kolejne międzynarodowe trofeum wzmocniłoby pozycję Grypy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle to logistyka wyjazdu już od początku budziła wątpliwości włodarzy kędzierzyńskiego klubu, ponieważ kilka dni po zakończeniu zmagań w Brazylii wicemistrzowie Polski mieliby rozegrać mecz Ligi Mistrzów w rosyjskim Nowosybirsku, a tak szybka zmiana stref czasowych i klimatu mogłaby negatywnie wpłynąć na zdrowie zawodników. Do tego dochodzi również napięty terminarz PlusLigi. Jak tłumaczą włodarze klubu nie bez znaczenia, przy podejmowaniu decyzji, pozostawała również aktualna sytuacja epidemiologiczna na świecie, która nie ułatwia podróżowania po świecie. Wszystkie czynniki spowodowały, że ostatecznie kędzierzynian zabraknie w tym turnieju. „Klubowe Mistrzostwa Świata to prestiżowy turniej i bez wątpienia otrzymanie zaproszenia było dla nas dużym wyróżnieniem. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o udziale musieliśmy jednak wziąć pod uwagę kilka aspektów. Niestety patrząc na obecną sytuację epidemiologiczną na świecie, a także kwestie logistyczne wiążące się z wyjazdem drużyny do Brazylii jesteśmy zmuszeni zrezygnować z udziału w turnieju. Dla nas kluczowe jest zdrowie i bezpieczeństwo drużyny. Do tego pamiętajmy o intensywnym kalendarzu meczów PlusLigi oraz spotkaniach Ligi Mistrzów. Termin rozgrywania Kubowych Mistrzostw Świata w naszym przypadku rodziłby dodatkowe komplikacje, bo 3 dni po zakończeniu turnieju – 14 grudnia, czeka nas wymagający mecz Ligi Mistrzów i wyjazd do Nowosybirska, co logistycznie byłoby trudno pogodzić” – tłumaczy prezes klubu z Opolszczyzny, Sebastian Świderski.

Klubowe Mistrzostwa Świata po raz kolejny zagoszczą w brazylijskim Betim, a do udziału w zmaganiach, obok Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zaproszone zostały takie zespoły jak: Sada Cruzeiro, Itas Trentino, UPCN Vóley, EMS Taubaté Funvic oraz Foulad Sirjan Iranian. Na razie nie wiadomo jaki zespół zastąpi kędzierzyńską drużynę w zmaganiach o tytuł Klubowych Mistrzów Świata, przed dwoma laty najlepsi okazali się zawodnicy Cucine Lube Civitanovy, na drugim miejscu uplasowała się Sada Cruzeiro, która będzie miała szansę poprawić wynik, a podium zamykał rosyjski Zenit Kazań.

Źródło: zaksa.pl/opracowanie własne