Polacy na światowych parkietach: Druga wygrana ekipy Bednorza. Udany start Leona

Wystartowały kolejne ligi zagraniczne, w których Polska ma swoich reprezentantów. Drugie zwycięstwo odniósł Zenit Kazań z Bartoszem Bednorzem, a dobre występy zanotowało też kilku innych Polaków, m.in. Wilfredo Leon czy Michał Filip, który był liderem swojego zespołu.

Na początek zaglądamy do Rosji, gdzie Zenit Kazań z Bartoszem Bednorzem w składzie pokonał na wyjeździe ekipę Dinamo-LO. Siatkarze drużyny z Kazania z największym oporem ze strony rywali spotkali się w pierwszej partii zakończonej minimalną różnicą punktów. Kontroli nad grą nie tracili także w pozostałych dwóch setach, dopisując do tabeli komplet punktów. Bartosz Bednorz do dorobku zespołu dołożył 12 punktów, z czego 1 zagrywką i był drugim najlepiej punktującym.

Dinamo-Lo – Zenit Kazań 0:3 (25:23, 21:25, 20:25)

Przenosimy się do ligi włoskiej, gdzie występuje kilku naszych reprezentantów. Na początek zajrzyjmy do Perugii, gdzie tamtejsza Sir Safety Conad Perugia pokonała w pierwszym meczu sezonu ekipę Top Volley Cisterna. Siatkarze z Perugii najwyraźniej wygrali w drugiej odsłonie, bo z przewagą siedmiu „oczek”, zaś w całym spotkaniu nie stracili seta. Wilfredo Leon był liderem zespołu i zdobył 12 punktów atakiem.

Sir Safety Conad Perugia – Top Voley Cisterna 3:0 (25:22, 25:18, 25:23)

Drużyna Gas Sales Bluenergy Piacenza w pierwszym meczu sezonu 2021/2022 pokonała na własnym boisku ekipę Consar RMC Rawenna, w którym występuje Mateusz Biernat. Gospodarze spotkania już w pierwszej partii narzucili swoje tempo gry, zwyciężając z przewagą ośmiu punktów, a następnie z taką samą różnicą zapisali na swoim koncie drugą odsłonę. W trzeciej do walki powrócili przyjezdni, przedłużając swoje szanse w meczu, jednak w czwartej po grze na przewagi kropkę nad ‚i’ postawili gracze z Piacenzy. Mateusz Biernat rozegrał całe spotkanie, jednak nie zdobył w nim punktu.

Gas Sales Bluenergy Piacenza – Consar RMC Rawenna 3:1 (25:17, 25:17, 19:25, 27:25)

Swojego reprezentanta mamy również we włoskiej Serie A2, a jest nim Aleksander Maziarz. W pierwszej kolejce sezonu 2021/2022 jego Cave del Sole Geomedical Lagonegro pokonało w wyjazdowym meczu ekipę Delta Group Porto Viro. Gospodarze zapisali na swoim koncie jedynie pierwszą partię z niewielką różnicą punktów. W pozostałych skuteczniejsi byli przyjezdni, choć nie brakowało walki, a każda z odsłon zakończyła się niewielką różnicą punktów. Aleksander Maziarz do dorobku zespołu dołożył 12 punktów, z czego 1 zagrywką i 4 blokiem.

Delta Group Porto Viro – Cave del Sole Lagonegro 1:3 (25:23, 24:26, 22:25, 23:25)

Wystartowały także zmagania we włoskiej Serie A3. Zespół Ismea Aversa pokonał bez straty seta ekipę Shedirpharma Massa Lubrense, w którym występuje Dominik Żukowski. Polak pojawił się na boisku na zmianie, jednak nie zdobył punktu.

Ismea Aversa – Shedirpharma Massa Lubrense 3:0 (25:23, 25:21, 25:18)

Drużyna Sol Lucernari Montecchio Maggiore, w której występuje Michał Marszałek pokonał na własnym boisku zespół Vivibanca Torino po czterech setach. Przyjezdni zapisali na swoim koncie pierwszą partię po grze na przewagi, zaś kolejne z dosyć bezpieczną przewagą zapisali na swoim koncie gospodarze. Michał Marszałek do dorobku zespołu dołożył 15 punktów, z czego 1 blokiem, będąc drugim najlepiej punktujacym graczem zespołu.

Sol Lucernari Montecchio Maggiore – Vivibanca Torino 3:1 (27:29, 25:23, 25:21, 25:17)

Przenosimy się do Turcji, gdzie zespół Yeni Kiziltepe Spor, w którym występuje Michał Filip po trzech setach pokonał ekipę Bingöl Solhan Spor. Pierwsze dwa sety zakończyły się z niewielką różnica punktów, zaś w trzeciej odsłonie zespół z Polakiem w składzie wyraźnie przypieczętował zwycięstwo. Michał Filip był liderem zespołu, a zdobył 25 punktów, z czego 1 zagrywką i 4 blokiem.

Bingöl Solhan Spor – Yeni Kiziltepe Spor 0:3 (17:25, 15:25, 21:25)

Zaglądamy też do ligi ukraińskiej, gdzie w zespole Epicentr-Podolany Horodok występuje Artur Szalpuk. W drugiej kolejce rozgrywek zespół z Polakiem w składzie pokonał na wyjeździe drużynę Petrel SHVSM Czernihów bez straty seta, a w każdym zwyciężył z bezpieczną przewagą. Artur Szalpuk był najlepiej punktującym graczem w swoim zespole, a zdobył 11 punktów, z czego 1 zagrywką i 1 blokiem.

Petrel SHVSM CzernihówEpicentr-Podolany Horodok 0:3 (17:25, 15:25, 21:25)

Rozgrywki ligowe wystartowały także w lidze niemieckiej. Drużyna Berlin Recycling Volleys, w której występuje Adam Kowalski, na inauguracje sezonu pokonała ekipę SVG Lüneburg bez straty seta, a w każdym z nich zwyciężyła z bezpieczną przewagą. Adam Kowalski pojawił się na boisku na zmianach, lecz nie zdobył punktu.

Berlin Recycling Volleys – SVG Lüneburg 3:0 (25:20, 25:22, 25:22)

W pierwszej kolejce spotkań doszło również do starcia polsko-polskiego. Ekipa SVD powervolleys Düren, w której występuje Marcin Ernastowicz, po pięciu setach pokonała na własnym boisku drużynę Energiequelle Netzhoppers KW-Bestensee z Kamilem Ratajczakiem w składzie. Przyjezdni w całym starciu prowadzili 2:1, jednak gospodarze zdołali doprowadzić do remisu, wyraźnie przejmując kontrolę w czwartej odsłonie, a następnie z bezpieczna przewagą zwyciężyli w tie-breaku. Marcin Ernastowicz pojawiał się na boisku na zmiany w pierwszych trzech setach, a następnie rozegrał dwie ostatnie partie, dopisując do dorobku zespołu 3 punkty. W zespole gości Kamil Ratajczak rozegrał całe spotkanie.

SVD powervolleys Düren – Energiequelle Netzhoppers KW-Bestensee 3:2 (26:24, 28:30, 20:25, 25:17, 15:10)

Zaglądamy do Czech, gdzie drużyna VK ČEZ Karlovarsko, w której występuje Łukasz Wiese, po pięciu setach pokonała na własnym terenie zespół České Budějovice. Przyjezdni w pojedynku prowadzili 2:1, ale gospodarze przejęli inicjatywę i z bezpieczną przewagą zapisali na swoim koncie czwartą i piątą partię. Łukasz Wiese do dorobku zespołu dołożył 8 punktów, z czego 1 zagrywką.

VK ČEZ KarlovarskoČeské Budějovice 3:2 (25:18, 22:25, 24:26, 25:19, 15:11)

W rozgrywkach ligi szwajcarskiej zespół Traktor Basel, w którym występuje Jakub Radomski, poniósł jedną porażkę i zanotował zwycięstwo. Jeszcze w ubiegłym tygodniu zespół z Polakiem w składzie uległ ekipie STV St. Gallen, zaś w miniony weekend po trzech setach pokonał zespół Lausanne UC II. Polak jednak nie zagrał w żadnym z tych spotkań.

STV St. Gallen – Traktor Basel 3:0 (25:18, 25:16, 25:19)

Trator Basel – Lausanne UC II 3:0 (25:21, 25:21, 25:18)

Źródło: http://www.www.volley.ru/ http://www.legavolley.it / http://www.tvf.org.tr/ http://www.volleyball-bundesliga.de / / http://www.m.cvf.cz/ http://www.fvu.in.ua/ http://www.volleyball.ch/ opracowanie własne