ME: Polacy z brązowym medalem!

Reprezentacja Polski zdobyła brązowy medal Mistrzostw Europy 2021. Biało-czerwoni w katowickim Spodku po trzech setach pokonali kadrę Serbii, nie tracąc od początku kontroli nad grą.

Mecz rozpoczął się wymianą punktów (1:1), a następnie zespoły nawiązały ze sobą walkę. Polacy wyszli na dwupunktowe prowadzenie (5:3), a powiększenie jej do trzech „oczek” zmusiło szkoleniowca reprezentacji Serbii do wykorzystania pierwszej przerwy na żądanie. Po wznowieniu gry jego podopieczni walczyli o odzyskanie strat, załapali kontakt z rywalami (7:8). W dalszej kolejności doprowadzili do remisu (9:9) i między zespołami trwała zacięta gra, w której nikt nie wstrzymywał ręki (15:15). Zablokowanie ataku Aleksandara Atanasijevicia przez WIlfredo Leona i Jakuba Kochanowskiego dało Polakom dwupunktowe prowadzenie w decydującej fazie seta (19:17). Utrzymywali kontrolę nad grą, zaś wybicie piłki po bloku przez Łukasza Kaczmarka, a następnie as serwisowy Jakuba Kochanowskiego powiększyły ich przewagę (23:19). Ostatecznie tę partię biało-czerwoni zapisali na swoim koncie z różnicą trzech punktów (25:23).

Drugą partię zespoły zainaugurowały wyrównanie (2:2). Zablokowanie ataku Aleksadara Atanasijevicia przez Wilfredo Leona i Jakuba Kochanowskiego dało Polakom dwupunktowe prowadzenie (4:2), ale serbowie szybko odzyskali stracone punkty (4:4). Biało-czerwoni nie pozwolili na więcej i utrzymywali inicjatywę po swojej stronie. Powiększyli ją do sześciu „oczek” (11:5) i w dalszym ciągu utrzymywali kontrolę nad grą. Serbowie próbowali odrabiać straty, lecz Polacy skutecznie im to uniemożliwiali (14:7). Pewnie zmierzali do zwycięstwa także w tej odsłonie (18:9) i ostatecznie zapisali ją na swoim koncie z przewagą dziewięciu punktów (25:16).

Trzecią partię dwupunktowym prowadzeniem zainaugurowali Polacy (2:0). Serbowie przystąpili do gry, lecz inicjatywę utrzymywali po swojej stronie biało-czerwoni (4:1). Siatkarze serbskiej drużyny jednak nie zamierzali poddawać się bez walki, próbując odrabiać stracone „oczka” (3:4). Zdołali doprowadzić do remisu (5:5), ale i to nie zatrzymało Polaków, którzy w dalszym ciągu utrzymywali kontrolę nad grą (9:6). Serbowie zmniejszyli straty do jednego punktu (13:14), co poskutkowało przerwą na żądanie trenera reprezentacji Polski. Po niej między zespołami w dalszym ciągu trwała walka, lecz przewaga spoczywała po stronie reprezentacji Polski (16:14). Punkt zdobyty przez Urosa Kovacevicia wyrównał wynik (16:16), lecz Polacy nie pozwolili na więcej, a punktowy blok Wilfredo Leona ponownie dał im dwupunktowe prowadzenie (18:16), zaś dwa asy serwisowe Mateusza Bieńka w końcówce wyprowadziły ich na czteropunktową przewagę (21:17). Serbowie jeszcze podjęli walkę w końcówce seta i złapali kontakt z rywalami (21:22), zaś as serwisowy Drazena Luburicia wyrównał wynik (22:22). Po przerwaniu serii rywali punktowa zagrywka Wilfredo Leona dała Polakom piłkę meczową, a tę zakończył Michał Kubiak, wybijając piłkę po bloku (25:22).

Polska – Serbia 3:0 (25:23, 25:16, 25:22)

Polska: Bartosz Kurek, Wilfredo Leon, Fabian Drzyzga, Michał Kubiak, Jakub Kochanowski, Mateusz Bieniek, Paweł Zatorski (libero), Damian Wojtaszek (libero) oraz Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz, Tomasz Fornal,

Serbia: Uros Kovacević, Marko Ivović, Nikola Jovović, Aleksandar Atanasijević, Marko Podrascanin, Srećko Lisinac, Nikola Peković (libero), Neven Majstorović ( libero) oraz Drazen Luburić, Vuk Todorović, Petar Krsmanović, Nemanja Petrić,