ME: Reprezentacja Włoch Mistrzem Europy 2021

Reprezentacja Włoch wywalczyła tytuł Mistrzów Europy 2021. Włosi w meczu o złoty medal po pięciu setach pokonali reprezentację Słowenii, choć w spotkaniu przegrywali już 1:2.

Mecz od dwupunktowego prowadzenia rozpoczęli Słoweńcy (2:0). Włosi przystąpili do gry, ale inicjatywę utrzymywali po swojej stronie siatkarze słoweńskiego zespołu (3:1, 4:2). As serwisowy Klemena Cebuj’a dał jego ekipie trzypunktową przewagę (7:4), zaś powiększenie jej do czterech „oczek” poskutkowało przerwą na żądanie trenera włoskiego zespołu (10:6). Słoweńcy utrzymywali inicjatywę po swojej stronie, lecz siatkarze z Włoch nie zamierzali składać broni i próbowali odrobić stracone „oczka”. Słoweńcy skutecznie im to uniemożliwiali, powiększając swój dorobek punktowy (17:13). Wyraźnie kontrolowali grę w decydującej fazie seta, choć reprezentanci Włoch jeszcze próbowali powrócić do walki. Zmniejszyli straty do trzech punktów (19:22), a w dalszej kolejności złapali kontakt z rywalami po punktowej zagrywce Alessandro Michielettego (22:23). Ostatecznie tę partię zapisali na swoim koncie Słoweńcy, a zakończył ją asem serwisowym Alen Sket (25:22).

Drugą partię dwupunktowym prowadzeniem zainaugurowali Włosi (2:0). Słoweńcy przystąpili do gry, lecz przewagę utrzymywali po swojej stronie przeciwnicy (4:1). Siatkarze ze Słowenii nie zamierzali poddawać się bez walki. Zmniejszyli straty do jednego punktu, a skuteczny atak Tine Urnauta wyrównał wynik (6:6). Między zespołami trwała zacięta gra, w której nikt nie wstrzymywał ręki. Punktowy atak Gulio Pinaliego powiększył prowadzenie Włochów do dwóch „oczek” (15:13), a wybicie piłki po bloku przez Daniele Laviego poskutkowało z kolei przerwą na żądanie szkoleniowca reprezentacji Słowenii (16:13). Włosi utrzymywali kontrolę nad grą w decydującej fazie seta, skutecznie uniemożliwiając Słoweńcom próby powrotu do gry i ostatecznie drugą partię zapisali na swoim koncie z przewagą pięciu „oczek” (25:20).

Trzecią partię skuteczniej rozpoczęli Słoweńcy (3:1, 4:2). Włosi szybko odrobili stracone punkty (4:4) i między zespołami nawiązała się zacięta gra, w której nikt nie wstrzymywał ręki. Siatkarze słoweńskiej ekipy wyszli na dwupunktowe prowadzenie (10:8), zaś as serwisowy Jana Kozamernika powiększył je, zmuszając do prośby o czas szkoleniowca reprezentacji Włoch (11:8), zaś po wznowieniu gry jego podopieczni przystąpili do odrabiania strat. Punkt bezpośrednio po zagrywce Simone Giannellego pozwolił jego ekipie złapać kontakt z rywalami, lecz w dalszym ciągu przewagę po swojej stronie utrzymywali Słoweńcy (13:10). W decydującej fazie seta wyraźnie kontrolowali grę, osiągając pięciopunktową przewagę (17:12), jednak Włosi nie zamierzali poddawać się bez walki. W końcówce skuteczny blok Simone Anzaniego pozwolił jego ekipie złapać kontakt punktowy z rywalami (19:20), co zmusiło do reakcji trenera słoweńskiego zespołu. To jednak nie zatrzymało Simone Giannelliego, który po wznowieniu gry posłał asa serwisowego (20:20). Siatkarze ze Słowenii przerwali serię rywali, wyszli na dwupunktowe prowadzenie (22:20), zaś punktowy blok Alena Pajenka powiększył je (23:20). Punktowa zagrywka Tonceka Sterna z kolei dała jego ekipie piłkę setową, a błąd Alessandro Michielettego zakończył trzecią odsłonę (25:20).

Czwartego seta zespoły zainaugurowały wymianą punktów (1:1). Słoweńcy wyszli na trzypunktowe prowadzenie (5:2), ale Włosi nie zamierzali poddawać się bez walki. Wyrównali wynik (6:6) i między zespołami trwała zacięta walka, w której nikt nie wstrzymywał ręki (13:13). Włosi wyszli na dwupunktowe prowadzenie (15:13), zaś punkt bezpośrednio po zagrywce Daniele Laviego powiększył je (16:13), zmuszając do reakcji trenera Słoweńców. To jednak nie zatrzymało zagrywającego włoskiego zespołu, który posłał kolejną punktową zagrywkę. Włosi utrzymywali inicjatywę po swojej stronie, choć siatkarze słoweńskiego zespołu nie zamierzali składać broni i zmniejszyli straty do dwóch punktów (19:21), co poskutkowało czasem na żądanie trenera Włochów. Po wznowieniu gry Włosi odzyskali wyższą przewagę (23:20). Yuri Romano posłał asa serwisowego, który dał jego ekipie szansę na zakończenie seta, a tę wykorzystał Daniele Lavia, atakując z przechodzącej piłki (25:20).

Tie-break został zainaugurowany trzypunktowym prowadzeniem Słoweńców (3:0), ale Włosi dość szybko przystąpili do gry. Yuri Romano posłał asa serwisowego, który pozwolił im na kontakt punktowy, a skuteczny atak tego gracza w kolejnej akcji wyrównał wynik (3:3). Między zespołami trwała zacięta gra, w której nikt nie wstrzymywał ręki. Przy zmianie stron minimalnie prowadzili siatkarze z Włoch (8:7), utrzymując inicjatywę po swojej stronie. Dwa asy serwisowe Alessandro Michielettego powiększyły ich przewagę do czterech punktów (11:7) i następnie reprezentanci Włoch kontrolowali grę w końcówce meczu, przypieczętowując wywalczenie złotego medalu (15:11).

Słowenia – Włochy 2:3 (25:22, 20:25, 25:20, 20:25, 11:15)

Słowenia: Toncek Stern, Alen Pajenk, Jan Kozamernik, Gregor Ropret, Tine Urnaut, Klemen Cebulj, Jani Kovacic (libero) oraz Rok Mozić, Alen Sket, Dejan Vincić, Jan Klobucar,

Włochy: Simone Giannelli, Gianluca Galassi, Simone Anzani, Alessandro Michieletto, Daniele Lavia, Giulio Pinali, Fabio Balaso (libero) oraz Francesko Recine, Alessandro Piccinelli (libero), Yuri Romano, Fabio Ricci,