ME: Polacy meldują się w półfinale!

W ćwierćfinale mistrzostw Europy podopieczni trenera Vitala Heynena zmierzyli się z Rosjanami. Spotkanie to od początku układało się po myśli Polaków, którzy wygrali mecz w trzech setach i awansowali do półfinału. Najwięcej emocji kibicom dostarczyła druga partia, która zakończyła się grą na przewagi.

Premierowa odsłona rozpoczęła się po myśli reprezentantów Polski, którzy na swoje konto zapisali pierwsze dwa punkty (2:0). Podopieczni trenera Vitala Heynena chwilę później zdołali powiększyć prowadzenie (4:1, 6:2, 8:3). Po asie serwisowym Jakuba Kochanowskiego Polacy mieli sześć „oczek” przewagi (9:3), dzięki czemu swobodnie mogli rozgrywać kolejne akcje. Rosjanie od początku seta musieli odrabiać straty, co nie było łatwe, ponieważ gospodarze bardzo dobrze radzili sobie w każdym elemencie i utrzymywali wysokie prowadzenie (15:8). Gospodarze również przed decydującą częścią partii mieli siedmiopunktową przewagę (18:11). Biało-czerwoni do końca odsłony nie stracili koncentracji i zwyciężyli w niej 25:15.

W drugiego seta nieco lepiej weszli Rosjanie, którzy wypracowali sobie dwa „oczka” przewagi (3:1). Polacy jednak szybko doprowadzili do wyrównania (4:4). Od tego momentu gra toczyła się punkt za punkt, a na tablicy wyników co chwilę widniał remis (7:7). Po asie serwisowym Bartosza Kurka Polacy osiągnęli dwupunktowe prowadzenie (12:10), które zdołali powiększyć do czterech „oczek” (18:14). Rosyjscy zawodnicy dzięki dobrej grze w polu serwisowym i bloku zdołali odrobić część strat i zbliżyć się do rywali (18:19). W decydującą część seta obie ekipy wkraczały przy stanie 20:18 na korzyść reprezentantów Polski. Podopieczni trenera Tuomas Sammelvuo w końcówce zdołali doprowadzić do remisu (21:21) i gra w tej odsłonie rozpoczęła się od początku. Ostatecznie set ten zakończył się grą na przewagi na korzyść biało-czerwonych (26:24).

Również trzecia partia rozpoczęła się po myśli biało-czerwonych, którzy wypracowali sobie trzy „oczka” prowadzenia (5:2, 6:3). Siatkarze trenera Vitala Heynena stopniowo budowali przewagę punktową (7:3). Rosjanie również w tej odsłonie musieli od początku odrabiać straty (5:9), co nie było łatwe, ponieważ Polacy w dzisiejszym spotkaniu byli bardzo dobrze dysponowali i cały czas utrzymywali się na prowadzeniu (12:9). W środkowej części seta biało-czerwoni mieli trzy „oczka” więcej od rywali (15:12). W końcówkę partii siatkarze obu drużyn wkraczali przy wyniki 20:15 na korzyść gospodarzy, którzy do końca nie stracili koncentracji i triumfowali w tej odsłonie 25:19 i w całym meczu 3:0. Dzięki wygranej nad Rosjanami Polacy awansowali do półfinału mistrzostw Europy i powalczą o medale.

Polska – Rosja 3:0 (25:15, 26:24, 25:19)

Składy zespołów:

Polska: Bartosz Kurek, Wilfredo Leon, Fabian Drzyzga, Michał Kubiak, Jakub Kochanowski, Mateusz Bieniek, Paweł Zatorski (libero) oraz Damian Wojtaszek (libero), Piotr Nowakowski, Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz

Rosja: Yaroslav Podlesnykh, Dmitrii Volkov, Ivan Iakovlev, Egor Kliuka, Iliyas Kurkaev, Igor Kobzar, Valentin Golubev (libero) oraz Maksim Zhigalov, Fedor Voronkov, Pavel Tetyukhin, Pavel Pankov

Źródło: Informacja własna