ME: Udany start Polaków!

W pierwszym spotkaniu mistrzostw Europy reprezentanci Polski zmierzyli się z Portugalczykami. Podopieczni trenera Vitala Heynena pokonali rywali 3:1 i udanie zainaugurowali zmagania w turnieju.

Premierowa odsłona meczu rozpoczęła się po myśli podopiecznych trenera Vitala Heynena. Już na początku Polacy osiągnęli czteropunktowe prowadzenie (5:1), które zdołali powiększyć do pięciu „oczek” (7:2). Na tym etapie seta Portugalczycy nie byli w stanie nawiązać wyrównanej walki z gospodarzami. Reprezentanci Polski bardzo dobrze spisywali się w polu serwisowym, posyłając na drugą stronę mocne zagrywki, co uniemożliwiało rywalom wyprowadzenie skutecznej akcji (8:14). Biało-czerwoni cały czas utrzymywali wysoką przewagę (16:10), stopniowo zbliżając się do zwycięstwa w pierwszej partii (18:11). W decydującą część odsłony drużyny wkraczały przy stanie 20:14. Ostatecznie set ten zakończył się wynikiem 25:16 na korzyść Polaków.

Początek kolejnej partii był wyrównany. Do stanu 5:5 żadna z drużyn nie była w stanie wypracować sobie kilkupunktowej przewagi. Później biało-czerwoni osiągnęli trzypunktowe prowadzenie (8:5). Podopieczni trenera Vitala Heynena przez jakiś czas utrzymywali przewagę (11:8). Dzięki dobrej zagrywce, Portugalczycy zdołali doprowadzić do wyrównania (12:12), by po chwili wysunąć się na prowadzenie (14:12). W tej partii przyjezdni radzili sobie zdecydowanie lepiej, dzięki czemu utrzymywali przewagę (18:14). Tym razem w decydującej części seta w lepszej sytuacji byli portugalscy siatkarze (20:17), którzy ostatecznie wygrali odsłonę 25:22.

Trzecia odsłona meczu rozpoczęła się po myśli biało-czerwonych, na konto których powędrowały pierwsze punkty (3:0). Kilka akcji później prowadzenie Polaków wzrosło do czterech (6:2), a następnie do sześciu „oczek” (11:5). Przy wysokiej przewadze podopieczni trenera Vitala Heynena grali swobodnie, dzięki czemu ich zaliczka stale rosła (15:7). W tej partii Portugalczycy nie byli w stanie nawiązać wyrównanej walki (10:18). W decydującej części seta biało-czerwoni nadal prowadzili 22:14. Cała odsłona rozgrywana była pod dyktando gospodarzy, którzy wygrali tę partię 25:16.

Czwarta, i jak się później okazało, ostatnia odsłona meczu do stanu 6:6 toczyła się punkt za punkt. Później biało-czerwoni osiągnęli dwa „oczka” przewagi (8:6), którą zdołali powiększyć do trzech (11:8). W tej partii reprezentanci Polski kontrolowali wynik, cały czas, budując przewagę (17:12). W decydującą część seta drużyny wkraczały przy stanie 20:15. Portugalczycy byli bezsilni, a końcówka odsłony grana była pod dyktando podopiecznych trenera Vitala Heynena, którzy zwyciężyli 25: i cały mecz 3:1.

Polska – Portugalia 1:3 (25:16, 22:25, 25:16, 25:19)

Polska: Piotr Nowakowski, Bartosz Kurek, Wilfredo Leon, Fabian Drzyzga, Michał Kubiak, Jakub Kochanowski, Paweł Zatorski (libero) oraz Damian Wojtaszek (libero), Mateusz Bieniek, Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz, Kamil Semeniuk, Tomasz Fornal

Portugalia: Andre Lopes, Filip Cveticanin, Alexandre Ferreira, Phelipe Martins, Miguel Rodrigues, Hugo Gaspar, Ivo Casas (libero) oraz Marco Ferreira, Lourenco Martins, Tiago Violas