Czternastoosobowy skład Serbów na mistrzostwa Europy

Szkoleniowiec reprezentacji Serbii, Slobodan Kovač podał czternastoosobowy skład na zbliżające się mistrzostwa Europy, które we wrześniu odbędą się w Polsce, Estonii, Finlandii oraz na Słowacji. Serbowie podczas tegorocznego turnieju będą bronić zdobytego w Paryżu tytułu najlepszej drużyny Starego Kontynentu.

Dla reprezentantów Serbii zbliżające się mistrzostwa Europy będą najważniejszą imprezą tego sezonu, ponieważ nie wzięli oni udziału w Igrzyskach Olimpijskich, które odbywały się w Tokio. Podopieczni trenera Slobodana Kovača przygotowania do turnieju rozpoczęli wcześniej niż większość kadr, co ma przełożyć się na korzystny wynik podczas wrześniowej imprezy. Serbowie w ramach przygotowań rozegrali dwa mecze z Macedonią Północną, w których dwukrotnie byli lepsi od rywali, pokonując ich 3:1 oraz 4:0. W spotkaniach tych szkoleniowiec serbskiej reprezentacji nie zdecydował się na granie swoimi podstawowymi zawodnikami, ale mimo to jego podopieczni wyraźnie górowali nad rywalami.

W dniach 20-22 sierpnia Serbowie wzięli udział w towarzyskim turnieju na Ukrainie, gdzie rywalizowali z gospodarzami oraz Bułgarami. Początkowo w zawodach mieli wziąć także udział Słoweńcy, którzy w ostatniej chwili z powodu podejrzenia koronawirusa w zespole, zrezygnowali z podróży na Ukrainę. W pierwszym spotkaniu mistrzowie Europy zmierzyli się z gospodarzami, których pokonali 3:0 (25:23, 25:20, 25:21). W meczu tym najlepiej punktującym zawodnikiem okazał się Uroš Kovačević, który zdobył siedemnaście „oczek”. W drugim meczu Serbowie zagrali z Bułgarami. Również w tym pojedynku lepsi okazali się podopieczni trenera Slobodana Kovača, wygrywając 3:1 (30:28, 25:15, 23:25, 25:21). Z kolei w tym spotkaniu najlepiej punktującym siatkarzem swojego zespołu okazał się Marko Ivović, który zdobył siedemnaście „oczek” w tym trzy blokiem. W finale turnieju Serbowie ponownie spotkali się z Ukraińcami. Mecz ten zakończył się dopiero po tie-breaku wygraną gospodarzy. W starciu tym dwadzieścia trzy punkty zdobył Dražen Luburić, dwadzieścia Nemanja Petrić, a dziewiętnaście Uroš Kovačević.

Stabilizacja kluczem do ponownego sukcesu?

Skład reprezentacji Serbii na mistrzostwa Starego Kontynentu nie jest niespodzianką. Od wielu lat na poszczególnych pozycjach zachodzi jedynie do kosmetycznych zmian. Podczas wrześniowego turnieju w serbskich barwach oglądać będziemy Uroša Kovačevicia, który w przyszłym sezonie zagra w Zawierciu, Srećko Lisinaca, Nevena Majstorovicia czy Marko Ivovicia. Warto dodać, że Serbowie w fazie grupowej mistrzostw Europy zmierzą się kolejno z Belgami, Ukraińcami, Polakami, Portugalczykami oraz Grekami.

Czternastoosobowy skład reprezentacji Serbii na mistrzostwa Europy:

Rozgrywający: Nikola Jovović, Vuk Todorović

Atakujący: Aleksandar Atanasijević, Dražen Luburić

Środkowi: Petar Krsmanović, Srećko Lisinac, Aleksandar Okolić, Marko Podraščanin

Przyjmujący: Nemanja Petrić, Marko Ivović, Uroš Kovačević, Pavle Perić

Libero: Neven Majstorović, Nikola Peković

Źródło: ossrb.org/ opracowanie własne