Francuzi na ostatniej prostej przed Mistrzostwami Europy

Reprezentacja Francji po wywalczeniu mistrzostwa olimpijskiego w Tokio szykuje się do ostatniego turnieju tego lata, Mistrzostw Europy. Trójkolorowi w środę i piątek rozegrali mecze kontrolne z reprezentacją Ukrainy i dwukrotnie okazali się górą.

Jeszcze jeden cel

Reprezentacja Francji po osiągnięciu wielkiego sukcesu – zdobyciu mistrzostwa olimpijskiego, i krótkim odpoczynku powróciła do pracy. W Belfort Trójkolorowi przygotowywali się do ostatniej imprezy tego sezonu reprezentacyjnego, a mianowicie do Mistrzostw Europy, które zorganizują cztery kraje: Estonia, Finlandia, Czechy i Polska. Pod wodzą nowego szkoleniowca, Bernardo Rezende, Francuzi budują formę, aby osiągnąć jak najlepszy wynik w europejskim czempionacie. Skład drużyny, która w Tokio sięgnęła po złoty medal uzupełnili także gracze, którzy uczestniczyli w rozgrywkach Siatkarskiej Ligi Narodów: Moussé Gueye, Benjamin Diez ei Théo Faure. Ponadto pojawiło się trzech nowych siatkarzy: Gildas Prévert, François Rebeyrol i Kellian Motta Paes, a także do zespołu dołączył Luka Basic.

Próba generalna

Mistrzowie olimpijscy sprawdzili swoją formę w meczach kontrolnych z reprezentacją Ukrainy, a te odbyły się przy udziale publiczności. Pierwszy ze sparingów Trójkolorowi rozegrali w środę. Od początku zaprezentowali się z dobrej strony i całe spotkanie wygrali po czterech setach. „W Belfort panowała wspaniała atmosfera, więc myślę, że ludziom podobało się to widowisko. W meczu mogli zaprezentować się mistrzowie olimpijscy, a jeśli chodzi o sam wynik, zaowocowała kilkutygodniowa praca” – mówił asystent trenera, Mauricio Paes – „Bardzo ważne było zaprezentowanie się przed publicznością, a jeśli chodzi o mistrzów olimpijskich z Tokio, mam wrażenie, że są szczęśliwi, że nadal mogą razem trenować i kontynuować wspólną pracę. Teraz czas na wywalczenie czegoś podczas mistrzostw Europy, a najważniejsze, że jest ambicja i chęć pracy na treningach. Jesteśmy bardzo zadowoleni z pierwszych efektów pracy”. Satysfakcji z wyniku nie ukrywał atakujący Théo Faure, który odniósł się także do nowego sztabu szkoleniowego, rozumienia się grupy i ponownej gry z udziałem publiczności: „Od ostatniego meczu z kibicami minęło sporo czasu i fajnie było znowu poczuć tę moc, jaką daje nam publiczność. Jeżeli chodzi o mecz, od początku nasza gra wyglądała dobrze, co dało nam pewność siebie. Dużo dało nam też to, że trenowaliśmy ze sobą przez całe lato, a chłopaki w Tokio osiągnęli wielką rzecz. Teraz po powrocie nie są jeszcze w stu procentach gotowi do gry, ale sam fakt, że są z nami, dużo nam daje. Z nowym sztabem szkoleniowym wszystko układa się dobrze. Lato spędziliśmy z Mauricio Paesem i Rubinho (Roberley Luiz Leonaldo – przyp. red.), a na początku był też z nami trener Bernardo Rezende. Jeśli chodzi o Mauricio, znałem go już, ponieważ pracował w Ligue A. Póki co, jest jeszcze bariera językowa, ale szybko zostanie ona pokonana, bo robią postępy w nauce języka francuskiego. W każdym razie możemy się porozumieć i to jest najważniejsze”.

Francja – Ukraina 3:1 (25:23, 20:25, 25:19, 25:22)

Francuzi nie pozostawili złudzeń reprezentacji Ukrainy w drugim, piątkowym, pojedynku, wygrywając także po czterech setach. „To wcale nie był łatwy mecz, było sporo walki. Dla wielu z nas był to pierwszy mecz od zakończenia igrzysk olimpijskich, pojawiały się trudne momenty, ale przetrwaliśmy je, potrafiliśmy powrócić do swojej gry i wygrać 3:1, a to jest najważniejsze. Dobrze, że tak zagraliśmy, bo na Mistrzostwach Europy nie będzie łatwo, a grać będziemy z zespołami zbliżonymi poziomem do reprezentacji Ukrainy. Powoli wracamy do pełni sił po igrzyskach, wcześniej graliśmy też w Siatkarskiej Lidze Narodów. Będziemy gotowi na pierwszy mecz” – mówił środkowy reprezentacji Francji, Barthelemy Chinenyeze.

Francja – Ukraina 3:1 (25:23, 22:25, 25:22, 27:25)

We wtorek Trójkolorowi polecą do Estonii, gdzie rozegrają fazę grupową. W grupie D zmierzą się kolejno z reprezentacją Słowacji, Chorwacji, Niemiec, Łotwy i Estonii.

Reprezentacja Francji na Mistrzostwa Europy 2021:

Przyjmujący: Luca Basic, Earvin N’gapeth, Trevor Clevenot, Yacine Louati, Francois Rebeyrol

Rozgrywający: Benjamin Toniutti, Antoine Brizard, Kellian Motta Paes,

Atakujący: Jean Patry, Theo Faure, Ibrahim Lawani

Środkowi: Barthelemy Chinenyeze, Nicolas Le Goff, Mederic Henry, Daryl Bultor, Mousse Gueye,

Libero: Jenia Grebennikov, Benjamin Diez,

Trener: Bernardo Rezende

Asystent trenera: Roberley Luiz Leonaldo

Asystent trenera: Mauricio Paes

Kierownik zespołu: Frederic Gibert

Lekarz: Josselin Laffont

Fizjoterapeuta: Jean-Paul Andrea

Trener przygotowania fizycznego: Laurent Lecine

Statystyk: Paolo Perrone

Źródło: http://www.ffvb.org / opracowanie własne