Liga Narodów: Wielki finał dla Brazylijczyków! Srebrne medale dla biało-czerwonych

W wielkim finale siatkarskiej Ligi Narodów Brazylijczycy w czterech setach pokonali reprezentację Polski. Pierwsze dwa sety miały wyrównany przebieg, a premierową odsłonę wygrali biało-czerwoni. Jednak w trzeciej i czwartej odsłonie Brazylijczycy szybko narzucili swój rytm gry, utrzymując wysoką skuteczność w ataku co pozwoliło wygrać mecz oraz zdobyć złoty medal Ligi Narodów.

Wielki finał od mocnego ataku rozpoczął Bartosz Kurek (1:0), jednak skuteczną akcją odpowiedział Joandry Leal (1:1). Zespoły nie zwalniały ręki w ataku, a na tablicy wyników raz po raz pojawiał się remis (4:4). Ze środka siatki punktował Piotr Nowakowski (5:5), natomiast z sytuacyjnej piłki atakował Michał Kubiak (7:6). Po przerwie ze skrzydła atakował Wallace de Souza (7:8), a zespoły toczyły przedłużone akcje, natomiast na minimalnym prowadzeniu pozostawali biało-czerwoni (12:11). Nie do zatrzymania na prawym skrzydle był Wallace de Souza (15:16), a kilka chwil później na tablicy wyników pojawił się remis (16:16). Również Bartosz Kurek raz po raz umieszczał piłkę w boisku rywali (18:18). W końcówce kolejny kontratak Michała Kubiaka spowodował, że o czas poprosił szkoleniowiec reprezentacji Brazylii (21:20). Po powrocie na plac gry zatrzymany został Wallace de Souza (23:20), a Polacy utrzymali koncentrację i kilka chwil później seta zakończył Bartosz Kurek (25:22).

Drugą partię zespoły rozpoczęły od wymiany ciosów (1:1), a kolejne akcje kończył Wallace de Souza (2:2). Kilka chwil później zatrzymany został Wilfredo Leon (6:3), a na przerwę techniczną zespoły schodziły po ataku Lucasa Saatkampy (8:5). Walkę na siatce wygrał Michał Kubiak (6:8), natomiast po kolejnym dobrym bloku Polaków na tablicy wyników pojawił się remis (9:9). Ponownie zespoły nie zwalniały ręki, a ze środka siatki atakował Maurício Souza (12:10), który kilka chwil później punktował z pola zagrywki (16:12). Serię rywali przerwał Piotr Nowakowski (13:17), a kontratak skończył Bartosz Kurek (15:18). Dzięki dobrej grze w bloku i obronie Polacy zniwelowali straty i doprowadzili do remisu (18:18). Jednak z pola zagrywki punktował Ricardo Lucarelli (20:18), a w końcówce Brazylijczycy utrzymywali prowadzenie (22:20). Zatrzymany został jeszcze Joandry Leal (22:23), jednak błąd Wilferdo Leona zakończył seta (25:23).

Znów set rozpoczął się od presji w zagrywce i wymiany akcji z obu stron siatki (2:2). W kolejnych akcjach ponownie raz po raz punktował Wallace de Souza (6:5), a z pola zagrywki punktował Bruno Rezende (7:5). Brazylijczycy utrzymywali prowadzenie (10:7), dodatkowo kilka chwil później zatrzymany został Kamil Semeniuk (13:9). Polacy nie potrafili zatrzymać rozpędzonych rywali, gdzie kolejne ataki kończył Joandry Leal (17:12). Ze środka siatki kiwał Mateusz Bieniek (13:17), który punktował również w polu zagrywki (15:18). Jednak kilka chwil później zatrzymany został Bartosz Kurek (20:15). W końcówce Brazylijczycy raz po raz punktowali blokiem (24:16), a seta zakończył błąd po stronie naszych zawodników (25:16).

Czwartego seta lepiej rozpoczęli Brazylijczycy (2:0), a chwilę później ze środka punktował Mateusz Bieniek (1:2). Jednak w kolejnych fragmentach ręki nie zwalniał Wallace de Souza (4:2), ale kolejne ataki kończył również Michał Kubiak (4:5). Przy zagrywkach Fabiana Drzyzgi Polacy doprowadzili do wyrównania wyniku (7:7). Jednak po przerwie technicznej ręce blokujących obijał Joandry Leal (10:8), a pojedynczym blokiem popisał się Wallace de Souza (11:8). Brazylijczycy utrzymywali kilkupunktowe prowadzenie (15:12), zatrzymując jeszcze Michała Kubiaka (17:12). Serię rywali przerwał Bartosz Kurek (13:18). W końcówce punktową zagrywkę posłał Ricardo Lucarelli (20:13), a reprezentanci Brazylii utrzymywali koncentrację i wysoką skuteczność, a seta oraz cały mecz zakończył Wallace de Souza (25:14).

Brazylia – Polska 3:1 (22:25; 25:23; 25:16; 25:14)

Składy zespołów

Brazylia: Bruno Rezende, Wallace de Souza, Joandry Leal, Maurício Souza, Lucas Saatkamp, Ricardo Lucarelli, Tahles Hoss (libero) oraz Douglas Souza da Silva, Flavio Gulaberto

Polska: Piotr Nowakowski, Bartosz Kurek, Fabian Drzyzga, Michał Kubiak, Wilfredo Leon, Mateusz Bieniek, Paweł Zatorski (libero) oraz Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk, Grzegorz Łomacz