Liga Narodów: Polacy pokonują Irańczyków i meldują się w finałowej czwórce

W kolejnym spotkaniu Polacy mierzyli się z reprezentacją Iranu i odnieśli kolejne zwycięstwo w Lidze Narodów. Spotkanie zakończyło się po trzech setach, jednak fragmentami gra obu drużyn była pełna błędów własnych. Zwycięstwo nad Irańczykami zagwarantowało biało-czerwonym miejsce w finałowej czwórce.

Spotkanie od dobrego fragmentu gry rozpoczęli Polacy (4:0), co szybko skutkowało przerwą dla Wladimira Alekny. Po powrocie na plac gry Irańczycy punktowali ze środka siatki, dodatkowo zatrzymując atak Macieja Muzaja (4:7). Po przerwie technicznej przewaga biało-czerwonych utrzymywała się (10:5), natomiast Irańczykom gry nie ułatwiały błędy własne (12:6), a wyższość polskiego bloku musiał uznać Bardija Saadat (14:6). Z pola zagrywki punktował Peyman Karimi (8:15). Ze środka siatki piłkę w boisku rywali umieścił Piotr Nowakowski (19:11). W końcówce raz po raz blokowany był jeszcze Maciej Muzaj (15:20), a skuteczną kiwką popisał się Aleksander Śliwka (22:17), który asem serwisowym zakończył premierową odsłonę (25:20).

Drugą partię zespoły otworzyły od wyrównanego fragmentu gry (2:2), a z pola zagrywki punktował Jakub Kochanowski (3:2). Kilka chwil później z przechodzącej piłki atakował Bardija Saadat (6:5). Między zespołami nawiązała się walka cios za cios, a na tablicy wyników raz po raz pojawiał się remis (8:8). Ze środka siatki punktował Jakub Kochanowski (11:8). Wraz z rozwojem gry Irańczycy ponownie zaczęli odrabiać straty (14:15) i doprowadzili do remisu (16:16). Na przestrzeni kolejnych akcji gra punkt za punkt utrzymywała się, choć po ataku Aleksandra Śliwki o czas poprosił trener rywali (22:20). Po powrocie na plac gry długą akcję skończył Łukasz Kaczmarek (24:20), a w kolejnej akcji seta zakończył kolejny blok Polaków (25:20).

Trzecią partię ponownie Polacy rozpoczęli od trzech „oczek” prowadzenia (3:0), a z przechodzącej piłki atakował Łukasz Kacszmarek (6:0). Po przerwie na żądanie trenera reprezentacji Iranu z pola zagrywki punktował Bardija Saadat (3:7). W kolejnych fragmentach Polacy utrzymywali zaliczkę (9:5), a asa serwisowego dołożył jeszcze Piotr Nowakowski (13:6). Irańczycy pojedynczymi akcjami nie byli już w stanie zatrzymać rozpędzonych Polaków (17:10), choć wyższość irańskiego bloku musiał uznać Bartosz Bednorz (13:18). W końcówce kolejne punkty biało-czerwoni dokładali dzięki swojej skuteczności w bloku (21:13; 22:13). Podopieczni Vitala Heynena utrzymali koncentrację i po zagrywce Bartosza Bednorza zakończyli całe spotkanie (25:16).

Iran – Polska 0:3 (20:25; 20:25; 16:25)

Składy zespołów

Iran: Masoud Gholami, Morteza Szarifi, Bardija Saadat, Aliasghar Mojarad, Amirhosejn Esfandijar, Peyman Karimi, Meisam Salehi (libero) oraz Amir Ghafur, Sa’id Maruf

Polska: Piotr Nowakowski, Maciej Muzaj, Grzegorz Łomacz, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Bartosz Bednorz, Damian Wojtaszek (libero) oraz Tomasz Fornal, Łukasz Kaczmarek