Liga Narodów: Biało-czerwoni pokonali reprezentację Stanów Zjednoczonych

Reprezentacja Polski po trzech setach pokonała kadrę Stanów Zjednoczonych w piątym meczu Siatkarskiej Ligi Narodów. Biało-czerwoni z największym oporem ze strony rywali spotkali się w drugiej odsłonie, zaś w pierwszej i trzeciej wyraźnie utrzymywali kontrolę nad grą.

Mecz rozpoczął się wymianą punktów (1:1), a pojedynczy blok Bartosza Bednorza w dalszej kolejności wyprowadził biało-czerwonych na dwupunktowe prowadzenie (3:1). Amerykanie nie tracili kontaktu z przeciwnikami, jednak inicjatywę stale utrzymywali po swojej stronie podopieczni trenera Vitala Heynena. Skuteczny atak Bartosza Bednorza powiększył przewagę do trzech „oczek” (6:3) i w konsekwencji Polacy prowadzili także na pierwszej przerwie technicznej (8:4). W dalszej fazie seta wyraźnie kontrolowali grę, utrzymując Amerykanów na bezpiecznym dystansie, jednak ci nie zamierzali poddawać się bez walki. Biało-czerwoni skutecznie uniemożliwiali im odrabianie strat (16:11), powiększali swój dorobek punktowy i pewnie zmierzali do zwycięstwa w tej partii. Ostatecznie inauguracyjną odsłonę zapisali na swoim koncie z przewagą ośmiu punktów (25:17).

Drugiego seta zespoły ponownie rozpoczęły wymianą punktów (1:1). Biało-czerwoni po ataku Bartosza Kurka wyszli na dwupunktowe prowadzenie (3:1), ale Amerykanie momentalnie odzyskali stracone „oczka”(3:3). Między zespołami trwał wyrównany fragment gry, w którym nikt nie wstrzymywał ręki, zaś na pierwszej przerwie technicznej minimalnie prowadzili Amerykanie (8:7). W dalszej części seta między zespołami nadal trwała zacięta gra (11:11). Skuteczny blok wyprowadził biało-czerwonych na dwupunktowe prowadzenie (13:11), lecz siatkarze ze Stanów Zjednoczonych zniwelowali również tę przewagę, przejęli inicjatywę (14:13) i prowadzili na drugiej przerwie technicznej (16:14). Biało-czerwoni w decydującej fazie seta wyrównali wynik (17:17), a skuteczny atak Aleksandra Śliwki pozwolił im na przejęcie prowadzenia (18:17). Ostatecznie zaciętą końcówkę rozstrzygnęli na swoją korzyść biało-czerwoni (28:26).

Trzecią partię skuteczniej rozpoczęli biało-czerwoni, którzy już po kilku pierwszych akcjach objęli czteropunktową przewagę (6:2), a następnie wyraźnie prowadzili także na pierwszej przerwie technicznej (8:3). W dalszej fazie seta utrzymywali kontrolę nad grą i powiększali swój dorobek punktowy. Amerykanie próbowali jeszcze walczyć o odrobienie strat, jednak Polacy skutecznie im to uniemożliwiali i w rezultacie prowadzili także na drugiej przerwie technicznej (16:12). W decydującej fazie seta wyraźnie kontrolowali grę, pewnie zmierzali do wygranej i ostatecznie tę partię zapisali na swoim koncie z przewagą ośmiu punktów (25:17).

Polska – Stany Zjednoczone 3:0 (25:17, 28:26, 25:17)

Polska: Bartosz Kurek, Grzegorz Łomacz, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Mateusz Bieniek, Bartosz Bednorz, Damian Wojtaszek (libero) oraz Maciej Muzaj, Kamil Semeniuk, Wilfredo Leon,

Stany Zjednoczone: Mattchew Anderson, Kyle Ensing, Mitchell Stahl, Micah Christenson, Maxwell Holt, Garrett Muagututia, Eric Shoji (libero) oraz Benjamij Patch, Torey Defalco, Taylor Averill, Thomas Jaeschke, Joshua Tuaniga,