Ze Śląska na Warmię i Mazury. Firlej nowym rozgrywającym olsztynian

Karuzela transferowa rozkręciła się na dobre, a o kolejnym transferze poinformowali włodarze Indykpolu AZS-u Olsztyn, gdzie w sezonie 2021/2022 zagra Jan Firlej. Rozgrywający na Warmię i Mazury przenosi się po dwóch latach spędzonych w szeregach GKS-u Katowice, a z nowym klubem związał się dwuletnim kontraktem.

Jan Firlej to wychowanek radomskiego klubu w barwach którego, z sukcesami, występował na parkietach Młodej Ligi, kończąc swoją przygodę złotym medalem rozgrywek. W 2015 roku rozgrywający zadebiutował na plusligowych parkietach jako zawodnik AZS-u Politechniki Warszawskiej, lecz w poszukiwaniu regularnej gry i większego rozwoju młody zawodnik zdecydował się na opuszczenie Polski. Sezon 2018/2019 Jan Firlej spędził w Belgii, gdzie w barwach Lindemans Aalst był podstawowym zawodnikiem, wprowadzając swój zespół do najlepszej czwórki rozgrywek. Dobrą postawę rozgrywającego zauważyli włodarze GKS-u Katowice i w sezonie 2019/2020 Jan Firlej wrócił na plusligowe parkiety jako zawodnik drużyny ze Śląska. W Katowicach rozgrywający również grał pierwsze skrzypce, a ostatecznie w minionych rozgrywkach katowiczanie zostali sklasyfikowani na dziewiątym miejscu i rozpoczęła się przebudowa zespołu. Natomiast Jan Firlej przenosi się do dziesiątej drużyny sezonu 2020/2021, Indykpolu AZS-u Olsztyn. Młody rozgrywający ma pomóc olsztynianom w poprawie ostatnich rezultatów i włączenia się do walki o miejsce w play-offach. „Do podpisania umowy z Indykpolem AZS Olsztyn, przekonała mnie między innymi wizja składu. Będzie to ciekawa drużyna, z zagranicznymi zawodnikami, którzy są w reprezentacjach swoich krajów. To przykuło moją uwagę i myślę, że będzie to bardzo silny zespół. Wpływ na podpisanie umowy miała również Prezes Tomasz Jankowski, który bezpośrednio kontaktował się ze mną. Czułem, że drużynie z Olsztyna zależy na mnie” – mówi Jan Firlej.

W Olsztynie również dochodzi do wielu zmian kadrowych spowodowanych chęcią walki o jak najwyższe lokaty. Włodarze klubu budując drużynę na kolejny sezon chcą połączyć doświadczonych zawodników oraz młodość utalentowanych siatkarzy. Do tej pory z klubem pożegnało się dziewięciu zawodników: Damian Schulz, Wojciech Żaliński, Przemysław Stępień, Ruben Schott, Dmytro Teryomenko, Javier Concepcion, Remigiusz Kapica, Dawid Woch oraz Kamil Droszyński. Do zespołu z kolei dołączył irański przyjmujący Meisam Salehi oraz środkowy Taylor Averill. Na przedłużenie swoich umów zdecydowali się z kolei kapitan olsztyńskiego zespołu, Robbert Andringa, Mateusz Poręba oraz trener Daniel Castellani.

Źródło: indykpolazs.pl/opracowanie własne