PlusLiga: Jastrzębski Węgiel z mistrzostwem Polski!

Dwa mecze były potrzebne do wyłonienia złotych medalistów sezonu 2020/2021. Siatkarze Jastrzębskiego Węgla w pierwszym spotkaniu pokonali Grupę Azoty ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle w czterech setach i podobnie było w drugim starciu, gdzie jastrzębianie dzięki swojej zespołowości pokonali kędzierzynian i po siedemnastu latach zdobyli złoty medal mistrzostw Polski.

Początek pierwszego seta był piorunujący w wykonaniu gości, którzy przy zagrywkach Aleksandra Śliwki zbudowali dużą przewagę punktową (6:1). Jastrzębski zespół szybko się otrząsnął i po asie serwisowym Tomasza Fornala zmniejszył straty do dwóch „oczek” (5:7). Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle znów jednak odskoczyła (12:7). Już przy stanie 13:7 na korzyść gości doszło do zmiany w jastrzębskim zespole. Yacine’a Louatiego zastąpił Rafał Szymura i od razu popisał się asem (9:13). Przy wyniku 12:18 na boisku zameldował się Jakub Bucki, który zmienił Mohameda Al Hachdadiego. Zmiennicy dali impuls do walki i przy stanie 22:!9 trener Nikola Grbić wziął czas dla swojej ekipy. Po pauzie Jurij Gladyr zastopował Śliwkę (20:22). Gospodarze mieli nawet w górze piłkę na dwudziesty pierwszy punkt, ale nie wykorzystali jej. Rywal wygrał premierową partię 25:22.

W drugiego seta gospodarze weszli mocnym uderzeniem ze strony Rafała Szymury. Potem niestety znów do głosu doszli goście (6:4, 8:5). Od stanu 8:10 w pole serwisowe powędrował Bucki i trzykrotnie posłał asy na stronę Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle (11:10). Z walki cios za cios wyrwał jastrzębian blok Fornala na Kaczmarku (16:14). Po czasie wziętym przez trenera gości Bucki dołożył kolejny punkt (17:14). Udane kontry Szymury i Fornala dały Jastrzębskiemu Węglowi wynik 21:17. Natomiast na zagrywce kapitalnie prezentował się Bucki. Świetnie grający jastrzębski zespól sięgnął po wygraną w partii (25:19).

W trzecią część meczu znowu lepiej wkroczyli goście (8:5), ale podobnie jak w poprzednim secie jastrzębska drużyna nie pozwoliła rozpędzić się przeciwnikom (11:11). Widowisko było przednie, a zespół z Jastrzębia twardo naciskał na kędzierzynian (15:14). Kiedy Gladyr zatrzymał blokiem Davida Smitha gospodarze zyskali dwa punkty zapasu (17:15). Autowy atak Kamila Semeniuka oznaczał rezultat 19:16. As Benjamina Toniuttiego zmniejszył przewagę gospodarzy do jednego „oczka” (21:20). Znakomicie prezentował się na środku Łukasz Wiśniewski (22:20). Później doszło do bitwy cios za cios (22:22, 23:23). Jako pierwsi setbole mieli podopieczni trenera Andrei Gardiniego, ale Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pozostała w grze. Następnie to goście byli na czele (26:25), ale jastrzębianie zdołali przetrwać ich napór. Ostatnie słowo należało do Wiśniewskiego (27:25).

Początek czwartego seta gospodarze zaczęli tak jak dwa poprzednie. Najpierw prowadziła Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (8:5), ale przy zagrywce Szymury jastrzębianie zmniejszyli dystans do przeciwników do jednego punktu (7:8). Kolejny w tym meczu as Śliwki ponownie zwiększył stan posiadania drużyny przeciwnej (11:8). Jastrzębski Węgiel próbował wywrzeć presję na rywalach, ale bezskutecznie. Kędzierzynianie wyraźnie się rozkręcali (15:11). Wówczas na plac gry wrócił Louati. Dwa skuteczne bloki jastrzębskiej ekipy zmniejszyły przewagę kędzierzynian do jednego punktu (15:16). Po czasie wziętym przez Nikolę Grbicia Śliwka pomylił się w ataku (16:16). Zaraz potem podwójny blok zatrzymał Śliwkę i gospodarze wyszli na prowadzenie (18:17). As Gladyra był równoznaczny z rezultatem 20:18 dla Jastrzębskiego Węgla. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zdołała jednak wyrównać (20:20). Podopieczni trenera Gardiniego wytrzymali tę wojnę nerwów, rozstrzygnęli seta i całe spotkanie na swoją korzyść (25:23).

Jastrzębski Węgiel – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:1 (22:25, 25:19, 27:25, 25:23)

MVP: Jakub Bucki

Jastrzębski Węgiel: Yacine Louati, Łukasz Wiśniewski, Lukas Kampa, Mohamed Al Hachdadi, Jurij Gladyr, Tomasz Fornal, Jakub Popiwczak (libero) oraz Jakub Bucki, Eemi Tervaportti, Rafał Szymura

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Łukasz Kaczmarek, Jakub Kochanowski, Benjamin Toniutti, Alekdander Śliwka, Kamil Semeniuk, David Smith, Paweł Zatorski (libero) oraz Krzysztof Rejno, Bartłomiej Kluth, Dominik Depowski