PlusLiga: Jastrzębski Węgiel wygrywa pierwszy mecz o złoty medal

W pierwszym meczu wielkiego finału rywalizacja toczyła się w kędzierzyńskiej hali, gdzie rywalizację w pierwszym secie lepiej otworzyli podopieczni Nikoli Grbicia. Jednak w kolejnych setach to Jastrzębski Węgiel narzucił swój rytm gry i w czterech setach pokonał Grupę Azoty ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźlę. Najlepszym zawodnikiem spotkania wybrany został Tomasz Fornal.

Spotkanie lepiej otworzyli kędzierzynianie (2:0), a pierwszy punkt dla przyjezdnych zdobył Yacine Louati (1:2). Jedną z dłuższych akcji na korzyść swojego zespołu rozstrzygnął Kamil Semeniuk (4:1). W pierwszych fragmentach podopieczni Nikoli Grbicia narzucili swój rytm gry, a z pola zagrywki punktował Jakub Kochanowski (7:1). Przepychankę na siatce wygrał Tomasz Fornal (3:7), natomiast wyższość jastrzębskiego bloku musiał uznać Kamil Semeniuk (4:8). Ręki na prawym skrzydle nie zwalniał Łukasz Kaczmarek (12:6), a utrzymująca się przewaga gospodarzy skutkowała czasem dla Jastrzębskiego Węgla. Po powrocie na plac gry ze środka siatki punktował Łukasz Wiśniewski (9:14), jednak w kolejnych fragmentach kędzierzynianie wykorzystywali swoje szanse, a z pola zagrywki punktował Kamil Semeniuk (18:11). W końcówce jastrzębski zespół punktował jeszcze blokiem (13:20), ale Mohamed Al Hachdadi został zatrzymany przez Łukasza Kaczmarka (22:13). Z pola zagrywki asa serwisowego posłał Yacine Louati (15:23), lecz bezwzględny był Kamil Semeniuk (25:16).

Drugiego seta drużyny rozpoczęły od wymiany ciosów (2:2), a po raz kolejny ze skrzydła atakował Kamil Semeniuk (3:3). Natomiast po drugiej stronie siatki ręki nie zwalniał Mohamed Al Hachdadi (5:4). Między zespołami nawiązała się wyrównana walka, ale po kolejnym punktowym bloku kędzierzynianie wyszli na prowadzenie (8:6), lecz z pola zagrywki punktował Yacine Louati (8:8). Zespół gospodarzy wykorzystywał swoje szanse oraz błędy rywali i ponownie zaczął budować prowadzenie (12:9), lecz kolejny sygnał do gry dał Jakub Bucki (12:12). Na tablicy wyników raz po raz pojawiał się remis (15:15). Kolejne ataki ze skrzydła kończył Jakub Bucki (17:16) i kilka chwil później o czas poprosił Nikola Grbić (19:16). Po wznowieniu gry ręki nie zwalniał Łukasz Kaczmarek (17:19). W końcówce skutecznie kiwał Tomasz Fornal (21:19), lecz do remisu doprowadził Kamil Semeniuk (21:21). Drużyny ponownie toczyły wyrównany bój, jednak Yacine Louati dał swojej drużynie piłkę setową (24:23). Natomiast drugą odsłonę jastrzębianie zakończyli blokując Aleksandra Śliwki (25:23).

Trzeci set lepiej rozpoczął się dla Jastrzębskiego Węgla (2:0), lecz ręki nie zwalniał Kamil Semeniuk (1:2). Kilka chwil później na tablicy wyników pojawił się remis (3:3), ale nie do zatrzymania był Jakub Bucki (5:3). W kolejnych fragmentach to jastrzębianie zaczęli narzucać swój rytm gry, jednak kędzierzynianie nie tracili koncentracji, a ze środka siatki punktował David Smith (7:7). Kilka chwil później Lukas Kampa zatrzymał Aleksandra Śliwkę (10:8), ale ręce rywali skutecznie obijał Łukasz Kaczmarek (9:10). Po przerwie kontratak skończył Dominik Depowski (10:12). Jednak ręki nie zwalniał Yacine Louati (14:12), a kędzierzynianie nie tracili motywacji i kilka chwil później punktując blokiem ponownie doprowadzili do remisu (16:16). Taki stan rzeczy trwał kilka chwil, ponieważ z pola zagrywki punktował Łukasz Wiśniewski (18:16). W końcówce piłkę w aut posłał Łukasz Kaczmarek co wyprowadziło jastrzębian na pięciopunktowe prowadzenie (21:16). Serię rywali przerwał Aleksander Śliwka (17:23), dokładając jeszcze punkty blokiem (19:24). Jednak z szóstej strefy seta zakończył Jastrzębski Węgiel (25:19).

Czwartą partię od mocnego uderzenia rozpoczął Jurij Gladyr (2:0), ale kilka chwil później zatrzymany został Jakub Bucki (2:2). Jastrzębianie dobrze grali w obronie, a jedną z dłuższych akcji skończył Yacine Louati (5:3). Serię przyjezdnych, atakiem z szóstej strefy, przerwał Aleksander Śliwka (4:6), lecz kilka akcji później kędzierzyński przyjmujący musiał uznać wyższość bloku jastrzębian (8:4). Na taki bieg wydarzeń zareagował Nikola Grbić, jednak ręki nie zwalniał Jakub Bucki (10:5). Kilka chwil później skuteczną kiwką popisał się Łukasz Kaczmarek (7:12), a wyższość bloku gospodarzy musiał uznać Tomasz Fornal (8:12). W kolejnych fragmentach zespoły toczyły wymianę ciosów, jednak na kilkupunktowym prowadzeniu pozostawali zawodnicy Jastrzębskiego Węgla (14:11). Po punktowej zagrywce Tomasza Fornala o ostatni czas poprosił Nikola Grbić (16:11). Po powrocie na plac gry punktował Łukasz Kaczmarek (12:16), a asem serwisowym popisał się Krzysztof Rejno (14:18). Kędzierzynianie ponownie zaczęli odrabiać straty (18:19), jednak z pola zagrywki punktował Yacine Louati (21:18). W końcówce jastrzębianie nie zwalniali tempa, a Tomasz Fornal dał drużynie piłkę meczową (24:20) i to właśnie przyjmujący zakończył to spotkanie (25:21).

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Jastrzębski Węgiel 1:3

(25:16; 23:25; 19:25; 21:25)

MVP: Tomasz Fornal

Składy zespołów

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Łukasz Kaczmarek, Jakub Kochanowski, Benjamin Toniutti, Aleksander Śliwka, Kamil Semeniuk, David Smith, Adrian Staszewski (libero) oraz Bartłomiej Kluth, Dominik Depowski, Krzysztof Rejno, Paweł Zatorski (libero), Piotr Łukasik,

Jastrzębski Węgiel: Łukasz Wiśniewski, Lukas Kampa, Mohamed Al Hachdadi, Jurij Gladyr, Tomasz Fornal, Yacine Louati, Jakub Popiwczak (libero) oraz Jakub Bucki, Grzegorz Kosok, Rafał Szymura, Michał Gierżot