PlusLiga: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zagra o mistrzostwo Polski

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zagra w finale Plusligi sezonu 2020/2021. Kędzierzynianie w trzecim meczu półfinałowym po trzech setach pokonali ekipę PGE Skry Bełchatów. Rywale postawili im opór zwłaszcza w pierwszych dwóch setach, zaś w trzeciej partii podopieczni trenera Nikoli Grbicia wyraźnie postawili kropkę nad ‚i’. Najlepszym zawodnikiem spotkania został wybrany Benjamin Toniutti.

Mecz rozpoczął się wymianą punktów (1:1). Kędzierzynianie dość szybko wyszli na trzypunktowe prowadzenie (6:3) i utrzymywali rywali na dystans, choć ci próbowali odrabiać straty. Wybicie piłki po bloku przez Dusana Petkovicia zmniejszyło straty jego zespołu do jednego „oczka” (10:11), a w dalszej kolejności błąd po stronie kędzierzynian doprowadził do remisu (12:12). Gospodarze szybko odzyskali swoją przewagę (15:12), lecz przyjezdni nie zamierzali składać broni w walce o odzyskanie straconych „oczek”. As serwisowy Dusana Petkovicia ponownie wyrównał wynik (16:16) i między zespołami w dalszym ciągu trwała zacięta gra. Inicjatywy jednak nie wypuszczali z rąk siatkarze z Kędzierzyna-Koźla i ostatecznie inauguracyjną odsłonę rozstrzygnęli na swoją korzyść, a zakończył ją atak Kamila Semeniuka (25:23).

Drugiego seta zespoły rozpoczęły wymianą „oczek” (1:1). Bełchatowianie szybko objęli dwupunktowe prowadzenie (4:2), a skuteczny atak Karola Kłosa powiększył je (5:2). Kędzierzynianie nie tracili z nimi kontaktu, doprowadzili do remisu (7:7), lecz inicjatywę utrzymywali po swojej stronie przyjezdni (9:7). To nie zatrzymało gospodarzy, którzy ponownie zdołali wyrównać wynik (12:12), a w dalszej kolejności wyszli na dwupunktowe prowadzenie (15:13). W decydującej fazie seta utrzymywali inicjatywę po swojej stronie, powiększali przewagę (22:16) i ostatecznie tę partię także zapisali na swoim koncie ( 25:19).

Trzecią odsłonę od trzypunktowego prowadzenia rozpoczęli kędzierzynianie (3:0). Bełchatowianie przystąpili do gry, jednak inicjatywę utrzymywali po swojej stronie gospodarze (5:2). Powiększali swój dorobek punktowy, lecz przyjezdni nie zamierzali poddawać się bez walki. Złapali kontakt z rywalami (6:7), ale ci nie pozwolili na więcej. Wyraźnie kontrolowali grę w tej partii, powiększali swój dorobek punktowy, pewnie zmierzając do zwycięstwa (22:16). Ostatecznie podopieczni trenera Nikoli Grbicia tę partię zapisali na swoim koncie z przewagą czterech „oczek” (25:21).

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – PGE Skra Bełchatów 3:0 (25:23, 25:19, 25:21)

MVP: Benjamin Toniutti

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Łukasz Kaczmarek, Jakub Kochanowski, Benjamin Toniutti, Aleksander Śliwka, Kamil Semeniuk, David Smith, Adrian Staszewski (libero) oraz Bartłomiej Kluth,

PGE Skra Bełchatów: Taylor Sander, Karol Kłos, Milad Ebadipour, Dusan Petković, Grzegorz Łomacz, Mateusz Bieniek, Kacper Piechocki (libero) oraz Bartosz Filipiak, Norbert Huber, Mikołaj Sawicki, Mihajlo Mitić,