PlusLiga: Jastrzębski Węgiel jako pierwszy melduje się w finale!

W drugim meczu pomiędzy VERVĄ Warszawa Orlen Paliwa oraz Jastrzębskim Węglem nie brakowało emocji, a o losach poszczególnych setów decydowała gra na przewagi. W wyrównanym boju więcej szczęścia i koncentracji, pomimo porażki w pierwszym secie, zachowali jastrzębianie, którzy jako pierwsi meldują się w finale Mistrzostw Polski. Najlepszym zawodnikiem wybrany został atakujący przyjezdnych, Jakub Bucki.

Spotkanie rozpoczęło się od długiej akcji, którą zakończył Mohamed Al Hachdadi (1:0), ale kilka chwil później z przechodzącej piłki punktował Andrzej Wrona (3:1). Między zespołami nawiązała się walka punkt za punkt, choć na minimalnym prowadzeniu pozostawali gospodarze (5:4). Z szóstej strefy mocnym atakiem popisał się Bartosz Kwolek (7:5). Jednak kilka chwil później pojedynczy blok Tomasza Fornala wyrównał stan rywalizacji (7:7), a w tym elemencie punktował również Jurij Gladyr, który zatrzymał Jana Króla (9:7). Serię przyjezdnych przerwał atak Igora Grobelnego (8:10), który dokładał punkty również z pola zagrywki (10:11). W kolejnych fragmentach na tablicy wyników raz po raz pojawiał się remis (14:14), lecz po ataku Michała Superlaka o czas poprosił Andrea Gardini (16:14). Po wznowieniu gry obie drużyny popełniały błędy własne (17:17), a asa serwisowego posłał Jurij Gladyr (19:18). W końcówce piłkę w boisku rywali umieścił Piotr Nowakowski (21:21), natomiast pojedynczym blokiem Michał Superlak zatrzymał Rafała Szymurę (22:21). Kilka chwil później do kolejnego remisu doprowadził Tomasz Fornal (23:23), a o losach seta decydowała gra na przewagi (25:25). Obie drużyny były bardzo zmotywowane (27:27), lecz ostatecznie więcej koncentracji zachowali zawodnicy z Warszawy (29:27).

Drugą partię od dwupunktowego prowadzenia, przy zagrywkach Michała Superlaka, rozpoczęli gospodarze (2:0), lecz szybko jastrzębianie doprowadzili do remisu (2:2). Obie drużyny nie zwalniały tempa, a przepychankę na siatce wygrał Jurij Gladyr (5:4). Natomiast po kolejnym ataku Rafała Szymury o czas poprosił Andrea Anasiasi (7:4). Jednak czas nie przyniósł oczekiwanych rezultatów i po ataku Tomasza Fornala z przechodzącej piłki przyjezdni prowadzili pięcioma punktami (10:5). Kilka chwil później serię gości przerwał Michał Superlak (6:11), a z sytuacyjnej piłki punktował Igor Grobelny (7:12). Po drugiej stronie siatki ręki nie zwalniał Tomasz Fornal (14:9; 15:9), lecz z pola zagrywki kolejne „oczka” dopisywał Igor Grobelny (11:15). Kolejny punktowy blok wykonał Andrzej Wrona, a kilka chwil później warszawianie doprowadzili do wyrównania (15:15). O czas porosił trener Jastrzębskiego Węgla, i po wznowienu gry w kontrataku zameldował się Yacine Louati (17:16). W kolejnych fragmentach zespoły toczyły wyrównany bój punkt za punkt, lecz błędy po stronie jastrzębian wyprowadziły na dwupunktowe prowadzenie warszawski zespół (20:18). W końcówce gospodarze dokładali kolejne punkty blokiem, zatrzymując Mohameda Al Hachdadiego (22:19). Jednak z pola zagrywki punktował jeszcze Jakub Bucki (21:22), lecz kolejny blok Andrzeja Wrony dał miejscowym piłkę setową (24:21). Przyjezdni zaczęli odrabiać jeszcze straty, a dobrymi akcjami popisywał się Tomasz Fornal (24:24). Po raz kolejny losy seta decydowały się w wyrównanym fragmencie gry (26:26). Yacine Louati przechylił szalę na korzyść swojej drużyny, a kontratak Tomasza Fornala wyrównał stan rywalizacji (29:27).

Trzeciego seta zespoły otworzyły od wymiany ciosów (2:2), a jedną z dłuższych akcji skończył Michał Superlak (4:3). Gra toczyła się punkt za punkt, natomiast po drugiej stronie siatki rywale dobrze prezentowali się w bloku i wyszli na prowadzenie (7:5). Kolejne sytuacyjne piłki wykorzystywał Michał Superlak (7:8), a raz po raz ze środka siatki punktował również Łukasz Wiśniewski (10:8). W kolejnych fragmentach obie drużyny wykorzystywały swoje akcje, lecz w dalszym ciągu na prowadzeniu pozostawali zawodnicy Jastrzębskiego Węgla (12:10), którzy po zagrywce Yacine Louatiego zbudowali pięciopunktową zaliczkę (15:10). Na taki bieg wydarzeń zareagował Andrea Anastasi, a po powrocie na plac gry na prawym skrzydle zameldował się Michał Superlak (11:15). Jednak kolejnymi ataki, po drugiej stronie siatki, kończył Jakub Bucki (17:11). Wyższość warszawskiego bloku musiał uznać Tomasz Fornal (14:18). W końcówce z szóstej strefy punktował Artur Szalpuk (16:21), jednak jastrzębianie utrzymywali koncentrację i z sytuacyjnej piłki atakował Jurij Gladyr (23:18). Choć z lewej strony po raz kolejny punktował Artur Szalpuk (19:24), to kilka chwil później seta zakończył Jakub Bucki (25:19).

Czwartą partię od dobrych ataków otworzyli Michał Superlak oraz Tomasz Fornal (1:1), a ze środka siatki punktował Łukasz Wiśniewski (2:2). Jednak kilka chwil później ręce rywali skutecznie obijał Michał Superlak (4:2), natomiast po drugiej stronie siatki ręki nie zwalniał Jakub Bucki (4:5). Po raz kolejny zespoły toczyły emocjonujące i długie wymiany (7:5), lecz kilka chwil później warszawianie powiększali prowadzenie (9:5). Jednak przyjezdni ze Śląska nie tracili koncentracji i dzięki cierpliwej grze Tomasza Fornala oraz Jakuba Buckiego zaczęli niwelować straty (10:11), a po kolejnym punktowym bloku jastrzębianie wyrównali wynik (12:12). Jedną z długich akcji atakiem z szóstej strefy zakończył Igor Grobelny (14:14), lecz ręce warszawiaków dobrze obijał Jakub Bucki (16:14). Ciężar gry na swoje barki brał Igor Grobelny (16:16), natomiast ręki z pola zagrywki nie zwalniał Tomasz Fornal (19:17). W kolejnych fragmentach zespoły toczyły wyrównany bój (21:21), a po ataku Jakuba Buckiego o czas poprosił jeszcze trener VERVY Warszawa (23:22). Po powrocie na plac gry punktował Artur Szalpuk (23:23). Po raz kolejny o losach seta decydowała gra na przewagi (24:24), jednak szybko seta oraz cały mecz zakończył Jakub Bucki (26:24).

VERVA Warszawa Orlen Paliwa – Jastrzębski Węgiel 1:3

(29:27; 27:29; 19:25; 24:26)

MVP: Jakub Bucki

Składy zespołów

VERVA Warszawa Orlen Paliwa: Bartosz Kwolek, Jan Król, Angel Trinidad De Haro, Andrzej Wrona, Piotr Nowakowski, Igor Grobelny, Damian Wojtaszek (libero) oraz Michał Superlak, Jakub Kowalczyk, Artur Szalpuk

Jastrzębski Węgiel: Łukasz Wiśniewski, Lukas Kampa, Mohamed Al Hachdadi, Jurij Gladyr, Tomasz Fornal, Rafał Szymura, Jakub Popiwczak (libero) oraz Yacine Louati, Jakub Bucki, Grzegorz Kosok