FIVB przedstawiła szczegóły tegorocznej Ligi Narodów

Kilka tygodni temu Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej poinformowała, że ze względu na panującą sytuację epidemiczną na świecie tegoroczna odsłona Ligi Narodów zostanie rozegrana w tzw. bezpiecznej bańce, a gospodarzem będzie włoskie Rimini. Natomiast teraz do krajowych federacji FIVB przekazało kolejne regulacje i szczegóły.

Najważniejszą regulacją, która budziła wiele emocji, była ostateczna liczb osób jaka będzie mogła stanowić reprezentację na siatkarską Ligę Narodów i ostatecznie Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej zdecydowała, że o sile każdej drużyny stanowić będzie dwudziestopięcioosobowa grupa w skład której wejdą zarówno zawodnicy jak i sztab szkoleniowy, medyczny oraz organizacyjny. W związku z wprowadzeniem przez organizatorów specjalnego protokołu w zespole musi znaleźć się specjalny oficer, który będzie odpowiedzialny za przestrzeganie codziennych zaleceń. By jak najbardziej ograniczyć transmisję wirusa SARS-CoV-2 zespoły będą poddawane testom na ewentualną obecność wirusa w organizmie co cztery dni, a kontakt między reprezentacjami będzie ograniczony do minimum zarówno w sytuacjach meczowych jak i poza nimi. Warto zaznaczyć, że „bańki” nie będzie można opuścić ani do niej dołączyć, co w przypadku ewentualnej kontuzji nie pozwoli na uzupełnienie składu przez zawodnika spoza reprezentacji obecnej w Rimini.

Do sytuacji pandemicznej Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej dopasowała również protokół meczowy, który w najnowszym kształcie reguluje zachowania zarówno zawodników jak i sędziów oraz obsługi meczowej. Najważniejszą zmianą jest brak zmiany stron po zakończeniu każdego z setów, a zawodnicy przed oraz po meczu nie uścisną sobie dłoni. Zmianie uległa również długość turnieju finałowego, ponieważ obecnie po rywalizacji każdy z każdym do walki o medale przystąpią cztery najwyżej sklasyfikowane zespoły – i kolejno pierwszy zespół zmierzy się z czwartym, a druga drużyna z trzecią. Siatkarska Liga Narodów rozpocznie się 28 maja, a zwycięzcę tej nietypowej odsłony poznamy 23 czerwca.

Źródło: pzps.pl/opracowanie własne