Zmiany w Lidze Narodów. Zespoły stworzą „bańkę”

Globalna pandemia wirusa SARS-CoV-2 nie odpuszcza, jednak świat sportu również nie zwalnia tempa i przygotowuje się do kolejnych dużych turniejów. Włodarze FIVB poinformowali, że Liga Narodów zostanie rozegrana w zmienionej formule, wszystkie mecze zostaną rozegrane na terenie jednego kraju, a zespoły stworzą tzw. bezpieczną bańkę.

Decyzja o przyjęciu rozwiązania w którym wszystkie szesnaście zespołów zostaną zgromadzone na terenie jednego kraju i stworzą bezpieczną bańkę zapadła po wideokonferencji sztabu organizacyjnego Ligi Narodów. Wszystkie mecze oraz faza finałowa turnieju odbędą się w jednym miejscu, choć na razie nie wiadomo jeszcze gdzie rozegrana zostanie tegoroczna edycja Ligi Narodów. Faza grupowa zostanie rozegrana w systemie każdy z każdym, ponieważ choć prawdopodobnie tylko jeden kraj będzie gościć rozgrywki FIVB chce zachować format jak najbardziej zbliżony do tego z minionych lat. Dodatkowo zawodnicy oraz sztaby szkoleniowe często będą poddawane badaniom w kierunku ewentualnego zakażenia, a wszystko po to by jak najbardziej ograniczyć transmisję wirusa.

Decyzja o rezygnacji z tradycyjnej formuły rozgrywania turnieju i stworzeniu bezpiecznej bańki podyktowana jest aktualną sytuacją epidemiologiczną, która panuje na świecie. FIVB chce jak najbardziej ograniczyć podróże poszczególnych reprezentacji. Przypomnijmy, że dwa turnieje Ligi Narodów miały zostać rozegrane w Polsce, kolejno w Katowicach oraz Gdańsku. Jednak ze względu na zmienioną formułę FIVB kraj lub kraje, które zorganizują tegoroczną odsłonę Ligi Narodów oraz dokładny terminarz rozgrywek ogłosi w lutym. Na razie FIVB przygotowuje się do rozmów z potencjalnymi federacjami, które mogłyby podjąć się organizacji tak dużego przedsięwzięcia. O wszystkich zmianach będziemy informować na bieżąco, jednak należy zauważyć, że formuła bezpiecznej bańki jest już w świecie sportu znana, a dzięki niej rozgrywane są kolejne turnieje w wielu dyscyplinach.

Źródło: fivb.com/opracowanie własne