Mark Lebedew dołącza do zespołu z Wrocławia. „Jestem szczęśliwy z tej współpracy”

Emocji w PlusLidze nie brakuje, ale również na pierwszoligowych parkietach wiele się dzieje, a kolejne zespoły mają nadzieję na awans do siatkarskiej ekstraklasy. Włodarze eWinner Gwardii Wrocław zdecydowali się zatrudnić Marka Lebedewa, który będzie pełnił funkcję koordynatora wspierającego zarówno pierwszy zespół jak i rozwój młodych adeptów siatkówki.

Mark Lebedew to jeden z najbardziej doświadczonych trenerów, który swoje doświadczenie zdobywał prowadząc reprezentację Australii oraz zespoły z ligi belgijskiej czy niemieckiej, gdzie wraz z Berlin Recycling Volleys sięgnął po trzy mistrzostwa Niemiec, dwa srebrne medale oraz brąz Ligi Mistrzów. Dodatkowo przez lata związany był z polskimi zespołami grającymi w PlusLidze – Jastrzębskim Węglem oraz Aluron CMC. Wraz z jastrzębskim zespołem australijski szkoleniowiec sięgnął po brązowy medal Mistrzostw Polski, natomiast Jurajscy Rycerze zanotowali najlepszy jak dotąd sezon, zajmując czwarte miejsce oraz awansując do Final Four Pucharu Polski. Jednak jeszcze w trakcie minionego sezonu, 2019/2020, włodarze Aluron CMC zdecydowali się na zmianę trenera, i rozgrywki zawiercianie zakończyli pod okiem Dominika Kwapisiewicza, a Mark Lebedew pozostał bez pracy.

Jednak teraz doświadczony szkoleniowiec zasili szeregi sztabu eWinner Gwardii Wrocław, która z nadziejami patrzy w przyszłość chcąc w kolejnych latach awansować do PlusLigi. Mark Lebedew będzie pełnił funkcję koordynatora i wesprze zarówno drużynę grającą w TAURON 1. Lidze, jak i młodych adeptów siatkówki Gwardii Wrocław Academy. „Współpraca z trenerem Lebedewem to kolejny krok w budowie solidnej organizacji. Zarówno na boisku, jak i poza nim. To jednostki tworzą zespół, który tylko wspólną pracą może coś osiągnąć. Coach Mark wniesie ogromne doświadczenie i wiedzę siatkarską. Mocno wierzę, że współpraca z trenerem Janczakiem i realny wpływ na system treningowy pozwoli wycisnąć z pierwszego zespołu maksymalnie dużo. Nie ukrywajmy, cały czas mamy wysokie ambicje i chcemy namieszać w fazie play-off. Trener ma na swoim koncie medale w PlusLidze, w Lidze Mistrzów… Wie, jak grać w pojedynkach o dużą stawkę. Co więcej, oprócz współpracy z pierwszym zespołem trener Lebedew będzie pomagał w podniesieniu poziomu szkolenia Gwardia Wrocław Academy. Chcemy podkręcić tempo rozwoju najmłodszych Gwardzistów, zapewniając naszym trenerom i zawodnikom szkoleniowy rozwój” – mówi prezes wrocławskiego klubu, Łukasz Tobys. Mark Lebedew we Wrocławiu pojawił się już w minionym tygodniu, kiedy to obserwował przygotowania zespołu do meczu z BAS Białystok, który ostatecznie wrocławianie wygrali. „Podoba mi się to, co widziałem na dotychczasowych treningach Gwardii. Sporo elementów tej pracy udało się przełożyć też na warunki meczowe. Współpraca z trenerem Janczakiem? Dużo rozmawiamy z Krzyśkiem, zarówno o samym zespole, jak i treningach. Jestem szczęśliwy z tej współpracy” – powiedział Mark Lebedew.

Obecnie eWinner Gwardia Wrocław zajmuje czwarte miejsce w pierwszoligowej tabeli, mając na swoim koncie jedenaście zwycięstw oraz siedem porażek. Do zakończenia regularnego sezonu wrocławianie rozegrają jeszcze dziesięć spotkań, a w najbliższym meczu tj. 30 stycznia, podejmą Polski Cukier Avię Świdnik. Celem na najbliższy czas jest utrzymanie wysokiego miejsca w tabeli, a w fazie play-off eWinner Gwardia Wrocław będzie chciała pokrzyżować plany najlepszym drużynom.

Źródło: gwardiawroclaw.pl/opracowanie własne