Jastrzębski Węgiel rozpoczyna budowę składu. Fornal przedłużył kontrakt

Tomasz Fornal to pierwszy zawodnik, który zdecydował się na kontunuowanie swojej kariery w Jastrzębskim Węglu. Przyjmujący zasilił szeregi klubu z województwa śląskiego przed sezonem 2019/2020, podpisując dwuletnią umowę. Wiadomo już, że Fornal w zespole pozostanie jeszcze przez co najmniej trzy lata.

 

Plusligowa przeszłość

 

23-latek pierwsze kroki w PlusLidze stawiał  w drużynie Cerrad Czarnych Radom. Po ukończeniu nauki w Szkole Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Spale zameldował się w Radomiu w 2016 roku. 4 października 2016 roku podczas meczu pierwszej kolejki sezonu 2016/2017 z AZS-em Częstochowa miał miejsce jego debiut na parkietach PlusLigii. Podczas tego spotkania przyjmujący zapisał na swoim koncie 14 punktów. W rozgrywkach 2017/2018 wygrał rywalizację o wyjściową szóstkę z Kamilem Kwasowskim oraz Jakubem Rybickim, tworząc parę przyjmujących z Wojciechem Żalińskim. Zakończył te zmagania z Cerrad Czarnymi Radom na 10. miejscu. W kolejnym sezonie również decydował o sile radomskiego zespołu wraz z wyżej wspomnianym zawodnikiem. Pod okiem Roberta Prygla sięgnął wraz z drużyną po historyczny sukces, jakim było zakończenie rozgrywek na szóstym miejscu. Pomimo ciągłych występów w wyjściowej szóstce, Tomasz Fornal zdecydował się na zmiany i w zeszłym sezonie dołączył do drużyny Jastrzębskiego Węgla, podpisując wówczas kontrakt na dwa lata. Teraz wiadomo już, że Fornal w zespole pozostanie jeszcze przez co najmniej trzy lata. W Jastrzębskim Węglu spędziłem jak dotychczas półtora roku. Jest to Klub bardzo dobrze zorganizowany, w którym zawodnicy mają odpowiednią opiekę. W tym Klubie gra się o najwyższe cele. Wykonałem tutaj duży skok pod względem sportowym i mam nadzieję, że te trzy lata które są przede mną, spędzę wraz z kolegami z zespołu owocnie i że w tym czasie zdobędziemy niejeden medal” – podkreśla Fornal.

 

 

(Nie)udane rozgrywki

 

Jak pokazały minione rozgrywki, które pokrzyżowała pandemia koronawirusa transfer przyjmującego ocenić można było na plus. Wraz z Dawidem Konarskim był wiodącą postacią w szeregach jastrzębian, znacznie przyczyniając się do wywalczenia czwartego miejsca w klasyfikacji końcowej sezonu 2019/2020. Warto też wspomnieć, że krakowianin miło zaskoczył sympatyków Jastrzębskiego Węgla swoją postawą podczas dwumeczu Ligi Mistrzów, prezentując się z jak najlepszej strony w starciu z utytułowanym Zenitem Kazań. Gdy podopieczni Slobodana Kovača przegrywali w tie braku 9:14 jednym z mocniejszych punktów w drużynie z Polski był wówczas Tomasz Fornal, który zakończył  ten historyczny mecz atakiem z lewego skrzydła (16:14), zapisując się tym na dłużej w pamięci polskich kibiców. Ostatecznie jednak czwarta ekipa minionego sezonu nie dokończyła rozgrywek Ligi Mistrzów, bowiem zostały one wstrzymane przez pandemię. Jastrzębianie uplasowali się wówczas jedynie w ⅛ rozgrywek.

 

 

Bogate CV

 

Tomasz Fornal ma na swoim koncie sukcesy zarówno na poziomie reprezentacyjnym, jak i ligowym. Wraz z reprezentacją Polski juniorów, która składała się głównie z rocznika dziewięćdziesiątego siódmego i kilku zawodników z rocznika dziewięćdziesiątego ósmego sięgnął po srebrny medal Mistrzostw Europy Juniorów w 2014 roku w Słowacji i Czechach oraz po złoto w nich w 2016 roku w Bułgarii. W 2015 roku wywalczył z reprezentacją złoty medal Mistrzostw Europy Kadetów oraz zwyciężył także w Olimpijskim festiwalu młodzieży Europy. W tym samym roku zdobył także mistrzowski tytuł w Mistrzostwach Świata Kadetów. Na koncie ma także zapisany złoty medal Mistrzostw Świata Juniorów w 2017 roku w czeskim Brnie. Wraz z drużyną zanotował serię 40 zwycięskim spotkań z rzędu. W 2018 roku zwyciężył wraz z reprezentacją Polski w Memoriale Huberta Jerzego Wagnera organizowanego w Krakowie. Prócz tego posiada również wyróżnienia takie jak: Najlepszy przyjmujący Mistrzostw Europy Juniorów w 2014 roku oraz Najlepszy zagrywający  Mistrzostw Polski Juniorów także w 2014 roku. Został także wybrany MVP Młodej Ligi w sezonie 2016/2017. W 2017 roku znalazł uznanie w oczach trenera Ferdinando De Giorgiego i pojawił się w szerokim składzie reprezentacji Polski powołanej na organizowane w Polsce Mistrzostwa Europy. W sezonie reprezentacyjnym  2018 roku pomagał Vitalowi Heynenowi na zgrupowaniu w Zakopanem, które miało miejsce przed zbliżającymi się  wówczas Mistrzostwami Świata we Włoszech i Bułgarii w 2018 roku, podczas których reprezentacja Polski obroniła tytuł mistrzowski. W  2019 roku ponownie znalazł uznanie w oczach trenera kadry narodowej, Vitala Heynena i znalazł się w szerokim składzie kadry na sezon reprezentacyjny oraz na Ligę Narodów, w której wraz z reprezentacją sięgnął po brązowy medal w Chicago. 

 

 

 

Źródło: jastrzebskiwegiel.pl/opracowanie własne