Nowa odsłona Ligi Mistrzów. Turnieje w Bełchatowie i Kędzierzynie-Koźlu

Ze względu na panującą pandemię koronawirusa zmianie uległa formuła rozgrywania Ligi Mistrzów. Dobrze nam znaną formułę zastąpią dwa trzydniowe turnieje w każdej z grup, a wśród gospodarzy znalazły się plusligowe kluby – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle oraz PGE Skra Bełchatów. W europejskich pucharach zobaczymy również VERVĘ Warszawa Orlen Paliwa, a o kwalifikację wciąż walczy Jastrzębski Węgiel.

 

Dotychczasowa formuła Ligi Mistrzów, gdzie zespoły grały dwumecz między sobą, ze względu na globalną pandemię została zmieniona. Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej zdecydowała, że ze względu na bezpieczeństwo zespołów kluczowe będzie ograniczanie przemieszczania się i tegoroczna Liga Mistrzów zostanie rozegrana w formule turniejowej. Każda z grup rozegra dwa trzydniowe turnieje, których gospodarzem będzie jeden z zespołów. Pierwsza runda zostanie rozegrana w grudniu, natomiast druga odbędzie się na przełomie stycznia i lutego. Po zmianie formuły akces do organizacji turniejów złożyły wszystkie plusligowe kluby, które pewne są gry w fazie grupowej, czyli Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, PGE Skra Bełchatów oraz VERVA Warszawa Orlen Paliwa. Ostatecznie Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej zdecydowała się powierzyć organizację właściwych turniejów klubom z Kędzierzyna-Koźla oraz Bełchatowa, warto zaznaczyć że zespoły znajdują się w tej samej grupie przez co do Polski dwukrotnie przylecą Fenerbahce Stambuł i Lindemans Aalst.

 

Pierwszy z turniejów, który został zaplanowany na 8-10 grudnia 2020 zostanie przygotowany przez Grupę Azoty ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle, natomiast w dniach 26-28 stycznia 2021 rozgrywki Ligi Mistrzów zagoszczą w Bełchatowie. „Cieszymy się, że mamy możliwość zorganizowania turnieju w Kędzierzynie-Koźlu. Gra we własnym obiekcie to duży atut, a w momencie, w jakim się znajdujemy tym większy, bowiem unikamy podróżowania po Europie. Liczymy i wierzymy, że sytuacja związana z epidemią do tego czasu uspokoi się na tyle, że organizacja turnieju nie będzie zagrożona” – mówi prezes Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, Sebastian Świderski. Na organizatorów turniejów czeka wiele wyzwań związanych z zapewnieniem jak najlepszych warunków w celu uniknięcia ewentualnych zakażeń wirusem SARS-CoV-2. „Ze swojej strony zapewniamy, że dostosujemy się do wszystkich wytycznych i wymogów, jakie zostaną przed nami postawione zarówno przez Europejską Federację Siatkówki, jak i organy sanitarne w Polsce”- dodaje Sebastian Świderski. Jeśli zaś chodzi o zespół z Warszawy, który swoje zmagania toczyć będzie w grupie D, to podopieczni Andrei Anastasiego udadzą się do Belgii oraz Włoch. Ze względu na panującą w Europie sytuację szczegóły poszczególnych turniejów zostaną podane w późniejszym czasie.

 

 

Terminarz oraz gospodarze turniejów Ligi Mistrzów

 

 

Grupa A

8-10.12.2020 Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

26-28.01.2021 PGE Skra Bełchatów

 

Grupa B

8-10.12.2020 Tours VB (Francja)

9-11.02.2021 Sir Sicoma Monini Perugia (Włochy)

 

Grupa C

8-10.12.2020 Berlin Recycling Volleys (Niemcy)

9-11.02.2021 Zenit Kazań (Rosja)

 

Grupa D

15-17.12.2020 Konck Roeselare (Belgia)

9-11.02.2021 Leo Shoes Modena (Włochy)

 

Grupa E

01-03.12.2020 Itas Trentino (Włochy)

09-11.02.2020 VfB Frierdrichshafen (Niemcy)

 

 

 

 

Źródło: zaksa.pl/skra.pl/opracowanie własne