PreZero Grand Prix: Jastrzębski Węgiel zagra o złoty medal rozgrywek

Drużyna Jastrzębskiego Węgla jako pierwsza zapewniła sobie awans do finału rozgrywek PreZero Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki, pokonując ekipę GKS-u Katowice. Jastrzębianie po przegranej drugiej partii, zdominowali grę w ostatniej odsłonie.

Mecz rozpoczęli od dwupunktowego prowadzenia jastrzębianie (0:2). Katowiczanie przystąpili do gry, lecz przewagę utrzymywali po swojej stronie gracze Jastrzębskiego Węgla (5:2), kontrolując przebieg seta. Siatkarze GKS-u Katowice zdołali wyrównać wynik (8:8) i kibice byli świadkami wyrównanej walki, w której nikt nie wstrzymywał ręki. Gracze Jastrzębskiego Węgla odzyskali minimalny komfort bezpieczeństwa (14:12), zaś dwie kolejne akcje na ich korzyść dały im cztery „oczka” zapasu (16:12). Siatkarze katowickiego zespołu nie zamierzali składać broni i przystąpili do odrabiania strat. W końcówce doprowadzili do remisu (21:21), a następnie wyszli na prowadzenie (23:21), co poskutkowało reakcją trenera jastrzębian. Ostatecznie pierwszą odsłonę zapisali na swoim koncie gracze z Jastrzębia-Zdroju (26:24).

Drugiego seta zespoły zainaugurowały wyrównaną walką (3:3). Katowiczanie wyszli na dwupunktowe prowadzenie (6:4), a następnie utrzymywali inicjatywę po swojej stronie (8:5). Kontrolowali przebieg drugiej odsłony choć jastrzębianie nie składali broni w walce o odzyskanie straconych „oczek”. Gracze Jastrzębskiego Węgla złapali kontakt z rywalami, a to poskutkowało przerwą na żądanie trenera katowickiego zespołu (10:11). Po tej interwencji jego gracze odzyskali swoją przewagę i w dalszym ciągu kontrolowali grę (15:10), zatem nie trzeba było długo czekać na reakcję szkoleniowca jastrzębian. Ta jednak nie wybiła z rytmu katowiczan, którzy nie wypuścili z rąk swojej przewagi i drugą partię zapisali na swoim koncie (25:22).

Tie-break został zainaugurowany czteropunktowym prowadzeniem jastrzębian (4:0), na co zareagował szkoleniowiec ekipy z Katowic. Interwencja nie wybiła z rytmu siatkarzy Jastrzębskiego Węgla, którzy wysoko prowadzili przy zmianie stron (8:3). W decydującej fazie starcia nie stracili koncentracji i przypieczętowali zwycięstwo  (15:6).

GKS Katowice – Jastrzębski Węgiel 1:2 (24:26, 25:22, 6:15)

MVP: Michał Gierżot

GKS Katowice: Jakub Szymański, Sławomir Stolc, Jakub Nowosielski, Jan Firlej, Dustin Watten

Jastrzębski Węgiel: Jakub Popiwczak, Michał Gierżot, Stanisław Wawrzyńczyk, Rafał Szymura, Michał Szalacha, Szymon Biniek