Letnie Grand Prix coraz bliżej!

Już po oficjalnym zakończeniu sezonu włodarze Polskiej Ligi Siatkówki zapowiadali, że jeszcze przed wrześniowym rozpoczęciem sezonu planowane jest rozegranie letnich rozgrywek. W ostatnich dniach poznaliśmy wszystkie szczegóły Grand Prix, które zostanie rozegrane w Krakowie, Warszawie oraz Gdańsku. Natomiast w rozgrywkach weźmie udział szesnaście zespołów PlusLigi i TAURON 1. Ligi.

 

Letnie Grand Prix PLS będzie pierwszym turniejem siatkarskim po zakończeniu sezonu PlusLigi, które spowodowała globalna pandemia koronawirusa. Udział w rozgrywkach zadeklarowało szesnaście zespołów, zarówno z PlusLigi jak i z TAURON 1. Ligi. O poziom sportowy zadbają Aluron CMC Zawiercie, Jastrzębski Węgiel, Trefl Gdańsk, VERVA Warszawa Orlen Paliwa, PGE Skra Bełchatów, Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, GKS Katowice, Asseco Resovia Rzeszów, Cuprum Lubin, Indykpol AZS Olsztyn, Ślepsk Malow Suwałki, MKS Będzin i Stal Nysa, natomiast pierwszoligowe rozgrywki reprezentować będą  BKS Visła Bydgoszcz, Krispol Września oraz BBTS Bielsko-Biała. Zespoły zostały podzielone na cztery grupy, w skład których weszło po cztery zespoły. Drużyny najpierw rozegrają turnieje eliminacyjne. W odróżnieniu od siatkówki plażowej jednocześnie na boisku przebywać będzie mogło czterech zawodników, którzy toczyć będą rywalizację do dwóch wygranych setów. Sety rozgrywane będą do dwudziestu pięciu „oczek”, a ewentualny tie-break do piętnastu. Tegoroczne zmagania odbędą się w trzech miastach: w Krakowie, Warszawie oraz Gdańsku, gdzie rozegrany zostanie turniej finałowy. „Bardzo się cieszę, że będziemy grali w dużych miastach, dodatkowo w bardzo atrakcyjnych, letnich lokalizacjach. Liczymy na stworzenie ciekawych widowisk, doskonałą atmosferę i dobry poziom sportowy” – mówi Paweł Zagumny.

 

Lipcowe turnieje będą dla zespołów doskonałą okazją do powrotu do siatkarskich emocji, których w ostatnim czasie brakowało. O licznych zaletach Grand Prix mówi szkoleniowiec Jastrzębskiego Węgla, Luke Reynolds: „Grand Prix PLS to dobry pomysł. Uczestnicząc w tych rozgrywkach można zbudować formę, skonfrontować się z rywalami i reprezentować swój klub. Jeśli fani powrócą na obiekty sportowe, trafi się im nowy, ciekawy spektakl i przyjemne wydarzenie, którego można być świadkiem. Letnia Grand Prix umożliwi też nowo zakontraktowanym zawodnikom szybciej zaprezentować się szerszej publice, mecze będą przecież transmitowane w telewizji”. Turniej sprawdzi również postęp przygotowań do wrześniowego startu sezonu, choć nie wiadomo jeszcze w jakich składach wystąpią poszczególne klubu. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że o sile poszczególnych drużyn niekoniecznie stanowić będą podstawowi zawodnicy, a trenerzy dadzą szansę młodzieży na zaprezentowanie się szerszej publiczności. „W tym roku będziemy rywalizować na piasku już w trakcie przygotowań do nowego sezonu w PlusLidze. W momencie, kiedy zawodnicy są skupieni na pracy – początkowo głównie związanej z obciążeniami w siłowni – przed nadchodzącymi rozgrywkami PlusLigi. Mogą zatem pojawić się jakieś początkowe trudności. Może być też tak, że część klubów nie pośle w bój swoich najlepszych graczy” -dodaje Luke Reynolds. Niewykluczone, że letnie Grand Prix Polska Liga Siatkówki będzie kontynuować w kolejnych latach.

 

 

 

Terminarz Grand Prix:

 

Kraków (25-26.07.2020)

Grupa A

9:30 Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle- BBTS Bielsko-Biała

11:00 GKS Katowice – Asseco Resovia Rzeszów

12:30  BBTS Bielsko-Biała – Asseco Resovia Rzeszów

14:00 Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle- GKS Katowice

15:30 GKS Katowice- BBTS Bielsko Biała

17:00 Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle- Asseco Resovia Rzeszów

 

 

Grupa D

9:30 Jastrzębski Węgiel – Stal Nysa

11:00 Aluron CMC Zawiercie – MKS Będzin

12:30 Stal Nysa – MKS Będzin

14:00 Jastrzębski Węgiel – Aluron CMC Zawiercie

15:30 Aluron CMC Zawiercie – Stal Nysa

17:00 MKS Będzin – Jastrzębski Węgiel

 

 

Warszawa (1-2.08.2020)

 

Grupa B

9:30 VERVA Warszawa ORLEN Paliwa – BKS Visła Bydgoszcz

11:00 Trefl Gdańsk – Cuprum Lubin

12:30 BKS Visła Bydgoszcz – Cuprum Lubin

14:00 VERVA Warszawa ORLEN Paliwa– Trefl Gdańsk

15:30 Trefl Gdańsk – BKS Visła Bydgoszcz

17:00 Cuprum Lubin – VERVA Warszawa ORLEN Paliwa

 

Grupa C

9:30 PGE Skra Bełchatów- KRISPOL Września

11:00 Indykpol AZS Olsztyn – MKS Ślepsk Malow Suwałki

12:30 KRISPOL Września– MKS Ślepsk Suwałki

14:00 PGE Skra Bełchatów- Indykpol AZS Olsztyn

15:30 Indykpol AZS Olsztyn – KRISPOL Września

17:00 MKS Ślepsk Malow Suwałki – PGE Skra Bełchatów

 

Gdańsk (8-9.08.2020)

8.08: ćwierćfinały

9.08: półfinały, o 3. miejsce i finał

 

 

Źródło: jastrzebskiwegiel.pl/plusliga.pl/opracowanie własne