Antoine Brizard wzmacnia Zenit Sankt Petersburg

Władze Zenitu Sankt Petersburg oficjalnie poinformowały, że od przyszłego sezonu drużynę wzmocni Antoine Brizard.  Do Rosji francuski rozgrywający przenosi się po trzech latach spędzonych w drużynie Vervy Warszawa Orlen Paliwa, z którą w sezonie 2018/2019 wywalczył srebrny medal mistrzostw Polski.

 

Rozwój wschodzącej gwiazdy

 

Swoją przygodę z seniorską siatkówką Antoine Brizard rozpoczynał w drużynie Paris Volley, gdzie występował przez trzy lata (2012-2015). Razem z klubem z Paryża trzykrotnie zdobył wicemistrzostwo Francji (2013, 2014, 2015), Superpuchar kraju (2013), a także wygrał rozgrywki Pucharu CEV (2014). Następnie przeniósł się do zespołu Spacer’s de Toulose, gdzie spędził dwa lata (2015-2017), a z nim wywalczył srebrny medal mistrzostw Francji (2017). Jako wschodząca gwiazda francuskiego rozegrania podpisał kontrakt z ówczesnym ONICO Warszawa, w którym spędził kolejne trzy sezony. W pierwszym z nich nie odniósł jednak z drużyną sukcesów, a najlepszym wynikiem był historyczny dla warszawskiej ekipy awans do turnieju finałowego Pucharu Polski. W kolejnym sezonie razem z zespołem sięgnął po historyczny srebrny medal mistrzostw Polski. Z bardzo dobrej strony prezentował się także w sezonie 2019/2020, zaś jego klub przez długi czas był liderem PlusLigi. Walkę o kolejne trofea, pokrzyżowała jednak pandemia koronawirusa, która wymusiła przerwanie, a kilkanaście dni później zakończenie rozgrywek. W wyniku takiej decyzji warszawianie zakończyli je na drugim miejscu.

 

Doświadczenie kadrowe

 

Antoine Brizard poza dobrą postawą w rozgrywkach ligowych z bardzo dobrej strony prezentował się także w szeregach reprezentacji Francji. Pierwszy medal zdobył już w kategorii młodzieżowej podczas Mistrzostw Europy Kadetów, a ponadto został wybrany najlepszym rozgrywającym tego turnieju. Razem z seniorską kadrą zdobył w 2017 roku złoty medal ówczesnej Ligi Światowej, a rok później srebrny medal w rozgrywkach Ligi Narodów. Ponadto w 2017 i 2018 roku uczestniczył z Trójkolorowymi w Memoriale Huberta Jerzego Wagnera, gdzie jego zespół zajął odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Szczególną uwagę kibiców przykuł podczas tegorocznych kwalifikacji olimpijskich w Berlinie, gdzie był ważną częścią drużyny, a m.in. jego seria zagrywek w piątym secie półfinałowego meczu okazała się bardzo istotna.

 

 

Kolejny zagraniczny kierunek

 

Po trzech latach spędzonych w Polsce, gdzie Antoine Brizard poszerzał swoje umiejętności, przyszedł czas na kolejne wyzwania. Francuski rozgrywający spróbuje swoich sił w jednej z najbardziej wymagających lig, jaką bez wątpienia jest rosyjska Superliga. Władze ekipy Zenitu Sankt Ptersburg z pozyskaniem Francuza wiążą spore nadzieje na poprawę wyniku, z jakim zakończyli tegoroczne rozgrywki i powrotem do czołówki.

 

 

 

Źródło: Informacja własna