Nikola Grbić odkrył część kart przed nadchodzącym sezonem

Karuzele transferowa na dobre nabrała tempa, a w wywiadzie dla serbskich mediów trener Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle uchylił rąbek tajemnicy składu kędzierzynian w sezonie 2020/2021. Jak podaje Nikola Grbić, z zespołem pożegna się Łukasz Wiśniewski, a w jego miejsce zakontraktowany został Jakub Kochanowski. Oprócz Wiśniewskiego zespół opuści również między innymi Simone Parodi.

 

Nowe wyzwania

 

Jakub Kochanowski jest jednym z najbardziej utalentowanych zawodników młodego pokolenia. Środkowy pierwsze kroki zarówno w młodzieżowej siatkówce jak i w PlusLidze stawiał w zespole z Olsztyna. Na plusligowych parkietach zadebiutował w 2016 roku, w barwach  Indykpolu AZS-u Olsztyn, gdzie przeniósł się z SMS-u PZPS-u Spała. Dobra gra w olsztyńskiej drużynie skutkowała powołaniem do reprezentacji Polski seniorów oraz kontraktem z PGE Skrą Bełchatów. Również w Bełchatowie Jakub Kochanowski szybko stał się jednym z liderów swojego zespołu. Również w reprezentacji młody środkowy stanowi jeden z filarów zespołu i regularnie występuje w biało-czerwonych barwach. Wśród swoich osiągnięć środkowy ma medale Mistrzostwa Świata Juniorów oraz złoty medal Mistrzostw Świata z 2018 roku, a także brązowy medal ostatnich Mistrzostw Europy. Dobra postawa zawodnika w ostatnich latach zaowocowała propozycją od Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, i to właśnie barwy tej drużyny Jakub Kochanowski będzie reprezentował w nadchodzącym sezonie.  O miejsce w wyjściowym składzie Kochanowski rywalizować będzie z Krzysztofem Rejno oraz Davidem Smithem, którzy zdecydowali się zostać w zespole.

 

 

 

Tym samym z zespołem żegna się Łukasz Wiśniewski, który w Kędzierzynie-Koźlu występował od 2012 roku i  sięgnął z drużyną po największe tytuły takie jak medale mistrzostw Polski, cztery Puchary Polski oraz Superpuchar. Środkowy ma również w swoim dorobku cztery nagrody dla najlepiej blokującego oraz jedną, dla najlepiej zagrywającego turnieju finałowego Pucharu Polski. W sezonie 2019/2020, tylko na plusligowych parkietach, rozegrał dwadzieścia cztery spotkania i dla swojej drużyny zdobył sto dziewięćdziesiąt dziewięć „oczek”. Na razie nie wiadomo jeszcze gdzie zagra środkowy. „Zastąpiliśmy Łukasza Wiśniewskiego Jakubem Kochanowskim i to będzie najważniejsza zmiana w składzie. Pozyskaliśmy świetnego gracza. Kierowałem się tym, że jeśli już coś zmieniać, to zmieniać na lepsze, a nie dla samej zmiany”- mówił Nikola Grbić.

 

 

 

Kolejne karty odkryte

 

Jeszcze w trakcie sezonu Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle informowała o przedłużeniu kontraktów z Benjaminem Toniuttim, Aleksandrem Śliwką, Łukaszem Kaczmarkiem. Stopniowo włodarze klubu odsłaniają kolejne karty, w zespole pozostaną również Paweł Zatorski oraz Krzysztof Rejno. Jak mówi trener Grbić kontrakty przedłużyli David Smith i Kamil Semeniuk, który choć sezon rozpoczynał na ławce rezerwowych z czasem wywalczył miejsce w wyjściowym składzie. „W składzie pozostaną Aleksander Śliwka, libero Paweł Zatorski i David Smith, którzy do siebie świetnie pasują. Czwarty przyjmujący Kamil Semeniuk okazał się znakomitym graczem, gdy wchodził z ławki, wypromujemy go w wyjściowym składzie. Teraz z pewnością czeka go trudniejszy sezon, musi wykorzystać swoją szansę”-  mówił trener mistrzów Polski.

 

 

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w ostatnim sezonie prezentowała wyrównaną formę i na zakończenie sezonu uplasowała się w czołówce. Kędzierzynianie rywalizowali również w Lidze Mistrzów, gdzie odnieśli tylko jedną porażkę, w ćwierćfinale. Również w nadchodzącym sezonie zespół z Kędzoerzyna-Koźla rywalizować będzie zarówno w PlusLidze jak i na arenie europejskiej. Po raz kolejny klub podąża wyznaczoną przez siebie ścieżką utrzymania stabilnego składu.

 

 

 

Źródło: zurnal.rs/opracowanie własne