Igrzyska Olimpijskie przełożone!

W związku ze światową pandemią koronawirusa premier Japonii, która miała gościć najlepszych sportowców, we współpracy z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim, podjął decyzję o przełożeniu Igrzysk Olimpijskich, które w pierwotnym zamyśle miały odbyć się w lipcu bieżącego roku. Turniej ma odbyć się jednak nie później niż  latem 2021 roku.

 

Sparaliżowany świat sportu

 

Świat zmaga się z pandemią koronawirusa, która paraliżuje poszczególne dziedziny życia społecznego. Dodatkowo władze państwowe wprowadzają kolejne ograniczenia, które mają pomóc w walce z wirusem, ograniczając tym samym działalność instytucji kulturalnych, miejsc licznych spotkań oraz wprowadzając zakazy organizowania imprez masowych. Ograniczenia te dotykają również świat sportu, a kolejne kraje zawiesiły lub zakończyły rozgrywki ligowe. Również w Polsce zakończone lub zawieszone zostały zmagania między innymi Polskiej Ligi Koszykówki, wszystkie rozgrywki podlegające pod Polski Związek Piłki Siatkowej oraz Polską Ligę Siatkówki. Wszystkie działania mają na celu ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa. Taki bieg wydarzeń znacząco wpływa na świat sportu, co znacznie utrudnia przygotowanie sportowców do najważniejszego turnieju czterolecia. Warto również zaznaczyć, że kolejne krajowe Komitety Olimpijskie, mając na uwadze troskę o swoich zawodników, zwracały się do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o przełożenie tegorocznych Igrzysk Olimpijskich. Podobny apel wystosował również PKOI, zwracając uwagę na dynamicznie zmieniającą się sytuacją oraz trudny do oszacowania czas opanowania epidemii.

 

Choć przez długi czas zarówno rząd Japonii jak i Międzynarodowy Komitet Olimpijski utrzymywały, że zaplanowane na przełom lipca i sierpnia Igrzyska Olimpijskie w Tokio zostaną rozegrane w terminie, to jednak już wiadomo, że tak się nie stanie. Premier Japonii, Shinzō Abe, poinformował o przełożeniu Igrzysk Olimpijskich, na razie nieznana jest dokładna data, lecz wiadomo, że mają się one odbyć nie później niż latem 2021 roku. W obecnej sytuacji najważniejsze jest zdrowie zarówno sportowców, jak i kibiców, którzy pojawią się Tokio. O wszystkich zmianach związanych z Igrzyskami Olimpijskimi będziemy informować na bieżąco.

 

 

Źródło: Informacja prasowa/opracowanie własne