Matchball: Zaawansowana faza rozgrywek

Kibice siatkówki nie mogli się nudzić w ostatnim czasie, bo bez wątpienia rozgrywki wkraczają w coraz bardziej zaawansowaną fazę, a emocje momentami sięgają zenitu. W lutym zakończyła się m.in. faza grupowa Ligi Mistrzów i spośród trzech polskich drużyn do kolejnej rundy awansowały dwie. Trzecia za to pozostaje liderem w PlusLidze.

 

Wyścig o najlepszą pozycję

 

Po ostatnich meczach w lutym, na czele tabeli utrzymuje się Verva Warszawa Orlen Paliwa, ale nad Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle ma już jedynie punkt przewagi. Kędzierzynianie, którzy walczą o jak najlepsze wyniki i przy okazji o „zdetronizowanie” aktualnego lidera mają w swoich szeregach pewne problemy. Łukasz Kaczmarek, niedługo po tym jak po chorobie powrócił do gry, kolejny raz musiał uznać wyższość… pecha. Atakujący doznał złamania kości śródstopia i przez najbliższy czas nie będzie mógł pomóc drużynie. Strata jednego z podstawowych zawodników z pewnością jest ciosem dla ekipy mistrza Polski, ale jak widać po ostatnich wynikach, kędzierzynianie wbrew przeciwnościom losu nie zamierzają zwalniać tempa i już tylko punkt dzieli ich od ekipy z Warszawy w ligowej tabeli.

 

Ciekawa sytuacja zaistniała także na miejscach trzecim i czwartym. Zespół PGE Skry Bełchatów, który musi sobie aktualnie radzić bez kontuzjowanego Artura Szalpuka po ostatnich trzech porażkach z rzędu: Z Vervą Warszawa Orlen Paliwa, Jastrzębskim Węglem i Aluronem Virtu CMC Zawiercie ma tyle samo punktów, co jedni z ich ostatnich pogromców, jastrzębianie. Jeszcze kilka kolejek wstecz wydawało się, że strata jastrzębian do trzeciej lokaty w tabeli jest dość znacząca i raczej trudno będzie o awans, jednak znowu dało o sobie znać powiedzenie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Aktualnie jastrzębianie „przeskoczyli” na trzecią pozycję, tak więc walka o czołowe lokaty na koniec rundy zasadniczej jeszcze bardziej się zazębia.

 

Nie ma nudy

 

Na miejscach za czołówką sytuacja jest równie ciekawa. Nowy miesiąc na piątym miejscu rozpoczyna zespół Trefla Gdańsk, który ma przewagę trzech punktów nad GKS-em Katowice. Na ósmy miejscu aktualnie plasują się siatkarze Ślepska Malow Suwałki, ale do tej „ósemki” dwa punkty tracą siatkarze Indykpolu AZS-u Olsztyn i Aluronu Virtu CMC Zawiercie, zaś cztery „oczka” – zespół MKS-u Będzin.

 

Niemoc na Podkarpaciu

 

W dalszym ciągu z problemami nie rozstaje się Asseco Resovia Rzeszów, która na swoim koncie ma jedynie sześć zwycięstw od początku sezonu i aktualnie plasuje się na przedostatnim miejscu w tabeli. Ponadto z zespołem za porozumieniem stron umowę rozwiązał trapiony problemami zdrowotnymi Marcin Możdżonek.

 

Trenerzy „za burtą”

 

W lutym kolejni trenerzy pożegnali się ze swoimi stanowiskami. Władze Aluronu Virtu CMC Zawiercie podjęły decyzję o zakończeniu współpracy z trenerem Markiem Lebedewem. Zawiercianie po poprzednim bardzo udanym dla nich sezonie teraz prezentują się zdecydowanie poniżej oczekiwań zarówno swoich, jak i kibiców. Aktualnie czwarta drużyna ubiegłego sezonu PlusLigi zajmuje dziesiąte miejsce ze stratą dwóch punktów do „ósemki”. Czarę goryczy przelała też porażka w rozgrywkach Pucharu Challenge z ekipą Spor Toto SC Ankara. Chociaż zawiercianie wygrali pierwszy mecz z tureckim zespołem, przegrali w rewanżowym starciu, a następnie w złotym secie, kończąc swoją przygodę z rozgrywkami na 1/8 finału. Zmiana na pozycji trenera zaszła też w Bydgoszczy. Władze klubu zakończyły współpracę z trenerem Przemysławem Michalczykiem, który podał się do dyspozycji zarządu. Zespół BKS-u Visły Bydgoszcz zajmuje obecnie ostatnią pozycję w tabeli, tracąc do bezpiecznej trzynastej lokaty dziewięć punktów.

 

Zatrzymać najlepszych

 

Nadchodzi też już najlepszy czas na tzw. ruchy transferowe. W lutym kroki w kierunku budowy swoich zespołów na kolejny sezon poczynili włodarze Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Jastrzębskiego Węgla, a także Vervy Warszawa Orlen Paliwa. Kędzierzynianie poinformowali o przedłużeniu kontraktów z Łukaszem Kaczmarkiem i Aleksandrem Śliwką – ważnymi ogniwami ekipy mistrza Polski. Władze klubu z Jastrzębia-Zdroju z kolei poinformowały o przedłużeniu umowy na kolejny rok z rozgrywającym Lukasem Kampą. Wicemistrzowie Polski zaś w swoich szeregach zatrzymali Damiana Wojtaszka. Kontrakt libero warszawskiego zespołu i reprezentacji Polski będzie obowiązywał do końca sezonu 2021/2022.

 

Dwie z trzech

 

Luty to również rozstrzygnięcie zmagań w fazie grupowej rozgrywek Ligi Mistrzów. Bez problemów do kolejnej rundy tej imprezy awansowała drużyna Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, która wygrała wszystkie mecze w grupie E. Z pierwszego miejsca awans do kolejnej rundy zapewnili sobie siatkarze Jastrzębskiego Węgla, którzy dwukrotnie pokonali zespół Zenitu Kazań. Z dwoma zwycięstwami zaś udział w rozgrywkach zakończył aktualny lider Plusligi, zespół Vervy Warszawa Orlen Paliwa, zajmując ostatecznie trzecie miejsce w grupie D.

 

Wirus krzyżuje plany

 

W ćwierćfinałach ekipa z Kędzierzyna-Koźla zmierzy się z rosyjskim Kuzbass Kamerowo, zaś na jastrzębian czeka walka z ekipą Trentino Itas. Co do polsko-włoskiego starcia, wszystko jest jakby uzależnione od ostatnich wydarzeń na świecie, a mianowicie od koronawirusa. W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa i stwierdzonymi licznymi jego przypadkami we Włoszech, władze Jastrzębskiego Węgla wystosowały do Europejskiej Federacji Siatkówki pismo z prośbą o przełożenie meczu, który jest zaplanowany na 5 marca. W pełni zrozumiały jest fakt, że nikt nie chce się narażać na zakażenie, które może okazać się bardzo poważne w skutkach.

 

Przed nami kolejne chwile dużych emocji, bo już za niespełna dwa tygodniu zostanie rozegrany finałowy turniej Pucharu Polski, a i faza zasadnicza PlusLigi dobiegnie końca. Co do układu tabeli natomiast i tej ostatecznej „ósemki” jeszcze sporo się może wydarzyć. Potem zaś już każdy zacznie wszystko od tzw. zera.

 

Do następnego 😉