PlusLiga: Hit kolejki dla gospodarzy

Spotkanie pomiędzy zespołem ze stolicy Polski a Jastrzębskim Węglem określane było jako hit siedemnastej kolejki PlusLigi. Zawodnicy prowadzeni przez trenera Andreę Anastasiego bez straty seta pokonali swoich rywali i dopisali do ligowej tabeli komplet punktów, dzięki czemu zajmują w niej pierwsze miejsce.

 

Mecz rozpoczęli jastrzębianie od zagrywki Juliena Lyneela, a pierwszą akcję  na korzyść gospodarzy zakończył Piotr Nowakowski (1:0). Przyjezdni odzyskali stracone „oczko”, a następnie wyszli na trzypunktowe prowadzenie (4:1). Choć warszawianie przystąpili do gry i walczyli o odrobienie strat, minimalny komfort bezpieczeństwa spoczywał po stronie gości. Dosyć szybko skuteczny blok Kevina Tilliego wyrównał wynik (6:6) i między zespołami trwała gra punkt za punkt, w której nikt nie wstrzymywał ręki. As serwisowy Grahama Vigrassa pozwolił jastrzębianom powrócić do dwupunktowego prowadzenia, a punktowy blok w dalszej kolejności powiększył je (12:9). Siatkarze Jastrzębskiego Węgla utrzymywali przewagę po swojej stronie , zaś czteropunktowa przewaga gości poskutkowała przerwą na żądanie trenera Andrei Anastasiego (16:12). Po niej w dalszym ciągu na prowadzeniu utrzymywali się przyjezdni, lecz gospodarze walczyli o powrót do gry. Pojedynczy blok Igora Grobelnego pozwolił im na kontakt punktowy (17:18), a kolejny punkt zdobyty tym elementem wyrównał wynik (18:18). W tej sytuacji o czas poprosił szkoleniowiec gości, Slobodan Kovać, ale nie wybiło to z rytmu warszawian, którzy wyszli na prowadzenie (19:18). Kibice zatem byli świadkami wyrównanej walki w końcówce inauguracyjnej odsłony, a objęcie przez warszawski zespół dwupunktowej przewagi poskutkowało drugą  przerwą na żądanie  trenera gości (23:21). Ta również nie przyniosła oczekiwanych efektów, a pierwszą partię na korzyść ekipy Verva Warszawa Orlen Paliwa zakończyło zablokowanie ataku Juliena Lyneela (25:21).

 

Drugiego seta zespoły rozpoczęły wyrównanie (3:3). Punktowy blok wyprowadził jastrzębian na dwupunktowe prowadzenie (5:3), ale warszawianie momentalnie odrobili stracone „oczka” (5:5). Dwa skuteczne bloki wyprowadziły warszawski zespół na dwupunktowe prowadzenie (8:6), zaś kolejne „Oczko” na ich korzyść poskutkowało przerwą na żądanie trenera Slobodana Kovaća (9:6). Ta nie wybiła z rytmu warszawian, którzy utrzymywali przewagę po swojej stronie, ale gracze Jastrzębskiego Węgla nie zamierzali składać broni w walce o odrobienie strat. Złapali kontakt z rywalami, zaś błąd Bartosza Kwolka w ataku wyrównał wynik (11:11). As serwisowy przyjmującego w dalszej kolejności ponownie dał warszawskiej drużynie dwa „oczka” zapasu (14:12). Jastrzębianie nie tracili kontaktu z przeciwnikami i odrobili straty (17:17), natomiast as serwisowy Juliena Lyneela wyprowadził gości na prowadzenie (19:18). Na to natychmiast zareagował trener Andrea Anastasi, a po wznowieniu gry między zespołami trwała zacięta końcówka, w której nikt nie wstrzymywał ręki. Skuteczny blok dał warszawianom dwupunktowe prowadzenie, a to z kolei poskutkowało reakcją szkoleniowca jastrzębian (23:21). Ostatecznie drugą partię po grze na przewagi zapisali na swoim koncie warszawianie, a zakończył ją atakiem Bartosz Kwolek (26:24).

 

Trzecią partię zespoły ponownie rozpoczęły wyrównanie (3:3). Skuteczny blok dał jastrzębianom dwupunktowe prowadzenie (5:3), ale warszawianie szybko odzyskali straty po ataku, a następnie punktowej zagrywce Igora Grobelnego (5:5). Między zespołami trwała zacięta walka, w której nikt nie wstrzymywał ręki. As serwisowy Antoine Brizarda wyprowadził warszawski zespół na dwupunktowe prowadzenie (10:8), a punktowy blok powiększył je (11:8) Nie zatrzymało to jednak jastrzębian, którzy momentalnie odzyskali straty (11:11) i kibice w dalszym ciągu byli świadkami zaciętej gry. Minimalny komfort bezpieczeństwa stale jednak utrzymywali po swojej stronie warszawianie, a w końcówce powiększyli go do trzech „oczek” (22:19). Utrzymali kontrolę nad grą i przypieczętowali zwycięstwo w tej partii oraz w całym spotkaniu (25:22).

 

Verva Warszawa Orlen Paliwa – Jastrzębski Węgiel 3:0 (25:21, 26:24, 25:22)

 

MVP: Piotr Nowakowski

 

 

Składy zespołów:

 

Verva Warszawa Orlen Paliwa: Bartosz Kwolek, Jan Król, Antoine Brizard, Andrzej Wrona, Piotr Nowakowski, Kevin Tillie, Damian Wojtaszek (libero) oraz Igor Grobelny, Dominik Jaglarski, Jakub Kowalczyk

 

Jastrzębski Węgiel: Dawid Konarski, Julien Lyneel, Graham Vigrass, Lukas Kampa, Jurij Gladyr, Tomasz Fornal, Jakub Popiwczak (libero) oraz Jakub Bucki

 

Źródło: Informacja własna