Mark Lebedew nie poprowadzi już reprezentacji Australii

Po zakończeniu azjatyckiego turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich, w którym reprezentacja Australii nie wywalczyła awansu do Tokio, włodarze tamtejszej federacji poinformowali o zakończeniu współpracy z pierwszym trenerem drużyny, Markiem Lebedewem. Trenerem Australijczyków Mark Lebedew był od 2017 roku.

 

Cel był inny

 

Mark Lebedew funkcję pierwszego trenera reprezentacji Australii objął w 2017 roku. W trakcie tego okresu Australijczycy poczynili postępy w grze, stając się niewygodny rywalem nawet dla kandydatów do medali. Pod wodzą Marka Lebedewa australijska drużyna brała udział w Lidze Narodów, mistrzostwach świata czy turniejach kontynentalnych. W październiku minionego roku reprezentacja Australii wywalczyła srebrny medal mistrzostw Azji, najważniejszym celem był jednak awans do tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Kilka dni temu zakończył się azjatycki turniej kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich, lecz reprezentacja Australii nie wywalczyła w nim biletów. Chodź w fazie grupowej podopieczni Marka Lebedewa wygrali dwa mecze to sensacyjna porażka z reprezentacją Kataru spowodowała, że Australijczycy stracili szansę na awans do strefy finałowej turnieju. Tym samym marzenia o udziale w imprezie turnieju czterolecia reprezentacja Australii musi odłożyć na później. Taki bieg wydarzeń nie zadowolił ani włodarzy australijskiej federacji ani trenera Marka Lebedewa. Dzisiaj poinformowano o rezygnacji Marka Lebedewa z funkcji selekcjonera. Jednak, ze względu na doświadczenie trenera, włodarze australijskiej siatkówki chcą by Mark Lebedew został doradcą w federacji. „Bycie trenerem drużyny narodowej było ogromnym zaszczytem, ​​ogromną odpowiedzialnością i spełnieniem marzenia na całe życie. Przez ostatnie trzy lata, kiedy zajmowałem to stanowisko, robiłem wszystko, co w mojej mocy, aby oddać sprawiedliwość stanowisku, a przede wszystkim samemu zespołowi. Niestety, pomimo wielu drobnych sukcesów po drodze, w ostatniej przeszkodzie nie byliśmy w stanie osiągnąć celu, jakim jest kwalifikacja do igrzysk olimpijskich w Tokio” – powiedział Mark Lebedew.

 

Od początku przygody z reprezentacją Australii Mark Lebedew łączył pracę w kadrze z pracą w europejskich klubach. Obecnie Australijczyk prowadzi plusligowy Aluron Virtu CMC Zawiercie, z którym w ostatnim sezonie wywalczył czwarte miejsce. Obecnie zawiercianie nie mają za sobą udanego okresu, lecz po przerwie świątecznej będą chcieli wrócić na zwycięskie tory.

 

 

 

Źrodło: volleyballaustarlia.org.au/ opracowanie własne