Kwal. do IO: Pięciosetowy pojedynek na korzyść Bułgarów, wygrane Niemców i Serbów

Za nami drugi dzień zmagań w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich. Pierwsze zwycięstwa w turnieju zapisali na swoim koncie Serbowie, a także Bułgarzy, którzy na inaugurację swoich zmagań w Berlinie pokonali jednych z faworytów turnieju, Francuzów. Z drugiej już wygranej mogli się zaś cieszyć gospodarze imprezy.

 

 

GRUPA A

 

Reprezentacja Niemiec w drugim dniu turnieju po trzech setach pokonała kadrę Belgii. W pierwszej odsłonie gospodarze imprezy zwyciężyli z przewagą siedmiu punktów, jednak w dwóch kolejnych rywale postawili im większy opór i różnice były minimalne. Liderem niemieckiej ekipy był György Grozer, który zdobył dwadzieścia dwa punkty, a w tym posłał dwa asy serwisowe i ustawił trzy punktowe bloki. Atakował ze skutecznością 59%. Niemcy zanotowali słabszą w porównaniu do rywali grę w przyjęciu – na poziomie 39% (10% perfekcyjnego) wobec 53% (18% perfekcyjnego). Wyraźnie jednak lepiej zaprezentowali się w ataku, notując 64% skuteczność przy 41% skuteczności rywali. Ponadto zdobyli osiem punktów blokiem, czyli o cztery więcej niż siatkarze belgijskiego zespołu. W polu serwisowym natomiast obie drużyny zdobyły po cztery „oczka”.

 

Belgia – Niemcy 0:3 (18:25, 23:25, 24:26)

 

 

GRUPA B

 

Reprezentacja Serbii nie pozostawiła złudzeń kadrze Niderlandów i po trzech setach zapisała na swoim koncie pierwsze zwycięstwo. Serbowie od początku nie tracili kontroli nad grą i w żadnej z rozegranych odsłon nie pozwolili rywalom na osiągnięcie granicy dwudziestu zdobytych punktów. Liderem serbskiego zespołu był Nemanja Petrić. Zdobył piętnaście „oczek”, z czego dwa bezpośrednio po zagrywce oraz dwa blokiem. Atakował ze skutecznością 79%, zaś przyjmował na poziomie 29% (18% perfekcyjnego). Serbowie w statystykach ogólnych zanotowali nieco niższą jakość przyjęcia zagrywki w porównaniu do rywali, bo 33% (13% perfekcyjnego) wobec 38% (28% perfekcyjnego). W pozostałych elementach byli już skuteczniejsi. Atakowali ze skutecznością 58% przy 44% rywali, w polu serwisowym posłali pięć punktowych zagrywek, czyli o dwie więcej niż gracze z Niderlandów, a ponadto zdominowali grę blokiem – ustawili ich jedenaście wobec dwóch po stronie przeciwników.

 

Niderlandy – Serbia 0:3 (18:25, 18:25, 17:25)

 

Drugi pojedynek w grupie „B” dostarczył kibicom więcej wrażeń, a zakończył się po pięciu setach. Reprezentacja Bułgarii pokonała Francuzów, zapisując w tabeli cenne dwa punkty. Liderem bułgarskiego zespołu był Tsvetan Sokolov, który zdobył dwadzieścia trzy „oczka”, a w tym posłał dwa asy serwisowe i ustawił jeden punktowy blok. Atakował ze skutecznością 53%, a do tego dwa razy przyjął piłkę, notując 50% jakość. Bułgarzy zanotowali grę w przyjęciu na poziomie 42% (20% perfekcyjnego) przy 40% (11% perfekcyjnego) przyjęcia Trójkolorowych, a także lepiej zaprezentowali się w ataku, notując 50% skuteczność wobec 48% rywali. Ponadto zdobyli o jeden punkt więcej w polu serwisowym – czternaście. W grze blokiem natomiast obie ekipy zdobyły po jedenaście „oczek”.

 

Bułgaria – Francja 3:2 (25:23, 17:25, 25:22, 19:25, 15:8)

 

 

Źródło: http://www.cev.eu / opracowanie własne