Kwal. do IO: Trzy razy po trzy do zera w pierwszym dniu turnieju

Za nami pierwsze mecze rozgrywanego w Berlinie turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich. W niedzielę odbyły się trzy spotkania fazy grupowej i wszystkie zakończyły się po trzech setach. Pierwsze cenne zwycięstwa zapisali na swoim koncie Francuzi, Słoweńcy, a także gospodarze imprezy, Niemcy.

 

 

GRUPA A

 

W drugim starciu turnieju w Berlinie reprezentacja Słowenii pokonała kadrę Belgii. Pierwsze dwa sety zakończyły się minimalną różnicą punktów, natomiast w trzeciej partii Słoweńcy już wyraźniej przypieczętowali pierwsze cenne zwycięstwo. Liderem Słoweńców był Tonček Stern. Zanotował na konto swojego zespołu dwadzieścia „oczek”, a w tym posłał trzy asy serwisowe. Atakował zaś ze skutecznością 61%. W statystykach ogólnych Słoweńcy zaprezentowali się skuteczniej w większości elementów. Atakowali ze skutecznością 47%, zaś przyjmowali na poziomie 62% (50% perfekcyjnego). Belgowie natomiast zgrali w ataku ze skutecznością 41%, a przyjmowali z jakością 53% (33% perfekcyjnego). W polu serwisowym również skuteczniejsi byli siatkarze ze Słowenii, posyłając cztery punktowe zagrywki przy trzech po stronie rywali, jednak w grze blokiem górą okazali się Belgowie – osiem punktów tym elementem wobec czterech w obozie przeciwników.

 

Słowenia – Belgia 3:0 (25:23, 28:26, 25:20)

 

Po trzech setach zakończył się także pojedynek reprezentacji Niemiec z kadrą Czech, zaś z niego zwycięsko wyszli niemieccy gracze, zapisując w tabeli trzy punkty. Liderem Niemców był György Grozer, który zdobył dwadzieścia jeden punktów, a w tym posłał aż osiem asów serwisowych. Atakował ze skutecznością 52%. Gospodarze turnieju zanotowali 59% skuteczność gry w ataku wobec 46% po stronie rywali, a także 43% jakość przyjęcia (27% perfekcyjnego) przy 33% (20% perfekcyjnego) Czechów. Lepiej zaprezentowali się także w polu serwisowym, posyłając dziewięć punktowych zagrywek przy dwóch w obozie rywali. Czesi jednak okazali się skuteczniejsi w grze blokiem, ustawiając ich sześć – o trzy więcej niż gracze niemieckiej ekipy.

 

Czechy – Niemcy 0:3 (19:25, 22:25, 20:25)

 

 

GRUPA B

 

Pierwszego dnia turnieju kwalifikacyjnego w grupie „B” został rozegrany tylko jeden mecz. Już na początek doszło do starcia dwójki faworytów europejskiej walki o wyjazd na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Reprezentacja Francji po trzech setach pokonała Serbów i zapisała na swoim koncie bardzo cenne zwycięstwo za trzy punkty, zaś liderem zespołu był Jean Patry. Zdobył dwadzieścia dwa punkty, z czego jeden bezpośrednio po zagrywce i jeden blokiem. Atakował ze skutecznością 65%. W statystkach ogólnych reprezentacja Francji zanotowała 53% skuteczność gry w ataku wobec 47% skuteczności rywali, a także 40% jakość przyjęcia (25% perfekcyjnego) przy 36% (17% perfekcyjnego) Serbów. Trójkolorowi lepiej zaprezentowali się także w polu serwisowym, posyłając pięć punktowych zagrywek przy dwóch po stronie rywali. W bloku jednak o trzy „oczka” skuteczniejsi byli Serbowie – dziesięć razy zatrzymali ataki przeciwników.

 

Francja – Serbia 3:0 (25:21, 25:21, 25:22)

 

 

Źródło: http://www.cev.eu / opracowanie własne