Kolejne zmiany w regulacjach FIVB

FIVB, czyli Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej, zatwierdziła nowy system tworzenia światowego, a co za tym idzie i europejskiego rankingu drużyn narodowych. Wszystko to ma na celu odciążenie reprezentacyjnego kalendarza, na którego przeładowanie zawodnicy i trenerzy narzekają już od kilku sezonów.

 

Od dłuższego czasu zawodnicy coraz głośniej i odważniej wypowiadali się w kwestii ilości meczów, jakie muszą rozegrać. Ciągłe podróże, brak możliwości regeneracji pomiędzy sezonem reprezentacyjnym a klubowym i ciągłe zmiany w regulaminach turniejów przyprawiały o frustrację. Dlatego też w kwietniu FIVB powołała grupę roboczą, której głównym zadaniem stało się zoptymalizowanie kalendarza, biorąc pod uwagę zastrzeżenia głównych zainteresowanych. Już w grudniu na spotkaniu Komitetu Wykonawczego federacji zatwierdzono plan ów grupy – zmniejszenie ilości imprez, ale podwyższenie ich jakości. Teraz zasada „mniej znaczy więcej” oficjalnie weszła w życie. W tym celu zmodyfikowano sposób powstawania rankingu.

 

Od 1 lutego 2020 światowy ranking uwzględniał będzie wyniki ze wszystkich oficjalnych meczów o punkty – począwszy od Igrzysk Olimpijskich, a kończąc na turniejach kwalifikacyjnych. „W nowym systemie rankingu liczyć się będzie każdy mecz i set! Będzie on odzwierciedlał prawdziwy potencjał sportowy każdego zespołu. To ważny punkt i wierzę, że uczyni naszą dyscyplinę sprawiedliwszą. Naszym celem jest być rodzinnym sportem numer jeden na świecie” – powiedział prezydent FIVB, Ary Graca.

 

Wprowadzone zmiany obowiązywać będą od przyszłego cyklu olimpijskiego. Oznacza to, że grupy Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 ustalane będą na podstawie obecnego rankingu.

 

Natomiast na podstawie nowego rankingu wyłaniani będą uczestnicy Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Pierwszym uczestnikiem jest oczywiście gospodarz – Francja. Kolejni będą musieli grać o swoje. 24 najlepsze drużyny stworzą trzy turnieje światowe, skąd awans zyskają po dwie najlepsze. Reszta to ci, którzy nie wywalczyli awansu, a będą najwyżej notowani na danym kontynencie na 1 stycznia 2024 roku.

 

Nowy ranking światowy to również zmiany w rankingu CEV – nie będą tam uwzględniane mecze z przeciwnikami spoza Europy.

 

Szczegółowe plany na kalendarz nowego cyklu olimpijskiego (lata 2021 – 2024) mają zostać opublikowane na początku 2020 roku.

 

 

 

Źródło: informacja własna/pzps.pl