PlusLiga: Jastrzębianie zwycięstwem kończą 2019 rok

Siatkarze Trefla Gdańsk tuż przed świętami podejmowali jastrzębian. Spotkanie to rozpoczęło się po myśli gości, którzy wygrali dwa pierwsze sety, w trzeciej odsłonie lepsi byli jednak gdańszczanie. Ostatecznie jednak w czwartej partii wygrali przyjezdni i to oni w lepszych humorach zakończyli rok 2019.

Spotkanie w Gdańsku zainaugurował Ruben Schott atakiem z drugiej linii (1:0), lecz szybką odpowiedź posłali jastrzębianie, wyrównując wynik (1:1). Zespoły toczyły wyrównaną walkę punkt za punkt, nie pozwalając odskoczyć rywalowi. Punktowy blok na prawym skrzydeł w wykonaniu Jurija Gladyra oraz Tomasza Fornala zaowocował dwupunktowym prowadzeniem gości (6:4), a chwilę później po akcji Grahama Vigrassa (8:5) powiększyli zaliczkę punktową do trzech „oczek”. Gdy kolejnym punkt padł łupem przyjezdnych (9:5) o czas poprosił Michał Winiarski. Po powrocie na parkiet przyniósł on oczekiwane efekty, bowiem gdańszczanie najpierw zapunktowali blokiem (7:9), a później dołożyli solidną zagrywkę Rubena Schotta (8:9), prawie niwelując stratę punktową. Jednak  w porę otrząsnęli się przyjezdni i powiększyli zaliczkę punktową po asie serwisowym Lukasa Kampy (12:9). Od tego momentu jastrzębianie utrzymywali minimalny dystans punktowy w postaci co najmniej dwóch „oczek”. Gdańszczanie jednak nie odpuszczali i starali się dogonić przeciwnika. Pojedynczy blok Lukasa Kampy, który powiększył przewagę przyjezdnych do pięciu „oczek” (18:13) popchnął szkoleniowca Trefla Gdańsk do sięgnięcia po drugi timeout. Po ponownym zameldowaniu się na boisku drużyn asa serwisowy zanotował Christiana Fromm (19:13). Jastrzębianie nie wypuścili z rąk wysokiej zaliczki punkowej i dominowali w końcowej fazie seta. Piłkę setową dla gości wywalczył Lukas Kampa (24:15), posyłając serwis punktowy. Po chwili zmagania w premierowej odsłonie zakończył Graham Vigrass (25:18).

Druga partia otwarta została od pomyłki w ataku Christiana Fromma (1:0), lecz lepiej rozpoczęli tą odsłonę meczu jastrzębianie. Po punktowej zagrywce w wykonaniu Christiana Fromma pewnie prowadzili (3:1). Bartosz Filipiak po wybiciu piłki po rękach blokujących (3:4) zmniejszył przewagę rywala. Po obiciu bloku przez Dawida Konarskiego (7:5) jastrzębianie odzyskali minimalne prowadzenie i dbali o jego podtrzymanie. Pobudził się jednak rywal, który rozpoczął odrabianie start od świetnego zagrania Bartosza Filipiaka po prostej (9:11) oraz zyskał na wpadnięciu graczy Jastrzębskiego Węgla w siatkę (10:11).  As serwisowy Jurija Gladyra jednak spowodował, ze na trzy punkty na prowadzeniu wysunęli się goście (14:11), a o czas poprosił opiekun gospodarzy. Na nic się to jednak zdało, bowiem jastrzębianie nie byli wstanie wypaść z rytmu i wyraźnie dyktowali swoje warunki na boisku, miażdżąc rywala. Punktowy serwis Grahama Vigrassa (24:14) zapewnił gościom piłkę setową, a atak Dawida Konarskiego ze skrzydła zakończył dla nich udanie partię (25:14).

Trzecia odsłona spotkania zapoczątkowana została od punktowego ataku Szymona Jakubiszaka (1:0). Sprawnie jednak po chwili odpowiedział w tym elemencie także Christiana Fromm (1:1). Tym razem podopieczni Michała Winiarskiego nie pozwoli przeciwnikowi tak szybko wypracować przewagi i toczyli z nim wyrównany bój podczas początkowej fazy seta. Nieudana zagrywka Christiana Fromma rozpoczęła udany fragment gry Gdańska (5:4). Ruben Schott trafił w boisko i wypracował minimalna przewagę dla swojego zespołu (6:4). As w wykonaniu Niemca powiększył zaliczkę punktową (8:5), lecz błędy własne Trefla Gdańsk doprowadziły do wyrównania na tablicy wynikowej (8:8), a wykorzystanie piłki przechodzącej przez Tomasza Fornala (9:8) spowodowało wysunięcie się na prowadzenie Jastrzębskiego Węgla. Nie potrafiło to jednak długo, gdyż zespoły nawiązały wyrównaną walkę i wymianę cios za cios. Błędy własne miejscowych oraz dobry atak Dawida Konarskiego ponownie dał gościom fotel lidera w meczu (18:15), ale po chwili skuteczna akcja z drugiej linii w wykonaniu Rubena Schotta (18:18) doprowadziła do remisu. Efektowna akcja Pablo Crera (19:18), a później punktowy blok gdańszczan na Tomaszu Fornalu (20:18) sprawiła, że gospodarze znowu zameldowali się na prowadzeniu. Faza końcowa seta toczyła się na naprawdę wysokim poziomie, lecz minimalnie lepsi byli miejscowi, górując nad rywalem dwoma „oczkami”. Bartosz Filipiak obił blok rywala i wywalczył piłkę setową dla swojego zespołu (24:22). Tym samym odpowiedział Tomasz Fornal, przedłużając szansę jastrzębian w tym secie (23:24). Autowa zagrywka Jurija Gladyra (25:23) zaowocowała zapisaniem trzeciej partii na koncie Gdańska, który dzięki temu przedłużył swoje szanse w tym meczu.

Czwarty set udanie rozpoczęli goście od dwóch akcji punkowych z wykorzystaniem bloku gospodarzy przez Tomasza Fornala (2:0), a następnie dwa kolejne „oczka” zawdzięczali swojemu blokowi (4:0). Szymon Jakubiszaka akcja po skosie przerwał niemoc swojego zespołu (1:4). Jastrzębianie powrócili do swojego wysokiego poziomu gry i po niecelnym ataku Bartosza Filipiaka ich przewaga wzrosła do siedmiu „oczek” (10:3). Po tej akcji na boisku pojawił się Mateusz Janikowski oraz Kewin Sasak. Na nic się jednak zdały zmiany trenera Michała Winiarskiego, bowiem rozpędzeni było goście, którzy wpadli w trans i nic nie było w stanie ich powstrzymać. Przy stanie 4:12 po kolejnej udanej akcji gości o przerwę poprosił opiekun Gdańska. Nie przyniosło to jednak oczekiwanych efektów, gdyż siatkarze z Gdańska nie byli w stanie odrobić tak wielkich strat.  Slobodan Kovac korzystając z wysokiego prowadzenia swojego zespołu wprowadził na parkiet Pawła Ruska oraz Jakuba Buckiego. Goście nie spuścili z tonu do końcowej fazy seta. Piłkę setową zapewnił jastrzębianom Christian Fromm, obijając ręce rywala w bloku (24:19) i także on zakończył mecz (25:19) bilansem setów 3:1. Najlepszym zawodnikiem meczu został natomiast Dawid Konarski.

Trefl Gdańsk – Jastrzębski Węgiel 1:3 (18:25, 14:25, 25:23, 19:25)

MVP: Lukas Kampa

Trefl Gdańsk: Bartosz Filipiak, Marcin Janusz, Pablo Crer, Bartłomiej Mordyl, Paweł Halaba, Ruben Schott, Maciej Olenderek (libero) oraz Fabian Majcherski (libero), Dawid Pawlun, Szymon Jakubiszak, Kewin Sasak, Mateusz Janikowski, Karol Urbanowicz, Wojciech Grzyb

Jastrzębski Węgiel: Dawid Konarski, Lukas Kampa, Jurij Gladyr, Graham Vigrass, Christian Fromm, Tomasz Fornal, Jakub Popiwczak (libero)