KRISPOL 1 Liga: Stal Nysa bez porażki w pierwszej rundzie, beniaminek z Lublina wiceliderem tabeli

Za nami pierwsza runda fazy zasadniczej rozgrywek KRISPOL I Ligi Mężczyzn. Na zapleczu PlusLigi od początku nie brakowało spotkań stojących na wysokim poziomie, a niepowstrzymany okazał się zespół Stali Nysa, który w trzynastu meczach stracił tylko jeden punkt. Z bardzo dobrej strony zaprezentował się także debiutant w rozgrywkach – ekipa LUK Politechniki Lublin okupująca pozycję wicelidera.

 

Niepowstrzymani

 

Rozgrywki KRISPOL I Ligi swoim poziomem sportowym cieszą oczy kibiców. Od połowy września zespoły występujące na tzw. zapleczu PlusLigi udowadniają, że interesuje je walka o jak najlepsze wyniki, a jedna z dwóch najlepszych ekip tych rozgrywek ma szansę uzyskania awansu do siatkarskiej ekstraklasy. Od początku sezonu tempa nie zwalniają siatkarze Stali Nysa, którzy we wszystkich trzynastu pojedynkach pierwszej rundy fazy zasadniczej stracili tylko sześć setów i jeden punkt – osiem spotkań wygrali w stosunku 3:0, cztery w stosunku 3:1 i jedno po tie-breaku. Siatkarze z Nysy tym samym mocno odskoczyli rywalom w tabeli, bowiem nad wiceliderem, ekipą LUK Politechniki Lublin, mają przewagę dwunastu „oczek”. Na jedną z wyróżniających się postaci w ekipie Stali Nysa wyrósł Bartosz Krzysiek, który zajmuje wysokie lokaty w czterech z sześciu rankingów indywidualnych. Atakujący plasuje się na drugim miejscu w zestawieniach na najlepszego punktującego (220 punktów) i najlepszego atakującego (175 punktów atakiem). Ponadto siatkarz zajmuje czwartą pozycję w rankingu najlepszych blokujących (32 punkty blokiem), a także piątą lokatę w zestawieniu nagród MVP, których odebrał pięć. Poza Bartoszem Krzyśkiem wyróżnić trzeba innego siatkarza, który znajduje się w pierwszej piątce rankingów indywidualnych. Po trzynastu spotkaniach KRISPOL 1 Ligi na piątej pozycji w zestawieniu najlepszych przyjmujących plasuje się libero Kamil Dembiec (59,52% skuteczności).

 

Debiutant idzie jak po swoje

 

Z pewnością uwagę sympatyków siatkówki zwróciła drużyna debiutująca w tegorocznych rozgrywkach KRISPOL 1 Ligi. Siatkarze LUK Politechniki Lublin po pierwszych dwóch przegranych starciach kolejno z ekipami APP Krispol Wrześni i Stali Nysa, zanotowali serię sześciu zwycięstw, pokonując m.in. takie drużyny jak BBTS Bielsko-Biała, KPS Siedlce czy Gwardia Wrocław, z którą, co warto zaznaczyć, ekipa z Nysy w meczu 7 kolejki straciła jeden punkt. Lublinianie z liczbą 26 punktów zajmują pozycję wicelidera tabeli, a ich bilans wynosi dziewięć zwycięstw i cztery porażki. Poza zespołami z Nysy i Wrześni ulegli po tie-breaku drużynie AZS AGH Kraków oraz ekipie ZAKSY Strzelce Opolskie, która również w tym sezonie debiutuje w rozgrywkach. Na wysokich miejscach w rankingach indywidualnych po pierwszej rundzie zmagań znajduje się trzech siatkarzy lubelskiego zespołu. Na czele zestawienia najlepszych atakujących znajduje się Damian Wierzbicki (218 punktów atakiem), a ponadto atakujący przewodzi również w rankingu najlepiej punktujących (246 punktów). Na piątej lokacie tej samej klasyfikacji znajduje się także Paweł Rusin (198 punktów), a do tego zawodnik ten plasuje się na czele rankingu najlepszych przyjmujących (64, 29% skuteczności). Lublinianie mają też swojego przedstawiciela w rankingu nagród MVP. Na piątym miejscu tego zestawienia plasuje się rozgrywający Kamil Durski, który odebrał cztery statuetki.

 

Punkt więcej dał „podium”

 

Na trzecim miejscu w tabeli KRISPOL I Ligi plasuje się drużyna MCKiS Jaworzno, tracąc do zespołu z Lublina jeden punkt i mając nad kolejną ekipą w tabeli jedno „oczko” przewagi. Siatkarze z Jaworzna na swoim koncie mają osiem wygranych spotkań i pięć porażek, które ponieśli w starciach z ekipami Mickiewicza Kluczbork, ZAKSY Strzelce Opolskie, LUK Politechniki Lublin, Stali Nysa oraz Lechii Tomaszów Mazowiecki. Spośród siatkarzy zespołu z Jaworzna w statystykach indywidualnych plasuje się przyjmujący Kamil Dębski. Siatkarz zajmuje drugą lokatę w zestawieniu najlepiej zagrywających, a w trzynastu meczach zdobył 28 punktów bezpośrednio po zagrywce.

 

Grupa pościgowa

 

Za drużynami z Nysy, Lublina i Jaworzna aż pięć zespołów zgromadziło po 22 punkty. Na miejscach 4-8 plasują się kolejno: APP Krispol Września, BBTS Bielsko-Biała, Lechia Tomaszów Mazowiecki, KFC Gwardia Wrocław oraz Mickiewicz Kluczbork. Pierwsze dwa zespoły mają na swoim koncie osiem zwycięstw i poniosły pięć porażek, zaś kolejne trzy ekipy z zestawienia siedem wygranych i sześć przegranych spotkań. Tuż za drużynami z tzw. ósemki plasuje się ekipa ZAKSY Strzelce Opolskie, która ma na swoim koncie 21 punktów, a także siedem zwycięstw i sześć porażek. Kolejno z liczbą 18 punktów plasuje się drużyna AZS-u AGH Kraków, która na trzynaście spotkań zwyciężyła w sześciu.

 

Jeszcze dużo się może zdarzyć

 

Sześć „oczek” do krakowskiego zespołu traci ekipa Exact Systems Norwid Częstochowa, która zwyciężyła jedynie w czterech pojedynkach. Punkt za częstochowianami plasuje się drużyna SPS Chrobry Głogów z trzema zwycięstwami na koncie. Na przedostatnim miejscu tabeli znajdują się siatkarze KPS-u Sedlce. Siedlecka drużyna również odniosła w tym sezonie jedynie trzy zwycięstwa, gromadząc przy tym dziesięć „oczek”. Ranking zamyka zaś zespół SMS-u PZPS I Spała z jednym zwycięstwem i czterema punktami na koncie. Gracze ze Spały zdołali jedynie wygrać po tie-breaku z ekipą SPS Chrobry Głogów, a ponadto punkty urwali zespołom KFC Gwardii Wrocław i MCKiS Jaworzno.

 

Zespoły KRISPOL I Ligi nie zwalniają tempa. Już w czwartek drużyna Exact Systems Norwid Częstochowa w meczu czternastej kolejki spotkań podejmie ekipę AZS-u AGH Kraków, zaś pozostałe mecze 14 rundy KRISPOL I Ligi zostaną rozegrane w weekend.

 

Tabela KRISPOL I Ligi Mężczyzn po pierwszej rundzie fazy zasadniczej:

 1. Stal Nysa S.A., 38 pkt
 2. LUK Politechnika Lublin, 26 pkt
 3. MCKiS Jaworzno, 23 pkt
 4. APP Krispol Września, 22 pkt
 5. BBTS Bielsko-Biała, 22 pkt
 6. Lechia Tomaszów Mazowiecki, 22 pkt
 7. KFC Gwardia Wrocław, 22 pkt
 8. Mickiewicz Kluczbork, 22 pkt
 9. ZAKSA Strzelce Opolskie, 21 pkt
 10. AZS AGH Kraków, 18 pkt
 11. Exact Systems Norwid Częstochowa, 12 pkt
 12. SPS Chrobry Głogów, 11 pkt
 13. KPS Siedlce, 10 pkt
 14. SMS PZPS I Spała, 4 pkt

 

Źródło: http://www.krispol1liga.pl / opracowanie własne