Wsparcie procentuje. Kasprzyk: „Ten rok jest dla nas chyba najlepszym”

W środę w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z Jackiem Kasprzykiem, prezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej i Ryszardem Czarneckim, wiceprezesem PZPS, co było między innymi okazją do podziękowania za wsparcie, jakie siatkarze otrzymali od rządu i zapowiedzią kolejnych planów rozwoju.

 

Środkowe spotkanie było okazją do podziękowania Panu Premierowi za dotychczasowe wsparcie dla Polskiej Siatkówki. Przypomnijmy, że Premier Mateusz Morawiecki przyznał specjalną nagrodę dla drużyny narodowej, która zdobyła w ubiegłym roku mistrzostwo świata oraz dodatkowe środki dla PZPS na przygotowania, starty kadr narodowych w sezonie 2019 oraz organizację ważnych imprez międzynarodowych. Pomoc polskiego rządu konieczna była również podczas ostatnich mistrzostw Europy, kiedy reprezentacja mężczyzn utknęła w Holandii, skąd do Lublany przewiózł ją rządowy samolot. „Dziękujemy za samolot, bo to nam uratowało przynajmniej brązowy medal w mistrzostwach Europy. Dziękujemy za zeszłoroczne wsparcie po mistrzostwach świata. To spowodowało, że ten rok jest dla nas chyba najlepszym, bo choć złota jeszcze nie mamy, mamy już trzy medale, które zdobyli mężczyźni, czwarte miejsce mistrzostw Europy  kobiet po odbudowaniu się reprezentacji Polski. To dla nas bardzo ważne. Robimy imprezy najwyższej rangi w Polsce dla Polaków, dla nas wszystkich” – powiedział na spotkaniu z premierem Jacek Kasprzyk, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

 

Słów pochwały nie krył również premier Mateusz Morawiecki, który docenia sukcesy, jakie w ostatnich latach odnoszą polscy siatkarze. W tym roku reprezentacja prowadzona przez trenera Vitala Heynena rozpoczęła sezon brązowym medalem Ligi Narodów, następnie wywalczyła kwalifikację do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich wygrywając turniej w Gdańsku, a ostatnio zdobyła brąz mistrzostw Europy. „Gdy siatkarze wygrywają, to rosną skrzydła wszystkim Polakom. Gratuluję sukcesów, które odnoszą. To dobrze zapowiada przyszłość polskiej siatkówki. Bardzo się cieszę z tych sukcesów, które odnosicie. To ogromna radość dla Polaków, dla całego polskiego społeczeństwa. Na pewno będziemy inwestować we wsparcie polskich sportowców. Cieszę się, że również my mogliśmy przyczynić się do tego sukcesu choć trochę i pomóc. Te osiągnięcia to duma polskiego sportu, ale też duma wszystkich Polaków”  – powiedział trener Mateusz Morawiecki.

 

 

Będą kolejne turnieje?

 

W ciągu ostatnich kilku lat Polska była gospodarzem wielu turniejów wysokiej rangi, w tym w 2014 roku mistrzostw świata zakończonych zdobyciem przez biało-czerwonych złotego medalu, mistrzostw Europy 2017, czy w tym roku kwalifikacji do igrzysk olimpijskich. Nie jest jednak wykluczone, że nad Wisłą zostanie rozegrany zostanie kolejny prestiżowy turniej. Polacy starają się bowiem o współorganizację mistrzostw Europy 2021. „W imieniu PZPS chciałem bardzo podziękować za zaangażowanie rządu, za wsparcie dla organizacji, o czym po raz pierwszy mówimy publicznie, Mistrzostw Europy siatkarzy w Polsce w 2021 roku. Są w tej chwili prowadzone rozmowy z CEV, a wsparcie rządu jest tutaj argumentem koronnym. Wśród miast, które mają szansę ubiegać się o mecze w naszym kraju od fazy eliminacyjnej, przez 1/8 i ćwierćfinały, półfinał, i co podkreślam aż po finał w Polsce, są takie miasta jak Katowice, Kraków, Gdańsk, co warto podkreślić Tarnów. Listy nie zamykamy”  – powiedział wiceprezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Ryszard Czarnecki. Polska federacja postawiła jednak warunki włodarzom CEV, które zostały zaakceptowane i jeśli Polacy zostaną współorganizatorami, to faza finałowa odbędzie się w naszym kraju. „Zostało to zaakceptowane, choć jeszcze oficjalnie na piśmie nie mamy takiej zgody, natomiast zostały złożone wszystkie pisma, oświadczenia, potwierdzenia, że jesteśmy gotowi zorganizować mistrzostwa, wspólnie z Czechami, Finlandią i Estonią w 2021 roku” – powiedział prezes Jacek Kasprzyk.

 

 

Źródło: pzps.pl/opracowanie własne